کد خبر: ۶۰۴۳۹۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۰

وزیر بهداشت: اگر تولید داخل نبود باید کل درآمد نفتی را صرف واردات دارو می‌کردیم

سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ارزبری ۱.۳ میلیارد دلاری برای واردات ۳ درصد از نیاز دارویی کشور خبر داد، در حالی که برای تولید ۹۷ درصد نیاز دارویی کشور در داخل تنها ۵۵۰ میلیون دلار هزینه‌ شده‌است.
آفتاب‌‌نیوز :

 نخستین گردهمایی پیشگامان اقتصاد دانش بنیان در حوزه سلامت با حضور سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و علی وحدت رئیس ‏صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری در محل صندوق نوآوری و ‏شکوفایی برگزار شد. ‏در این گردهمایی پنل سیاستی با حضور وزیر بهداشت، معاون علمی و ‏فناوری رئیس جمهوری و رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی و پنل حمایتی با ‏هدف معرفی رویکردهای دستگاه‌های اجرایی و پاسخگویی به دغدغه‌های ‏شرکت‌های پیشگام در حوزه اقتصاد دانش بنیان سلامت برپا شد‎.

سعید نمکی، وزیر بهداشت و درمان با بیان خاطره‌ای از دوران ساخت واکسن در کشور گفت: حدود 30 سال قبل هنگامی که در پاستور به‌دنبال ساخت واکسن هپاتیتB بودیم می‌خواستیم تکنولوژی تازه‌ای را به کشور وارد کنیم و برای این منظور به کشورهای گوناگونی سفر کردیم اما توان داخلی ما بسیار محدود بود و نتوانستیم حتی این تکنولوژی را وارد کنیم. اما امروز با حضور شرکتهای دانش‌بنیان می‌توانیم به این تکنولوژی‌ها دست پیدا کنیم.

وی افزود: من امروز بزرگترین آرزوهایم را به چشم می‌بینم، ما نمی‌توانیم مشکلات نظام سلامت را نادیده بگیریم چرا که با جان مردم سر و کار دارد. امروز شرکتهای دانش‌بنیان رشد چشمگیری داشته‌اند و تازه در آغاز این راه بزرگ هستیم.

نمکی درباره ساخت دارو در کشور توضیح داد: پیش از انقلاب 25 درصد نیاز دارویی کشور در داخل تولید می‌شد و امروز با کمک شرکتهای تحقیق و توسعه دارویی توانسته‌ایم 97 درصد داروی مورد نیاز کشور را در داخل تولید کنیم. اما یک نکته غم‌انگیز در این میان وجود دارد و آن اینکه این 3 درصد داروهای هایتک است و معادل 1.3 میلیارد دلار ارزبری داشته است، این در حالی است که همان 97 درصد داروی کشور تنها 550 میلیون دلار ارز بری داشته، حالا تصور کنید ما مجبور به واردات همان 97 درصد بودیم. آنگاه کل درآمد نفتی را باید صرف واردات دارو می‌کردیم.

نمکی گفت: این 3 درصد که بیان شد داروهای هایتک هستند و برای تولید آنها در داخل باید به شرکت‌های دانش‌بنیان متکی شد و از آنها درخواست کمک داریم تا بتوانیم در داخل تولیدشان کنیم.

وزیر بهداشت به جریان واردات در کشور اشاره کرد و گفت: نباید بگذاریم این جریان وارد کننده که در کشور قدرت هم گرفته‌اند بر تولید داخل تاثیرگذار باشند. این نگرانی وجود دارد که نکند جاذبه واردات بر جریان تولید داخل اثرگذار باشد.

وی درباره مقابله با این نگاه در کشور تصریح کرد: در وزارت بهداشت ابلاغ کردم برای مقابله با پدیده دامپینگ وقتی محصولی در داخل تولید می‌شود دیگر حق واردات آن را ندارند و حتی اگر گرانتر از محصول خارجی بود محصول داخلی خریداری شود.

نمکی خاطرنشان کرد: سالها قبل وقتی در کشور تولید واکسن می‌کردیم چند کشور ارائه واکسن را رایگان کردند، چرا که می‌ترسیدند ما بمب میکروبی درست کنیم در صورتی که اصلا در دیدگاه و مرام ما نبود از طرفی دیگر می‌خواستند وابستگی ایجاد کنند؛ من همان زمان 20 کشور هدف این جریان را جمع کردم و گفتم این موضوع یک توطئه است تا بعد از وابستگی ما همین واکسنها را چندبرابر به ما عرضه کنند.

وزیر بهداشت و درمان درباره دیگر خدماتی که شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند ارائه دهند گفت: ما تنها به محصولات بسنده نمی‌کنیم و موضوع دیگری که برای آن به دنبال راه حل هستیم بحث روش‌ها و شیوه‌های مدیریت و اداره جامعه در حوزه سلامت است. چرا که با شیوه‌های قبل نمی‌توان جامعه را اداره کرد، یک روز با واکسن سلامت جامعه برقرار می‌شد اما امروز طیف بیماری‌های جسمی و روانی گسترش پیدا کرده و نیازمند راهکارهای نوین برای رفع مشکلات است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
0
0
شماکم حرف بزنی بهتراقای وزیر
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین