کد خبر: ۶۰۰۳۷۴
تعداد نظرات: ۶ نظر
تاریخ انتشار : ۲۸ تير ۱۳۹۸ - ۰۴:۱۱
۱۸۶۳ میلیارد تومان تبلیغ در ماه!
مگر می‌شود این روز‌ها حداقل یک ساعت تلویزیون دیده باشید و تبلیغ «عالیس» را ندیده باشید؛ شرکتی که نوشیدنی‌های مختلف تولید می‌کند و آن‌طور که در سایتش آمده، از سال ۸۱ تاسیس شده است.
آفتاب‌‌نیوز :

شرکتی با نام چشمه نوشان خراسان با نام تجاری «عالیس» نوشیدنی‌های غیرالکلی را تولید و حتی آن‌طور که در سایتش آمده است، به کشور‌های مختلف صادر می‌کند. هیات‌مدیره این شرکت را «فیاض»‌ها تشکیل می‌دهند که تفاوت‌شان تنها در اسم کوچک است.

این شرکت در سال‌های گذشته نیز تبلیغاتش از تلویزیون پخش می‌شد، اما از اواخر سال ۹۷ و به‌طور اخص در سال جدید، حجم آگهی‌های این شرکت ناگهان افزایش چشمگیری پیدا کرد. این حجم از آگهی در رادیو هم ظهور یافت و مخاطب ایرانی به خودش آمد و دید که در محاصره تبلیغات این شرکت قرار گرفته است. فارغ از اینکه از لحاظ علم رسانه و تبلیغات تکرار افراطی یک تبلیغ می‌تواند باعث دفع مخاطبان هم بشود، اما سوال اینجاست که این شرکت چگونه از پس هزینه‌های این حجم از تبلیغات برمی‌آید.

خرید سهام یا مشارکت در فروش

بازار نوشیدنی‌ها و مخصوصا دوغ در ایران از قدیم گرم و پررقابت بوده است. برند‌های محلی یا صنعتی در این حوزه به شهرت رسیده‌اند و همچنان میان مردم معروف هستند. این برند‌ها حتی به کشور‌های دیگر صادر هم می‌شوند. در چنین فضای رقابتی، صداوسیما با افزایش حمایت از یک برند و نادیده گرفتن برند‌های مطرح دیگر در این حوزه باعث به وجود آمدن شایعاتی شده است؛ شایعاتی مانند اینکه یک صندوق در این سازمان، سهام عالیس را خریداری کرده است یا اینکه می‌گویند صداوسیما قرارداد مشارکتی با عالیس دارد که در قالب این قرارداد،

درصدی از فروش شرکت را در ازای تبلیغات تلویزیونی به دست می‌آورد. هنوز واکنشی از طرف این سازمان دیده نشده و مدیر روابط‌عمومی صداوسیما همچنان درگیر حاشیه‌های سریال گاندو است. این شایعات را رفتار تلویزیون به وجود آورده و در ادامه عدم پاسخگویی مناسب این شایعات را تشدید کرده است. با توجه به هزینه‌های بالای تبلیغات تلویزیون، این سوال برای هر بیننده‌ای پیش می‌آید که عالیس چقدر درآمد دارد که چنین هزینه‌های میلیاردی را به‌صورت مداوم تقبل می‌کند. آیا صداوسیما از فروش هر دوغ یا آب‌معدنی سود می‌برد؟

پاسخ عجیب عضو شورای نظارت

برای پیگیری آنچه بین عالیس و تلویزیون می‌گذرد، با غلامرضا کاتب، نماینده مجلس و عضو شورای نظارت بر صداوسیما گفتگو کردیم. وی با بیان اینکه مشکلی در پخش تبلیغات شرکت عالیس نمی‌بینم، ادامه داد: «پولش را می‌دهند و مشکل قانونی در مسیر این تبلیغات نمی‌بینیم. روزنامه شما هم می‌تواند پول بدهد و تبلیغاتش از تلویزیون به همین اندازه پخش شود.»

او در پاسخ به شایعاتی نظیر اینکه بخشی از سهام شرکت عالیس توسط صداوسیما خریداری شده یا صداوسیما از فروش محصولات عالیس سود می‌برد، گفت: «من از این اتفاق خبری ندارم و آن را تکذیب می‌کنم. بر فرض هم که صداوسیما ۱۰ درصد سهام داشته باشد، باید مابقی هزینه‌ها را شرکت عالیس پرداخت کند.»

کاتب با بیان اینکه براساس گزارش‌هایی که می‌رسد، بر تبلیغات تلویزیونی نظارت می‌کنند، افزود: «ما که نمی‌توانیم از صبح تا شب پای تلویزیون بنشینیم. اگر سازمان یا وزارتخانه‌ای تبلیغی را ممنوع کند، ما پیگیری می‌کنیم تا تخلفی صورت نگیرد و تاکنون خبری مبنی‌بر تخلف عالیس یا صداوسیما به دست‌مان نرسیده است.»

میانگین هزینه برای هر ثانیه تبلیغ

تعرفه هزینه‌های تبلیغات در تلویزیون در سایت این سازمان و بخش آگهی‌ها موجود است. جداولی که پیچیده است و حساب و کتاب‌هایش متفاوت، اما می‌توان حدودی به یک‌سری ارقام دست پیدا کرد. ماه‌های سال ضریب می‌خورند و ساعت‌های پخش و شبکه‌ها هم هرکدام ضریب خودشان را دارند. مثلا قبل، بعد و حین برنامه‌هایی مانند «دورهمی»، «خندوانه»، «فوتبال‌های زنده» یا «نود» (که دیگر پخش نمی‌شود) قیمت‌ها بیشتر می‌شود.

محصولات عالیس شبانه‌روز از تلویزیون تبلیغ و تمام ساعت‌ها و شرایط را شامل می‌شوند. اما اگر به سایت عالیس و سازمان صداوسیما مراجعه کنیم، به اطلاعات جالبی برمی‌خوریم.

بیشترین زمان تیزر‌های عالیس متعلق به تبلیغ «من یک پدرم» با دو دقیقه و ۵۸ ثانیه است و کمترین آن‌ها هم به تبلیغ تکی هر محصول اختصاص دارد با ۲۰ ثانیه. میانگین هزینه تبلیغات در تلویزیون را با توجه به شب و روز، سریال‌ها، پخش مستقیم والیبال تیم ملی ایران (هنوز لیگ فوتبال ایران و بازی‌های خارجی شروع نشده است و قیمت‌ها قبل، بعد و بین دو نیمه فوتبال بیشتر می‌شود)، برنامه‌های ترکیبی و... نزدیک به ۹ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان برای هر ثانیه در نظر گرفته شده است.

قطعا این رقم به‌صورت میانگین و تقریبی به دست آمده، اما مبنایش جداول خود سازمان صداوسیماست. این عدد نهایتا ممکن است ۵۰۰ هزار تومان تفاوت داشته باشد. برای اینکه جانب انصاف را رعایت کرده باشیم، عدد میانگین را ثانیه‌ای ۹ میلیون تومان در نظر می‌گیریم.

پس مبنای محاسبه هزینه تبلیغات عالیس ثانیه‌ای ۹ میلیون تومان شد. عالیس تیزر‌های متفاوت و متنوعی از محصولاتش ساخته که در سایت و فضای مجازی قابل‌دسترسی است و برای هر محصول، تیزر‌های ۲۰ ثانیه‌ای ساخته است که با مبنای ۹ میلیون تومان، هزینه پخش آن ۱۸۰ میلیون تومان می‌شود. اما این کمترین رقمی است که این شرکت پرداخت می‌کند. این عدد فقط برای یک تیزر و یک نوبت پخش است.

پولش چقدر میشه

بر مبنای پنج شبکه تلویزیونی در هفته‌ای که گذشت، تعداد دقایق پخش تیزر‌ها و هزینه‌های آن‌ها را محاسبه می‌کنیم. تبلیغات عالیس از شبکه‌های مختلف تلویزیون پخش می‌شود، اما اینجا شبکه‌های ۱، ۲، ۳، ۵ و نسیم مورد استناد قرار گرفته است و حداقل دو بار پخش برای هر آگهی در نظر گرفتیم. با احتساب مدت زمان پخش تیزر‌های عالیس به ۶۹۰ ثانیه می‌رسیم و با ضرب در حداقل دو بار پخش در شبانه‌روز، عدد ۱۳۸۰ ثانیه به دست می‌آید؛ یعنی ۲۳ دقیقه.

کافی است این عدد را در پنج شبکه‌ای که قبل‌تر گفتیم، ضرب کنیم. تلویزیون روزانه ۱۱۵ دقیقه تبلیغات از شرکت عالیس را فقط در پنج شبکه پخش می‌کند؛ زمانی بیشتر از یک فوتبال و حتی فیلم سینمایی. رقمی که با محاسبه ۹ میلیون برای هر ثانیه به دست می‌آید، ۶۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان می‌شود. اگر این عدد را در ۳۱ روز ضرب کنیم، به عدد شگفت‌انگیز ۱,۸۶۳,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ می‌رسیم.

قطعا جای خوشحالی است که همزمان با سال رونق تولید، در کشورمان شرکتی وجود دارد که آنقدر درآمدزایی دارد که چنین رقمی را فقط برای تبلیغات هزینه می‌کند. با این ارقام البته باید ببینیم باز هم صداوسیما از نبود بودجه گله می‌کند یا خیر. منتظر توضیحات باجزئیات شرکت عالیس و سازمان صداوسیما هستیم تا اگر واقعیت غیر از اعداد گزارش ماست، اصلاح و اطلاع‌رسانی شود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۶
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
0
3
مدت ها بود تو نت دنبال این قضیه تبلیغات عجیب و غریب عالیس میگشتم عالیس و البته بیسکوییت گرجی ممنون از سایتتون
مهتاب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
1
0
به نظر من صدا سیما باید همیشه دستش جلو دولت "زنده بادمخالف من"دراز باشه,آخه اگه تحریم بشه توسط دولت فرضا به خاطر یه استندآپ کمدی۲دقیقه ای یا گاندویا.....شمادقیقا اینو میخواید اگه خودکفا بشه چی....ای وای ای داد
مهتاب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
1
0
یادتون نرفته درمورد خودی سازی به جای خصوصی سازی ویا جلوگیری دولت ازواگذاری سهام خودروسازهای داخلی و....احیانا بنویسید؟ترامپهای داخلی کم نیستن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
0
0
مگه چقدر دوغ وماء اشعير وشير كاكائو ميفروشه كه فقط اينقدر پول تبليغات ميده فردا پس فردا سلطان دوغ هم سر وكله اش پيدا ميشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
0
0
همه چیزمون به هم می آد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
0
1
من که از عالیس متنفر شدم، این حجم از تبلیغ باعث شد دیگه سمت محصولات عالیس نرم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین