کد خبر: ۵۹۷۹۹
تاریخ انتشار : ۲۹ فروردين ۱۳۸۶ - ۲۰:۳۳
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: وزیر اقتصاد و دارایی می‌گوید تحریم علیه بانك سپه ناشی از برخورد نامناسب و اشتباه برخی از كشورها با مصوبه شورای امنیت به طور غیرعادلانه بوده زیرا این بانك بانكی نظامی نیست و تلقی‌‏ها در رابطه با کارکرد این بانك ناروا است. 

داوود دانش‌‏جعفری در حاشیه همایش بین‌‏المللی ابزارهای نوین مالی در بانكداری اسلامی، در جمع خبرنگاران در رابطه با تحریم‌‏های اخیر بانك سپه گفت: براساس مصوبه شورای امنیت و برداشت نادرست آنان از موقعیت بانك سپه این بانك را برخلاف آنچه كه هست به عنوان بانكی نظامی تلقی و فعالیت بین‌‏المللی آن را متوقف كردند.

وی افزود: در حال حاضر كشورهای مختلف در رابطه با اجرای مصوبه مذكور دارای نقطه‌‏نظرات متفاوتی هستند.

دانش‌‏جعفری با اشاره به فعالیت متنوع بانك سپه در اروپا گفت: با اعمال تحریم علیه بانك سپه مشكلاتی برای آن كشورها نیز به وجود آمده به طوری كه در آلمان تعداد زیادی از سپرده‌‏گذاران آلمانی با اعمال تحریم از سوی این كشور علیه بانك سپه ابراز نگرانی برای سپرده‌‏های خود در این بانك كرده‌‏اند. 

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح كرد: البته برخی كشورها در این رابطه معقول‌‏تر عمل كردند و با توجه به اعمال تحریم علیه بانك سپه سعی كردند یك نفر در هیات مدیره این بانك قرار دهند و در جریان مسائل قرار گیرند اما برخی كشورهای دیگر نظیر آلمانی و ایتالیا برخوردهای تندتری را اعمال كردند.

وی افزود: با توجه به توضیحاتی كه از سوی مسوولان بانكی مطرح شد به نظر می‌‏رسد كه كشورهای اروپایی متقاعد شده‌‏اند كه این اقدام ناشی از برخورد نامناسب برخی از كشورها با مصوبه شورای امنیت بوده است.

دانش‌‏جعفری مصوبه شورای امنیت را غیر عادلانه توصیف کرد و گفت: اصولاً بانك سپه بانك نظامی نیست و تلقی برخی كشورها نادرست است و موارد دیگر نیز ناشی از ناعادلانه بودن قطعنامه شورای امنیت می‌شود، مورد بانك سپه نمونه بارز آن است.

وی در رابطه با كاهش نرخ دو درصدی سود تسهیلات بانكی، گفت: نرخ سود بانكی همه‌‏ساله در ابتدای سال توسط شورای عالی پول و اعتبار تعیین می‌‏شود و امسال نیز طبق روال مقرر شده به زودی جلسه‌‏ای تشكیل و در این رابطه تصمیم‌‏گیری شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در رابطه با عدم امكان كاهش نرخ سود بانكی در سال جاری پاسخ به این سوال را منوط به طرح آن در شورای پول و اعتبار دانست و افزود: هر دو طرف این موضوع دارای طرفدارانی است به طوری كه استدلال عده‌‏ای كه قایل به كاهش نرخ سود بانكی هستند مبنی بر این است كه در این شرایط این امر می‌‏تواند به كاهش هزینه تولید موثر منجر ‏شود، اما عده‌‏ای این كاهش را متناسب با نرخ تورم امكان‌‏پذیر می‌‏دانند به همین دلیل بررسی‌‏های نهایی در رابطه با نرخ تورم در سال گذشته به زودی نهایی می‌‏شود كه پس از آن تصمیم‌‏گیری نهایی را انجام می‌‏دهیم.

وی تصریح كرد: تامین اهداف مورد نظر برای ما دارای اهمیت است؛ به طوری كه جمع‌‏آوری منابع كافی برای بانك‌‏ها در راستای اعطای تسهیلات مورد نیاز مورد توجه قرار دارد، لذا به هر میزان كه نرخ سود بانك كاهش یابد به تبع آن میزان جاذبه‌‏ای كه در سایر بازارهای مالی به وجود می‌‏آید نسبت به سیستم بانكی افزایش می‌‏یابد.

دانش‌‏جعفری با تاكید بر تاثیر كاهش هزینه تولید بر كاهش تورم عنوان كرد: انتخاب میان منابع بیشتر و هزینه كمتر منابع مالی دو سوالی است كه فراروی اعضای شورای پول و اعتبار و صاحب نظران قرار دارد و باید دید كدام یك از این دو دیدگاه برای ما دارای ارزش بیشتری است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین