کد خبر: ۶۰۲۱۶۲
تاریخ انتشار : ۰۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۵
رئیس پلیس فدرال آمریکا در جلسه‌ای در جمع سناتورهای آمریکایی مدعی شد که چین در تلاش همه‌جانبه برای ربودن روش‌های برتری اقتصادی آمریکاست.
آفتاب‌‌نیوز :

«کریستوفر ری» مدیر اداره فدرال تحقیقات آمریکا (اف‌بی‌آی) در جمع گروهی از سناتورهای آمریکایی مدعی شد که چین در تلاش همه‌جانبه‌ای برای ربودن روش برتری اقتصادی آمریکا است.

وی گفت که بیش از ۱۰۰۰ تحقیق درباره ربودن مالیکت معنوی وجود دارد که تمامی آنها به چین باز می‌گردد.

رئیس پلیس فدرال آمریکا که در جمع اعضای کمیته قضایی سنا صحبت می‌کرد، افزود: «هیچ کشوری بیشتر چین از تهدید ضد امنیتی جدی برای آمریکا به شمار نمی‌آید. چین در تلاش است که روش‌های برتری اقتصادی را به هزینه ما انجام دهد.»

ورای ادامه داد: «این تهدیدی است که عمیق، گسترده و تحریک‌آمیز است و اساس تمامی صنایع در آمریکا را تحت تاثیر قرار می‌دهد.»

چین با رد اظهارات آمریکا درباره ربایش مالکیت معنوی و عملیات ضداطلاعاتی علیه شرکت‌های آمریکایی، این ادعاها را ابزاری برای جنگ تجاری «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا با پکن توصیف کرده است.

«هوآ چون‌ینگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین با رد اظهارت رئیس اف‌بی‌آی این ادعا را بی‌اساس توصیف کرد.

وی گفت: «ما سرقت یا دزدی نمی‌کنیم و دروغ هم نمی‌گوییم.»

رئیس‌جمهور آمریکا سه‌ ماه پیش با صدور فرمانی اجرایی همکاری شرکت‌های آمریکایی با شرکت فناوری هوآوی چین را ممنوع کرد و بر اساس این فرمان استفاده از تجهیزات مخابراتی شرکت‌هایی که تهدیدی علیه امنیت آمریکا محسوب می‌شود برای شرکت‌های آمریکایی ممنوع می‌شود.

چین معتقد است که آمریکا از عنوان امنیت ملی به عنوان دستاویزی علیه شرکت‌های چینی‌ استفاده می‌کند.

دولت ترامپ معتقد است که تجهیزات مخابرات تولید شده توسط هوآوی می‌تواند به عنوان ابزارهای جاسوسی برای پکن مورد استفاده قرار گیرد و از متحدین خود خواسته از فناوری 5G استفاده نکنند و به این سیستم اعتماد نکنند اگر چه آمریکا هنوز مستندی برای اثبات ادعای خود علیه هوآوی ارائه نکرده است.

شرکت هوآوی چین که هم اکنون سومین شرکت بزرگ تولید گوشی‌های هوشمند در جهان محسوب می‌شود تمام این اتهامات را رد کرده است.

رئیس اف‌بی‌آی در ادامه سخنانش در کمیته قضایی مجلس سنای آمریکا گفت: «شرکت‌های چینی مستقل از حزب کمونیست چین حاکم بر این کشور نیستند و پکن از هر دو روش قانونی و غیرقانونی از جمله هک کردن، اطلاعات را از دانش آموخته‌های چینی در دانشگاه‌های آمریکایی و کسانی که در شرکت‌های آمریکایی فعال هستند بدست می‌آورد.»

وی اضافه کرد: «برخی از دانشگاه‌های اصلی اساسا یک خط لوله انتقال اطلاعات به چین ایجاد کرده‌اند.»

کریستوفر ورای اضافه کرد: «این بدان معنا نیست که ما نباید با چین تجارت انجام دهیم، اما سران شرکت‌های تجاری و دانشگاه‌ها و دیگران باید درباره خطرات با دید باز رفتار کنند.»

رئیس اف‌بی‌آی در ادامه سخنانش در جمع سناتورها درباره روسیه نیز هشدار داد و گفت که مسکو دومین خطر بزرگ در زمینه تهدیدات ضد اطلاعاتی است.

وی گفت: «با وجود تلاش‌ها برای مقابله با دخالت در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 اما روس‌ها قطعا در تلاش برای مداخله در انتخابات آمریکا هستند و در مقابل آنها بازدارندگی کافی ایجاد نشده است.»

کرملین پیش‌تر نیز بارها ادعای مداخله و هک کردن کمپین‌های انتخاباتی مربوط به انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ و انتخابات میان‌دوره‌ای سنای آمریکا در سال ۲۰۱۸ را رد کرده است.

«رابرت مولر» بازرس ویژه رسیدگی به پرونده مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ برای به پیروزی رساندن ترامپ، پس از ماه‌ها تلاش نتوانست در گزارش خود شواهد چشم‌گیری در این رابطه ارائه دهد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x