کد خبر: ۶۰۴۰۵۴
تاریخ انتشار : ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۶
حواشی اردوی امسال به این‌جا ختم نشد و روز گذشته هم خبر آمد ‏که دانش‌آموزان کُرد دعوت‌شده به این اردو از سوی اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان‌غربی از ‏پوشیدن لباس سنتی خود محروم شدند‎.
آفتاب‌‌نیوز :

اردوهای عشایری امسال با حواشی زیادی برگزار شد. سه روز قبل بود که خبر آمد ‏مینی‌بوس اردوی عشایری که با هشت دانش‌آموز به سمت نیشابور درحال حرکت بود، دچار حادثه ‏رانندگی شده. هرچند در این حادثه کسی آسیب ندید، اما محمدرضا سیفی، سرپرست دفتر آموزش و ‏پرورش عشایر اعلام کرد که آموزش و پرورش یزد از دستورالعمل اردویی تخطی کرده و به جای ‏قطار از مینی‌بوس برای جابه‌جایی دانش‌آموزان استفاده کرده است؛ درحالی‌که در نیشابور مقصد اصلی ‏دانش‌آموزان ایستگاه قطار وجود دارد.

حواشی اردوی امسال به این‌جا ختم نشد و روز گذشته هم خبر آمد ‏که دانش‌آموزان کُرد دعوت‌شده به این اردو از سوی اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان‌غربی از ‏پوشیدن لباس سنتی خود محروم شدند‎.

والدین یکی از دانش‌آموزان حاضر در این اردو به ولات‌نیوز گفته به آنها اعلام کرده بودند که باید ‏دانش‌آموزان در افتتاحیه این اردو لباس سنتی و محلی خود را به همراه داشته باشند و بااین‌که آنها ‏این لباس‌ها را آماده کرده بودند، اما مسئولان آموزش و پرورش در اقدامی نسنجیده از پوشیدن لباس کُردی ‏جلوگیری کردند و به تن تمام دانش‌آموزان لباس آذری پوشاندند.

از آذربایجان‌غربی ۳۰ نفر دانش‌آموز از تمام مناطق استان به این اردو دعوت شده بودند که ۱۶ تن آنان ‏کُرد زبان و ۱۴ تن دیگر آذری زبان بوده‌اند و حالا این حرکت عامل ناراحتی کردزبانان شده است و از ‏نظر آنها برخوردهایی از این دست بیش از هرچیز عامل تفرقه خواهد بود. ‏این درحالی است که رضوان حکیم زاده، معاون وزیر آموزش و پرورش می‌گوید در این ‏اردو حاضر بوده و پیگیری‌های بسیاری هم درباره این خبر انجام داده: «پیگیری‌های ما می‌گوید چنین ‏چیزی صحت ندارد و با قاطعیت این مورد را تکذیب می‌کنم.»

او می‌گوید اردوی عشایری از جمله ‏اتفاقات بزرگ و مهمی است که شاهد آن هستیم و نشان از تنوع اقوام و رنگین‌کمان فرهنگی کشور است ‏که وجود حواشی از این دست برایش نادرست است: «در این اردو از از ٢٣ استان کشور حاضر می‌شوند ‏و یکی از اهداف این اردو این است که تنوع ارزشمند موجود پاس داشته شود و لازم است برای حفظ ‏این اتفاق همه دانش‌آموزان با لباس‌های محلی خود حاضر شوند.»

حکیم‌زاده می‌گوید در محل برگزاری این اردو حاضر بوده و نارضایتی خاصی از دانش‌آموزان یا اولیای ‏آنها را ندیده است.

‏اردوی عشایری که در حال برگزاری است، بیستمین اردوی کشوری دانش‌آموزان عشایر است که ‏خراسان رضوی هم میزبان آن است.‏

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین