کد خبر: ۶۰۳۶۷۹
تاریخ انتشار : ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۵

باهنر:دیدار ظریف با سناتور آمریکایی مخفیانه نبوده است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد که دیدار وزیر امور خارجه ایران با سناتور آمریکایی مخفیانه نبوده است.
آفتاب‌‌نیوز :

محمدرضا باهنر نماینده ادوار مجلس، فعال سیاسی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در برنامه شامگاه دوشنبه جهان آرا در پاسخ به این سوال که آیا فضای عمومی کشور را به نفع اصولگرایی می‌بینید اظهار داشت: هرچه به انتخابات نزدیک می‌شویم دو جریان سیاسی مشهور در کشور هستند که با هم رقابت می کنند.

وی افزود: در نظام مردم سالاری دینی، در غیبت چند حزب قدرتمندِ چارچوب دارِ پاسخگو که نداریم، نگران آینده مردم سالاری دینی هستیم. لازمه این دموکراسی و مردم سالاری وجود احزابِ چارچوب دار، قدرتمند فراگیر و البته پاسخگو است.

باهنر همچنین عنوان کرد: متاسفانه ظرف این ۴۰ سال عملا جریان ها و جبهه ها با همدیگر رقابت کردند تا اینکه چند حزب باشند. جنس جریان‌ها هم ژله ای است و مانند احزاب نیستند که چارچوب تعریف شده ضابطه مندی داشته باشند و با همدیگر رقابت می کنند. تلاش بر این است که این رقابت‌ها سالم باشد اما گاهی از دست در می‌رود و برخی فعالان جبهه سیاسی - چه اشخاص حقیقی و چه حقوقی- ممکن است ضوابط و مسائل عمومی را رعایت نکرده و حقوق مردم را مواظبت نکنند و گرفتاری هایی به وجود بیاید.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه تصریح کرد: این وعده‌ها و صحبت‌هایی که نزدیک انتخابات می شود مقداری از آن رجز خوانی است.

در ادامه مجری برنامه پرسید که آیا شما هم رجز خواندید که باهنر در ادامه گفت: نه ببینید گاهی رجز خوانی یعنی بلوف زدن و اقرار به جهل کردن اما گاهی در میدان‌های کارزار و نبرد هم عموما رجز می خوانند.

وی ادامه داد: اکنون یک جنگ اقتصادی سنگینی علیه ما شروع شده و ادامه پیدا کرده، در کنار آن آتش تهیه این جنگ اقتصادی را با یک جنگ روانی و اقتصادی شروع کردند چون آنها هدفشان به زانو درآوردن ملت ایران است و خواب های آشفته می بینند و ان‌شاءالله خواب های آنها تعبیر نمی‌شود.

در میدان سیاست رجز خوانی جزء کار و لازم و نوعی تبلیغ است

باهنر بر همین اساس یادآور شد: تجربه نشان داده که در میدان سیاست رجز خوانی جزء کار و لازم و نوعی تبلیغ است اما اینکه چه مقداری از آن واقعیت و چه مقدار از آن بزرگ کردن واقعیت است باید مخاطبین تشخیص دهند.

وی تصریح کرد: ادعای ما این است که اکنون دولت در حال حاضر مورد حمایت جریان اصلاح طلبی قرار گرفته است، اگر چه مدتی است که برخی از آنها فرار به جلو و فرافکنی می‌کنند و کار را به گردن دیگران می اندازند اما در هر صورت افکار عمومی این را نمی پذیرد.

باهنر خاطرنشان کرد: ششمین سال است که دولت مورد حمایت اصلاح طلبان کار می کند، البته اگر بخواهیم تحلیل عملکرد دولت را داشته باشیم بحث دیگری است و قطعا نکات مثبت و البته نقاط ضعفی هم دارد.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنانش تصریح کرد: نمی‌خواهم بگویم مجلس دست اصلاح طلبان بوده اما مجلس دهم شاید اولین مجلسی بود که فراکسیون اکثریت نداشت.
برخی نزد من می آمدند و می‌گفتند چون امثال شما دیگر در مجلس نیستید مجلس ضعیف ظاهر شده است اما پاسخ من این است که در این مجلس آدم‌های قدرتمند، قوی، ریشه‌دار و باسابقه کم نداریم اما مجلس دهم یک اشکال پیدا کرده که شاید برای اولین بار است و آن اینکه فراکسیون اکثریت ندارد. یعنی سه فراکسیون دارد که هر کدام اقلیت هستند، البته یک حزب هم وجود ندارد که منظم و چارچوب کار کند. برخی نمایندگان هم در پایین فراکسیون ها جابجا می شوند و شناور هستند.

وی اظهار داشت: عموما در ترمینولوژی حقوق و سیاست در دنیا، دولت‌های ائتلافی و مجالس ائتلافی نمی توانند قدرتمند ظاهر شوند و علت آن این است که دستشان روی ساطور همدیگر است.

مجلس دهم نقطه مقابل اصلاح‌طلبان نبود

باهنر گفت: مجلس دهم نقطه مقابل اصلاح‌طلبان نبود. البته اصلاح طلبان می‌توانند بگویند دست ما نبوده اما مطمئنا نمی‌توانند بگویند دست اصولگراها بوده است.

وی ادامه داد: اصولگراها ظرف 3 سال و اندی سال گذشته در مجلس، و ظرف ۶ سال گذشته در دولت جایگاهی برای مانور نداشتند و اگر عملکردی در کشور اتفاق افتاده است، عملکرد جریان اصلاح‌طلبی است بنابراین وضعیت به گونه است که رضایت عمومی وجود ندارد. حال سوال پیش می آید که این نارضایتی واقعی است یا آن را بزرگ می کند اما مبتنی بر این تحلیل می‌توانیم بگوییم مردم در انتخابات اسفندماه رویکرد خوشی به اصلاح طلبان ندارند.

وی بیان کرد: مردم در انتخابات مجلس اصولا نمایندگان را در همه دوره ها عوض می کنند. در گذشته ۶۵ درصد نمایندگان موجود در مجلس برای دوره بعد رای نمی آوردند که دلایل متفاوتی دارد. دراین دوره پیش بینی میکنم که این از دو سوم بالاتر می‌رود و احتمالا ۸۰ درصد از نمایندگان تغییر می کنند چرا که این ناشی از احساس نارضایتی عمومی از ناکارآمدی است.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه سخنانش در پاسخ به اینکه شما منتقدان و موافقانی در جریان اصولگرا دارید حال سوال این است که مردم چگونه به شما اعتماد کنند و ایده شما برای حل مشکلات معیشتی و اقتصادی چیست، بیان کرد: حدود هشت ماه قبل چهلمین سال استقرار نظام جمهوری اسلامی را گذراندیم، اتفاقاً این یکی از موارد ویژه ای بود که رسانه ملی و رسانه‌های مکتوب و در این قضیه خوب کار کردند. شما را ارجاع می‌دهم به اینکه به هر حال ظرف ۴۰ سال خیلی کار در کشور صورت گرفته است یعنی اگر کسی بخواهد بگوید در گذشته اصلاح طلبان یا اصولگرایان کاری نکردند که انصاف نیست اما اینکه آیا در تراز این ملتِ بزرگ توانستند ظاهر شوند بله این را قبول داریم به هر حال تقصیر و کوتاهی وجود داشته و در جاهایی حتما می‌توانستیم بهتر کار کنیم. برخی شاخصهای کلان ما کاملاً قابل افتخار است اما برخی شاخص‌ها قابل اصلاح است.

مردم از نظام در کلان راضی هستند

وی عنوان کرد: مردم از نظام در کلان راضی هستند، این نظام شاخه‌های مختلفی مانند سیاست، فرهنگ و اقتصاد و... دارد. به هر حال در کشور خیلی شاخصها رشد پیدا کرده مانند بهداشت، علم، آموزش، فناوری های نو و دیگر موارد که همه اینها را نظام به واسطه کارگزارانش و دولت‌ها انجام داده است.

باهنر ادامه داد: اگر کسی بخواهد بگوید فلان دولت کار نکرده است که خیلی بی انصافی است. همه دولت‌ها کار کردند و زحمت کشیدند، برخی قصور و تقصیرات و البته نقاط مثبتی داشتند. تراکم همه این فعالیت‌ها امروز نظام شده است. اگر شما بخواهید وضعیت امروز را با ۴۰ سال قبل مقایسه کنید، اصلاً قابل مقایسه نیست. اینقدر اعداد و ارقام و شاخصها تغییر نجومی کرده است که قابل مقایسه نیست اما گاهی می گوییم آیا حق مردم این بوده که من می‌گویم خیر. حق مردم این نبود صبر، جهادگری و ایثارگری مردم خیلی حقشان بیشتر از این حرف‌هاست که کارگزاران کشور انجام دادند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در همین راستا با اشاره به اینکه برای نظام و دولت و مجلس هم می توانید شخصیت مستقل قائل شوید، گفت: مجموعه تلاش ها، کار نمایندگان، مجالس، دولت ها و موارد دیگر است. البته مسائل دیگری هم هست که به صورت ویژه تحت نظر مستقیم رهبری است که بحث جدایی است مانند قدرت دفاعی اطلاعاتی و سیاست خارجی ما.

وی در پاسخ به این سوال که مردم وضعیت فعلی و مدیریت برخی را دیده اند و با توجه با ناکارآمدی اصلاح طلبان، مردم چگونه امید داشته باشند، گفت: من نمی‌خواهم به نامزدهای انتخاباتی مجلس توهین کنم اما از چند وقت دیگر انتخابات شروع می‌شود. در دوره گذشته ۱۲ هزار نفر در انتخابات مجلس مجلس شرکت کردند و برای امسال هم می گویند ۱۶ هزار نفر خود را برای ورود به مجلس گرم می‌کنند. یک نفر می آید و می‌گوید دولت‌ها و مجلس ها که هیچ کاری نکرده اند من می آیم تا همه چیز را درست کنم اما بعد از 7 ماه نمایندگی میبینم هیچ کاری نمیکند. من نمی‌توانم مانند یک نامزد تازه وارد کار کنم.

وی در خصوص مسکن گفت: معمولا هر چهار سال یک بار قیمت مسکن نوسان پیدا کرده و بعد دوران سه ساله رکود را گذرانده یعنی خط مسکن یک خط پلکانی است. از زمانی که نفت در اقتصاد کشور جدی شده این بحث وجود داشته است. این اتفاق هم نه مختص دولت روحانی نه دولت احمدی نژاد و نه دولت خاتمی و نه رفسنجانی است.

نباید شاخص‌ها را غیرعادی مطرح کنیم

در ادامه برنامه، مجری سوال کرد که مردم می‌گویند پس اصولگرا و اصلاح طلب چه فرقی با هم دارند، که باهنر پاسخ داد: اگر بخواهیم بگوییم آنها صفر هستند و ما 100 هستیم که رجز خوانی است. آنها یک سری کار کردند و ما هم کارهایی انجام می‌دهیم. اختلافات در صددرصد و 80 درصد نیست. ممکن است ما 5 درصد از آنها بهتر باشیم لذا نباید شاخص‌ها را غیرعادی مطرح کنیم.


وی گفت: از این 15 هزار نفری که برای مجلس ثبت نام می‌کنند بالای 90 درصد آنها اصلا نمی‌دانند اختیار یک نماینده چیست، به هر حال 300 نفر از اینها رای می آورند. بعد از 6 ماه هم اینها می‌فهمند که آن خبرها نیست.

وی تصریح کرد: همین الان ما به تعابیر مختلف 600 هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام دولتی داریم. نمایندگان دو توقع از دولت دارند که می‌گویند این دولت این پروژه های منطقه ما را تمام کند و همچنین چون منطقه محروم داریم باید چند پروژه دیگر شروع کند. حال دولت در این سال‌ها که مشکلات بودجه ای هم دارد سالانه 40 هزار میلیارد تومان برای بودجه عمرانی می‌گذارد که اگر همه آن تخصیص داده شود 30 یا 40 هزار میلیارد تومان در مقابل 600 هزار میلیارد تومان یک بیستم می‌شود. نهایتا دولت حداکثر 3 درصد از وعده هایی که به مردم داده می‌تواند ظرف 4 سال انجام دهد.

باهنر بر همین اساس یادآورد شد: اینکه من بگویم یک میلیون مسکن می‌سازم یا آن را کنترل میکنم که درست نیست. دولت آقای هاشمی، خاتمی، احمدی نژاد و روحانی باهمدیگر خیلی متفاوت بوده است و مردم باید تحلیل کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه در پاسخ به این سوال که برخی می‌گویند تفاوت گفتمانی شما و امثال شما فرقی با آقای روحانی ندارد، بیان کرد: ما درباره دو جریان اصولگرایی و اصلاح طلبی حرف میزنیم. فرض کنید در جریان اصولگرایی یک ستون آدم به طول ۱۰۰ متر وجود دارد. به ۲۰ متر اول آنها اگر بگوییم کلاه بیاورید انقد تند و تیز هستند که سر می آورند. 20 متر ته جریان اصولگرا هر چند اصولگرا هستند اما انقدر محافظه کار هستند که در گوش شما می گویند اصولگراییم اما به کسی نگویید. یک سری که تند و تیز هستند هم می‌گویند آن ۲۰ متر اول و آن ۳۰ متر آخر را بیرون بیندازید و با آن 50 متر وسط کار کنید که من می‌گویم این یک عملکرد سیاسی جذاب نیست.

وی بیان کرد: هنر این است که جریان سیاسی به گونه‌ای ارائه شود که هم ۱۰ نفر اول را بخواهد و هم نفر آخر را نگه دارد و حتی به جریان ته صف رقیب طمع کند و بتواند از آنها استفاده کند، حذف و رد کردن که خیلی ساده است.

وی ادامه داد: این که می گویید جریان اصولگرایی با برجام مخالف بوده است! من این را قبول ندارم. شما فکر می کنید اگر برجام مخالف جدی در سطح بالای نظام داشت اصلا کسی این اجازه را داشت که برجام را امضا کند؟

رهبری به طور مشروط برجام را پذیرفتند

در ادامه امیرحسین ثابتی مجری برنامه پاسخ داد: من فکر میکنم که رهبر معظم انقلاب بزرگ ترین مخالف برجام بودند که باهنر گفت: آن وقت چه شد؟ نتوانستند جلوی آن را بگیرند؟

مجری برنامه در همین حال پاسخ داد: ایشان به طور مشروط برجام را پذیرفتند.

باهنر گفت: خیلی وارد این بحث ها نشویم.

مجری ادامه داد: چرا؟ باهنر گفت: شما فکر می‌کنید رهبری با این برجام مخالف بودند اما نتوانستند جلوی آن را بگیرند؟

در ادامه ثابتی گفت: عین صحبت رهبر انقلاب است که من به مذاکرات خوشبین نیستم.

باهنر پاسخ داد: شما فکر می کنید حضرت آقا اگر در مملکت اگر نهایتاً تصمیمی بگیرند کسی هست که بتواند خلاف آن عمل کند؟ ناراضی بودن و رضایت کامل نداشتن با مخالف بودن خیلی فرق می کند.

مجری برنامه در ادامه این سخنان باهنر گفت: ولی وزیر امور خارجه ما مخفیانه با سناتور دیدار می‌کند و بعد خبر آن منتشر می‌شود.

باهنر گفت: مخفیانه نبوده است.

ثابتی مجری برنامه پاسخ داد: خودشان گفته اند که مخفیانه بوده است.

باهنر گفت: این مخفیانه از دیدگاه نظام یا از نظر کوچه و بازار؟

در همین حال مجری برنامه گفت: قرار شد مجلس پیگیری کند که مخفیانه از دید نظام بوده است یا خیر.

نظام ما خوشبختانه موفق است

باهنر اظهار داشت: این ظلم به رهبری و نظام است. نظام ما خوشبختانه موفق است و طرفدار در کشور دارد. من فکر می‌کنم شما از آن 10 متر اولیه هستید که اگر بگوییم کلاه بیاورید سر می آورید.

باهنر ادامه داد: نظام یک استراتژی دارد و با یاری خدا همانگونه که رهبری فرمودند رژیم صهیونیستی تا 25 سال آینده دیگر نمی‌تواند ادامه دهد اما این به این معنا نیست که فردا همه چیز را با موشک خراب کنیم.

وی بیان کرد: در حال حاضر مجلس CFT و پالرمو را تصویب و شورای نگهبان آن را تایید کرد و به مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید. تحلیل شما این است که کل جریان اصولگرایی با آن مخالف هستند. بنده می‌گویم خیر، آن 20 متر اول مخالف هستند.

وی در پاسخ به این سوال که اختلاف اساسی که آقای باهنر با دولت دارد چیست، گفت:
دولت آقای روحانی خدمات زیادی را انجام داده است، اما دو سه اشتباه استراتژیک داشت.

وی افزود: دولت آقای روحانی اعلام کرد که من تلاش می‌کنم تا چرخهای اقتصاد و چرخهای سانتریفیوژها با هم بچرخد. از همان اول فکر می‌کنم دولت آقای روحانی اشتباه کرد که این حرف را زد. روشن تر بگویم، آقای روحانی یک تورم ۴۰ درصدی اقتصادی را تحویل گرفت و یک استراتژی داشت که تورم را تک رقمی کند و ظاهر قضیه این بود که اگر دولت ۴۲ درصد را تک رقمی می‌کرد همه باید خوشحال می شدند. یکی از بزرگ ترین و اصلی ترین منتقدان این استراتژی من بودم و گفتم اگر ۴۰ درصد تورم را هم بتوانید تک رقمی کنید، تبعاتی دارد.

باهنر بیان کرد: اگر ما در رکود تورمی اگر خواستیم درصد تورم را اصلاح کنیم باید هدف گذاری را روی ۲۰ درصد داشته باشیم. روی 10 درصد زمانی که هدف گذاری می کنید اشکالات متعددی در آینده پیش می‌آید که مشخص است.


دولت آقای روحانی تورم را پنج سال سرکوب کرد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دولت آقای روحانی تورم را پنج سال سرکوب کرد و ظاهرا کار خوبی بود. یعنی تا قبل از دی‌ماه سال گذشته همه اصولگرایان و افراد اقتصادی می‌گفتند تورم در کشور ۱۲ درصد شده است و بحث بین 10 و 12 درصد بود. اما ما به دولت گفتیم این طور که شما تورم را سرکوب می کنید رکود را به‌شدت گسترش می دهد و همچنین این تورم در جایی می‌ترکد.

باهنر گفت: آقای هاشمی رفسنجانی در سال 74 درصد تورم 49 و نیم درصدی را رکورد زد. در دوره دوم دولت اصلاحات تورم داشت اوج می‌گرفت اما چون پارس جنوبی و عسلویه شروع شد، تورم در محدوده ۳۰ درصد کنترل شد. در دوره دوم احمدی نژاد دلار ۳۲۰۰ تومانی ۳۴۰۰ تومان شد و در دوره دوم روحانی دلار 3600 شد مثلا ۱۰ هزار تومان.

در ادامه برنامه مجری گفت: البته که قیمت 10 هزار تومانی برای دلار یک رویا شده و اکنون نرخ آن در بازار بیشتر است.
باهنر پاسخ داد: نه. رویا نیست. اتفاقا من معتقدم اگر سیاست هایی که اکنون دولت شروع کرده اگر منسجم پیش ببرد می‌تواند قیمت دلار را کنترل کند. من معتقدم قیمت واقعی دلار 9 تا 10 هزار تومان است و مازاد بر آن روانی است. البته تا 18 هزار تومان هم رفت و حتما 4200 تومان هم حرف بی ربطی بوده و هست و 19 هزار تومان هم روانی بود لذا این یکی از اشتباهات استراتژیک روحانی بود.

باهنر عنوان کرد: در دوران احمدی نژاد و روحانی گفتم که مشکلات اقتصادی کشور از تحریم حدود ۴۰ درصد است و ۶۰ درصد آن مربوط به کم کاری دولت است. هم تحریم ها موثر است و مشکل ایجاد می‌کند اما تاثیر آن در اقتصاد فعلی کشور حدود ۳۵ درصد است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: متاسفانه دولت روحانی تمام تخم‌مرغ‌ها را در این سبد برجام گذاشت و فکر می‌کرد که همه چیز نجات پیدا می‌کند و این از اشتباهات استراتژیک آقای روحانی بود.

وی ادامه داد: زمانی که رئیس جمهور قبلی(احمدی نژاد) خانه نشینی کرد، یک سری از دوستان تند او گفتند عدم کفایت سیاسی او را مطرح کنیم و باید او را زمین بزنیم. اما بنده با این که از مخالفین احمدی‌نژاد بودم اما می گفتم به هیچ وجه نباید این اتفاق بیفتد.

باهنر در همین رابطه گفت: دولت روحانی هم در اواخر دوره اول و اوایل دوره دوم عده ای می‌گفتند چرا باید بگذاریم تا ۱۴۰۰ بماند و باید قضیه را تمام کنیم، که بنده می‌گویم از این اصل عدم کفایت رئیس جمهور بعد از انقلاب یک دفعه استفاده کردیم که آن هم برای بنی‌صدر بود که نوش جانش و حقش بود اما معتقدم تا زمان ظهور امام زمان (عج) دیگر از این اصل استفاده نکنیم.

در حال حاضر از برجام دفاع می کنم

این نماینده مجلس نهم شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: در حال حاضر بنده از برجام دفاع می کنم. همین امروز هم بنده معتقد هستم ما از برجام خارج نخواهیم شد مگر زمانی که به این جمع‌بندی برسیم که منافع برجام کمتر از هزینه های آن است و چون هنوز به این نقطه نرسیده ایم از آن خارج نمی شویم. زمانی که به این نقطه برسیم ما و نظام تصمیم می‌گیریم از برجام خارج شویم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه سخنانش بیان کرد: سیاست خارجی ما در عرصه دیپلماسی فعال بوده و معتقدم آقای ظریف جزو بهترین وزرای خارجه کشورمان است اما معتقدم سیاست خارجی ما یک اشتباه استراتژیک کرد و آن این بود که تمام سبد ظرفیت‌ اجرای خود را در مذاکرات با ۵ کشور گذاشت، در حالی که ما ۲۰۰ کشور داریم یعنی وزارت خارجه باید با کشورهای دیگر همسایه و شرقی نیز مذاکره می کرد. اما زمانی که برجام نتیجه داد و تحریم‌ها داشت از بین میرفت آقایان دوباره به سمت غرب خیز برداشتند.

وی با اعلام اینکه کلیه متن برجام را مطالعه کردم و آن را یک اتفاق جامع می‌بینم، گفت: اگر ما برجام را امضا نکرده بودیم همه تحریم‌ها پابرجا می ماند. البته من تخصصی در سیاست خارجی ندارم بلکه می‌گویم یک شاکله ای به نام برجام داریم که اگر وارد آن نشده بودیم کلیه تحریم ها وجود داشت. این دروغ است که در قلب راکتور اراک بتن ریخته شده است. ما نشان دادیم که اگر قرار باشد از برجام خارج شویم در یک مدت زمان مشخص می توانیم به قبل از برجام برگردیم و کسی در آن تردیدی ندارد. اما اگر در برجام نرفته بودیم یک اتفاق و وحدت جهانی بر علیه ما وجود داشت که ایران به دنبال ساخت بمب هسته‌ای است.

وی افزود: اکنون ممکن است که اروپا، چین و شوروی به ما کمک هایی انجام دهند اما هیچکدام نیستند که بگویند در این جریان حق با آمریکا است. همه می‌گویند حق با ایران است. آن وحدت جهانی علیه ما دیگر وجود ندارد.

باهنر گفت: یک زمانی دولت حاکم در کشورمان میگفت این قطعنامه‌ها ورق پاره هستند، در تحریم آن زمان هم می‌خواستند فروش نفت ما را به صفر برسانند که ما تا ۶۰۰ هزار بشکه نفت فروختیم اما اکنون ما نباید این را در رسانه ها اعلام کنیم که چقدر می‌فروشیم.

در ادامه، مجری جهان آرا عنوان کرد: اخیرا آقای زنگنه وزیر نفت در نامه سرگشاده خود به یکی از اعضای شورای عالی امنیت ملی گفته که قبل از برجام روزانه 1 تا 1میلیون و نیم نفت می‌فروختیم.

باهنر پاسخ داد: من این اظهارات را ندیدم. آنها می خواستند فروش نفت ایران را به صفر برسانند و رهبری بارها دستور دادند و آرزو کردند که زمانی به نقطه‌ای برسیم که نیاز به فروش یک بشکه نفت هم نداشته باشیم اما اینکه شما می‌گویید اگر برجام نبود وضع آن موقع بهتر بود بگذارید شنوندگان خودشان قضاوت کنند.

مجری در همین حال گفت: این حرفی است که آقای زنگنه زده.

باهنر گفت: اشتباه برداشت میکنید. ممکن است ممیزها و اعداد را اشتباه بخوانید. آقای زنگنه خیلی حرفا می‌زند. شما این رویه ها را در رسانه ملی شروع نکنید. ممکن است آقای زنگنه صدها جمله گفته باشد. ما برای مخاطب خارجی مان باید بگوییم شما هیچ غلطی نکردید برای مخاطب داخلی مان باید بگوییم آیا کاری شده است یا خیر.

باهنر خاطرنشان کرد: امروز اگر ما روزی ۲ میلیون بشکه نفت هم بفروشیم نباید بگوییم و نباید در رسانه‌ها اعلام کنیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن ارزیابی خود از گام‌های متقابل ایران در رابطه با بدعهدی های آمریکا و اروپا گفت: گام‌هایی که برداشته شد بسیار مثبت بوده است. در سه ماه گذشته ما دستمان بالای دست آمریکا بود و خوشبختانه توفیقات بسیار خوبی پیدا کردیم و آنقدر در مذاکرات گفتگوها و رفت و آمدها همین آقایان تند و تیزی که بر علیه ما ناجوانمردانه در می‌آیند از نظر مواضع انقدر کوتاه آمدند که اگر یک فرصت معمولی بود می توانست به عنوان یک پیروزی بزرگ ملی جشن گرفته شود. البته ما به هیچ وجه این کوتاه آمدن های آمریکا و اعوان و انصار آن هیچ امیدی نداریم. اما ما می‌گوییم در یک جنگ روانی که اینها علیه ما شروع کردند ظرف سه چهار ماه گذشته موفقیتهای خیلی خوبی داشتیم و خیلی صریح و روشن آقای ترامپ و یارانش از مواضع گذشته خود عقب‌نشینی کردند.

وی ادامه داد: ما حتما با این عقب نشینی ها قانع نیستیم چرا که ظلم کردند و حرف زیادی زدند و باید به نقطه اول شان برگردند بنابراین این داستان گام‌های بعدی را هم ادامه می‌دهیم اما ما اراده کردیم که گام‌های بعدی را برداریم؛ اگر به نقطه ای رسیدیم که آمریکا نه در گفتار - چرا که به گفتارشان به هیچ وجه اعتماد نداریم- بلکه در عمل گفت که غلط کردم دیگر قدم را بر نمی‌داریم.

وی تصریح کرد:خیلی دور از ذهن نمیبینم که آمریکا در فاصله نه چندان دوری از غلط‌هایی که کرده پشیمان شود و دست ایران دست بالایی است. اما اینکه بگویید ما گام‌های بعدی را برمی‌داریم تا از برجام خارج شویم اصلاً قرار ما این نیست قرار ما این است که ما زودتر جلو رویم تا دشمن و متخاصم را سرجای خودش بنشانیم و اگر موفق شدیم بحث را ادامه می‌دهیم.

باهنر در بخش دیگری از سخنانش درباره انتخابات مجلس گفت: ما اکنون جریانی و جناحی عمل می‌کنیم و حزب مشخصی نداریم، متاسفانه جریان‌های سیاسی به هر دوره ای از انتخابات که نزدیک شویم بخش عمده‌ای از وقت و توان ما صرف وحدت درون تشکیلاتی می شود و این حیف است. یعنی این بهره وری را بسیار پایین می‌برد.

وی ادامه داد: زمانی که انتخابات شروع می شود جلسه می‌گذاریم که با هم تفاهم کنیم. چشم‌انداز ما برای وحدت و امیدمان آن قله است اما در دوره های مختلف متفاوت بوده است و گاهی به ۷۰ و ۸۰ درصد می رسید و هنوز هم که هنوز است به ۱۰۰ درصد نرسیده ایم اما قله و چشم انداز ما این آن نقطه 100 درصدی است.

این فعال سیاسی بر همین اساس اضافه کرد: امسال همه تجربیات گذشته را در وحدت به کمک گرفتیم، البته این جمنا نیست اما پیشرفته ترِ آن است. اگر در گذشته وحدت ما به ۷۵ درصد رسیده بود امسال آن را به ۸۰ درصد می‌رسانیم. البته قله ما صد درصدی است ولی امید داریم به ۸۵ درصد جلو رویم. یک اشکال اساسی هم وجود دارد که عمده انرژی را صرف وحدت داخلی می کنیم و زمانی که می خواهیم با رقیبمان رقابت داشته باشیم ۲۰ درصد انرژی باقی مانده که این از اشکالات جریان ما است

باهنر عنوان کرد: ما در حال حاضر نمی‌توانیم به آن وحدت گفتمانی برسیم. اگر هم برسیم شکست قطعی است. ما در دموکراسی یکی از مشکلات‌مان همان آقایانی که پایه و اساس دموکراسی را در فلسفه بنا نهاده اند یک سری از اشکالات دموکراسی را گفته اند که در دموکراسی آرا را میشمارند و وزن نمی‌کنند.

وی بیان کرد: اگر زمانی در تمام کشور هیچ اختلافی هم نداشته باشیم برای خودمان رقیب درست می کنیم تا بگوییم انتخابات یعنی رقابت.


در انتخابات باید صالحی را بیاوریم که بتواند رای بیاورد


وی بیان کرد: در انتخابات باید صالحی را بیاوریم که بتواند رای بیاورد و کسی می‌تواند رای بیاورد که بیش از ۵۰ درصد از آرا و افکار عمومی جامعه را داشته باشد. اگر قرار باشد ما اینجا بنشینیم و حرفهایی بزنیم و بعد بگوییم به جهنم که مجلس و دولت تحویل رقیب داده می شود؛ ما این را از آن افرادی می بینیم که کمتر تجربه دارند.

وی گفت: اگر قرار باشد خودمان را در آن ۱۰ یا ۲۰ متری اول جریان اصولگرایی بگذاریم می‌توانستیم یک گروه انقلابی باشیم و به هیچ وجه زمانی به منافع قدرت دست پیدا نکنیم اما در انتخابات باید تلاش کرد و مراکز تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی را گرفت و فکر انقلابی و جهادی را اعمال کرد.

باهنر در پاسخ به سوال دیگری درباره حصر گفت: بنده نه شورای عالی امنیت ملی هستم و نه در آنجا شرکت می کنم. حس من این است که مسئله حصر دارد کمرنگ می شود و خبرهایی که می شنویم آقایان محصور می توانستند امکانات بیشتری و رفت و آمد داشته باشند. در آن زمان آقایان بیانیه بلند و طولانی و مفصل صادر کردند که من می‌گویم که کار او (کروبی) نیست چون او را می‌شناختم و این پوست خربزه ای بود که زیر پایه او انداختند.

وی بیان کرد: تصور من این است که یک عده از مقوله حصر نان می‌خورند یعنی بارها گفته‌ام حتی می توانم حدس بزنم که آقایان چه راه هایی برای تمام شدن حصر طی می کنند. هر زمانی که قرار است این حصر تمام شود آقایان یک ترتیباتی می‌دهند ولی در هر حال مسئله حصر آنقدر پیچیده نیست و قابل حل است.

باهنر افزود: در فتنه دو نفر بیشتر نداشتیم و همان دو نفر(موسوی و کروبی) بودند. عده ای می‌خواستند این تعداد را بیشتر کنند و تصور من این است که هر چه تعداد شریک جرم را بیشتر کنیم محدوده جرم پایین‌تر می آید. آن هم به نفع آن دو نفر است. بنابراین اعتقاد و تعصب دارم که سران فتنه فقط آن دو نفر هستند. دوستان ما اعتقاد دارند که بگویند این دو نفر بشوند سه تا یا تا پنج تا. حتی عده‌ای اعتقاد داشتند که هاشمی رفسنجانی را هم جزو سران فتنه کنند که من این را اعتقاد ندارم. موسوی و کروبی مواضع مناسبی نگرفتند و حالا باید به گونه‌ای جبران شود.

این نماینده ادوار مجلس خاطر نشان کرد: محور گفتمانی فتنه‌گران این بود که در آن زمان تقلب شده است. حال باید این تقلب را ثابت کنند یا بگویند نشده است این حداقلِ قضیه است. گفتم اگر این را جبران کنند می‌توانند وارد فضای سیاسی شوند که برخی روزنامه های اصلاح طلب سوءاستفاده کرده بودند و "اگر" بنده را حذف کرده اند.

باهنر در پاسخ به سوالی، انتخابات ۱۴۰۰ را غیرقابل پیش بینی دانست و گفت: گفت: نمی‌توانم در مورد حضور آقای لاریجانی نظری بدهم که حضورشان مفید است یا خیر. شاید سه ماه مانده به انتخابات از او بخواهم که در انتخابات باید بیاید یا نیاید اما عوامل محیطی، زمان و مکان است که مرا به جمع‌بندی می‌رساند اما اکنون هیچ نظری در این خصوص ندارم.

وی با اشاره به مناظره ها در انتخابات ریاست جمهوری گفت: این مناظره ها خوب است اما مشکل اساسی دارد. مثلا می بینیم که طرف با یک جمله میخواهد طرف مقابلش را اصطلاحا لوله کند. من معتقدم اگر شورای نگهبان یک مقدار کوتاه بیاید با این مناظره ها در دوره آینده حتما یک شومن رئیس جمهور می شود.

باهنر ادامه داد: البته شومن بودن فی نفسه هیچ مذمتی ندارد ولی این مناظره ها با این شیوه باعث می شود که هر کس طرف مقابلش را لوله کند یا گازانبری حمله کند و گاهی با یک جمله چند میلیون رای به کسی اضافه یا از کسی کم می شود در حالیکه معیار انتخاب باید تجربه ها، برنامه ها، عملکردها و کارنامه ها باشد.

وی تصریح کرد: الحمدلله آنقدر کاندیداهای ریاست جمهوری زیاد شده اند که می توان آنها را صادر کرد. بعضی ها خیلی تشنه خدمت به مردم هستند میخواهند حتما مسئولیت سطح بالایی بگیرند.

این فعال سیاسی درباره محمد باقر قالیباف و ایده نو اصوگرایی اظهار داشت: من خیلی متوجه نشدم که نواصولگرایی چیست. من به فعالین سیاسی توصیه می کنم که وقتی واژه‌ای را رها می‌کنند چارچوب آن را تعریف کنند. رئیس دولت اصلاحات هم یک واژه را رها کرده بود به اسم جامعه مدنی؛ بعضی ها می گفتند این جامعه مدنی همان مدینه فاضله ارسطو است، بعضی ها می‌گفتند مدینه النبی است، بعضی ها هم جامعه لایک را مطرح می‌کردند. الان هم هر کسی یک واژه مطرح می کند. جریانات اصولگرایی و اصلاح طلبی باید یک مانیفست ارائه بدهند. آقای قالیباف کلمه نواصولگرایی را مطرح کرده‌اند قاعدتاً خودشان باید این موضوع را بشکافند.

وی درباره گلایه های قالیباف از جمنا اظهار داشت: من به جمنا کمک می کردم اما عضو شورای مرکزی نبودم. ایراداتی هم به آن وارد می‌دانستم الان هم وارد می‌دانم اما احساس می‌کنم جمنا در حال برطرف کردن برخی ایرادات اساسی خود است.

باهنر افزود: این ایرادات آقای قالیباف یک مقدار کم لطفی است. جمنا یک هنر بسیار خوب داشت که ۴ رای ۱۲ درصدی سال ۹۲ را تبدیل کرد به یک رای ۴۰ درصدی.

وی در پاسخ به این سوال که خودتان اشاره کردید، رای را می شمرند، وزن نمی کنند، افزود: یک زمانی آقای روحانی در مجلس گفته بود درست است من ۵۰.۹ درصد رای آوردم اما نفر بعد از من مثلاً ۱۲ درصد آورده و فاصله رای من با نفر بعدی مثلا حدود ۳۰ درصد است من همان جا یادداشت دادم به ایشان گفتم که رقیب شما ۴ نفر بودند که روی هم ۴۹ درصد رای آوردند.

باهنر گفت: موقعی که رای ها با هم تجمیع شود هم دولت می فهمد که یک رقیب قدرتمند منسجم دارد و هم خود رقیب می فهمد که ما ۴۰ درصد را داریم و اگر چند اصلاح گفتمانی انجام دهیم می توانیم این را به ۵۲ درصد برسانیم.

وی خاطرنشان کرد: در مورد کنار رفتن رئیسی به نفع قالیباف یا بالعکس هم نظرات مختلفی وجود داشت که من وارد نمی شوم.


اگر رای نمایندگان علنی باشد، مفاسد بیشتری دارد

باهنر در پاسخ به سوالی درباره علت مخالفتش با شفافیت آرای نمایندگان مجلس گفت: در همه جای دنیا پذیرفته شده است که رای مردم باید مخفی باشد و در افشا شدن رای مردم یک هزینه‌های وجود دارد؛ اگر رای نمایندگان علنی باشد، مفاسد بیشتری دارد اگر رای نماینده علنی باشد باید حساب همه اطراف قضیه را بکند به صورت میانگین تصمیم بگیرد که چه رایی بدهد یعنی هم حوزه انتخابیه هم مسئولان و هم دولت را باید در نظر بگیرد و از چارچوب حق منحرف می شود ولی وقتی رای مخفی باشد بین خودش و خدای خودش تصمیم می‌گیرد و این فلسفه در دموکراسی قابل دفاع است.

مجری برنامه پرسید آیا غیر شفاف بودن آرا باعث برخی کاسبی ها نمی شود که باهنر پاسخ داد: اگر رای مخفی نباشد کاسبی نمی کنند؟ اتفاقاً در رای علنی خیلی کاسبی های بیشتری می توان کرد و نمی‌توانند تصمیم نزدیک به حق بگیرند.

وی در پاسخ به سوالی درباره قضاوت از چهار دولت هاشمی، خاتمی، احمدی نژاد و روحانی گفت: ما گاهی مزاح می کردیم و می‌گفتیم ما یک دولتی داشتیم که فقط کار می کرد اما فکر نمی کرد الان هم دولتی داریم که فکر می کند ولی کار نمی کند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین