کد خبر: ۵۹۷۶۳۵
تاریخ انتشار : ۱۲ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۶
اخیرا ۳ وکیل نجفی نیز در دادگاه حضور داشتند و کارشناسان اسلحه شناسی هم به بررسی محتویات پرونده پرداختند تا پس از اظهار نظر و رفع دیگر نواقص پرونده نجفی آماده رسیدگی شود.
آفتاب‌‌نیوز :

پرونده محمد علی نجفی که با شلیک گلوله میترا استاد را کشته است اخیرا شاهد اتفاقی عجیب بود چرا که برخلاف روند پرونده‌های جنایی که در همان مراحل دادسرا و قبل از صدور کیفرخواست کارشناسان اسلحه به بررسی و اظهار نظر می‌پردازند این بار در مرحله دادگاه آن هم به خواست وکیل پرونده و پذیرش قضات دادگاه این اقدام تخصصی را انجام دادند.

اخیرا ۳ وکیل نجفی نیز در دادگاه حضور داشتند و کارشناسان اسلحه شناسی هم به بررسی محتویات پرونده پرداختند تا پس از اظهار نظر و رفع دیگر نواقص پرونده نجفی آماده رسیدگی شود.

قاضی پروند نجفی کیست و آیا دادگاه نجفی علنی برگزار می‌شود؟

اخبار منتشر شده از سوی دادستانی تهران، حکایت از ارسال پرونده محمدعلی نجفی به شعبه ۹ دادگاه کیفری یک تهراندارد. دادگاهی که توسط قاضی محمدرضا محمدی کشکولی ریاست می‌شود.

نام قاضی محمدرضا محمدی کشکولی از دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد شنیده می‌شد. قاضی جوانی که در شعبه ۹ دادگاه کیفری یک استان تهران، به پرونده‌های پر سر و صدایی مانند شکایت از رئیس بنیاد شهید دوران احمدی نژاد رسیدگی کرد. شاید بتوان اصلی‌ترین دلیل شهرت قاضی کشکولی نزد رسانه‌ها را محاکمه تعداد زیادی از مدیران رسانه‌ها توسط او دانست.

اکثر پرونده‌های مطبوعاتی و رسانه‌ای تهران در سال‌های اخیر به شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران ارجاع شده است که ریاست آن با قاضی کشکولی است. مدیران سایت‌هایی مانند انتخاب خبر، خبرگزاری ایسنا، صراط، شهدای ایران، پارسینه و نشریاتی مانند شرق، ایران، مردمسالاری، روزان، شروع، تهران امروز، افکار، ورزشی گل، زنان امروز، ۹۰، یالثارت الحسین و بسیاری دیگر از رسانه ها، توسط این قاضی محاکمه شدند.

یکی دیگر از این پرونده‌های قاض کشکولی پرونده قتل بنیتا، دخترک ۸ ماهه‌ای بود که احساسات عمومی را جریحه دار کرد. در این پرونده، دو سارق حرفه‌ای با دزدیدن خودرو متعلق به پدر بنیتا و رهاکردن کودک در خودرو، باعث مرگ او شده بودند. قاضی کشکولی، برای یکی از متهمان، مجازات قصاص نفس و برای هر دو، حبس و شلاق و جریمه را در نظر گرفت.

کشکولی همچنین در سال گذشته، ریاست دادگاهی را بر عهده داشت که به اصلی‌ترین موضوع ناآرامی در خیابان هفتم گلستان در محله پاسداران تهران می‌پرداخت. در این خیابان، گروهی از دراویش با تجمع مقابل خانه شخصیت مورد احترام خود، با اخطار نیروی انتظامی مواجه شدند و پس از چندی، ناآرامی به خشونت کشیده شد.

در خشونت‌های خیابان پاسداران تهران، سه تن از افراد نیروی انتظامی با تصادف خودروی اتوبوس که توسط یکی از دراویش هدایت می‌شد، از دنیا رفتند و بلافاصله، پرونده رسیدگی به قتل عوامل نیروی انتظامی به جریان افتاد. محمد ثلاث، متهم این پرونده در شعبه نهم دادگاه کیفری ۱ تهران به انجام جنایت اقرار کرد و پس از رسیدگی به قصاص محکوم شد و حکم در سحرگاه روز ۲۸ خردادماه سال گذشته به اجرا درآمد.

رسیدگی به پرونده معاونت در قتل سعید مرتضوی، دادستان اسبق تهران در فاجعه کهریزک هم فصل دیگری از کارنامه قضایی قاضی کشکولی را تشکیل می‌دهد. قاضی کشکولی با برگزاری چندین جلسه به پرونده‌های سعید مرتضوی رسیدگی و مبادرت به صدور حکم کرد و طبق جزییات منتشر شده از حکم، در مرداد سال ٩۴ مرتضوی را در ارتباط با شکایت اولیای دم محسن روح الامینی (از کشته شدگان در کهریزک) به اتهام معاونت در قتل عمدی و «معاونت در تنظیم گزارش خلاف واقع از طریق امر یا ترغیب ماموران مربوطه به تنظیم گزارش خطاب به خود» تبرئه کرد، اما در ارتباط با پرونده تامین اجتماعی، مرتضوی را به شش ماه حبس تعزیری، شش ماه حبس تعلیقی و رد مال به مبلغ ۴۶ میلیون تومان محکوم کرد.

اکنون کشکولی خود را بار دیگر در مقابل پرونده‌ای می‌بیند که نگاه‌های زیادی را به خود جلب کرده است. پرونده قتل میترا استاد که با صدور کیفرخواست علیه محمدعلی نجفی، شهردار اسبق تهران به شعبه ۹ دادگاه کیفری یک تهران ارجاع شده است.

سئوال مهم اینجاست که آیا دادگاه نجفی همانطور که بخش زیادی از تحقیقات مقدماتی، علنی بود به صورت علنی و با حضور رسانه‌ها تشکیل خواهد شد؟

پاسخ به این سئوال بسیار مشکل است. زیرا با وجودی که ماده ۳۵۲ قانون آیین دادرسی کیفری عنوان کرده «محاکمات دادگاه علنی است»، ولی بند الف. این ماده میگوید در صورتی که دادستان اظهار عقیده کند که مطالب عنوان شده در دادگاه مربوط به «امور خانوادگی و جرایم منافی عفت یا خلاف اخلاق حسنه است» دادگاه می‌تواند در صورت موافقت دادستان، قرار غیرعلنی بودن محاکمه را صادر می‌کند.

بنابراین به نظر می رسد بسیار بعید است قاضی باتجربه ای مانند کشکولی اجازه دهد محاکمه محمدعلی نجفی به صورت علنی برگزار شود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین