کد خبر: ۶۰۵۶۳۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۷

وزیر کشور: کاهش 38درصدی تجمعات اعتراضی در سال جاری

وزیر کشور گفت: با وجود افزایش نارضایتی مردم، میزان تجمعات اعتراضی در سال جاری 38درصد کاهش یافته است.
وزیر کشور: کاهش 38درصدی تجمعات اعتراضی در سال جاری
آفتاب‌‌نیوز :

عبدالرضا رحمانی فضلی صبح امروز(یک شنبه) در نشست هم اندیشی معاونین هماهنگی امور اقتصادی استانداری ها با اشاره به پیگیری مسائل اقتصادی در وزارت کشور اظهار کرد: بحث مسائل اقتصادی را به صورت نهادینه و به عنوان مسئولیت اصلی قرار دادیم. رئیس جمهور نقش وزارت کشور را هماهنگ کننده برای مسائل اقتصادی می داند و ما هم ساختار متناسب برای پیگیری مسائل اقتصادی ایجاد کردیم.

وی همچنین افزود: ضعف هایی در مباحث قانونگذاری اجرا و مسائل نظری توسعه داریم. توسعه متمرکز پاسخگوی نیاز کشور نیست و باید به ویژگی های منطقه ای برای توسعه پایدار توجه کنیم. در حوزه قوانین، برنامه های توسعه و برنامه های بودجه در مسیر اداره متمرکز است. تصمیمات جامعی برای کل کشور گرفته می شود و این مساله موجب ناهماهنگی در اجرای برنامه ها در مناطق مختلف کشور می شود در حالیکه باید منابع را به استانداری ها داد تا این منابع براساس نیازهای مناطق، اولویت بندی شود.

وزیر کشور در ادامه با بیان اینکه همه ظرفیت ها در استان ها برای توسعه اقتصادی باید به کار گرفته شود، تصریح کرد: استانداران باید هدایت گری کلان برای شناسایی و فعال سازی ظرفیت ها و ایجاد هماهنگی ها را دنبال کنند. برنامه ریزی کلان در استان ها بر عهده وزارت کشور و استانداران است و نیازی نیست در مسائل اجرایی دستگاه های مختلف دخالت کرد. با این وجود باید سهم هر دستگاه در برنامه توسعه استان ها مثل ایجاد اشتغال یا سرمایه گذاری مشخص شود و بر اجرای برنامه های توسعه نظارت شود. لازم نیست استانداران برای پیگیری مشکلات دو سه روز در هفته در تهران باشند در حالیکه مدیران کل استانداری ها باید مشکلات را دنبال کنند.

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: حدود هشتاد درصد مطالبات مردم در حوزه اقتصادی است. اولویت اول دشمن ما فعلا فشار اقتصادی بر کشور است. حامیان اصلی نظام هم مردم هستند. مردم کامل فضای کشور را درک کرده و از نظام حمایت می کنند. 38درصد از تجمعات و اعتراض های مردمی در سال جاری نسبت به سال گذشته کاهش یافته است در حالیکه میزان نارضایتی مردم هم بیشتر شده است ولی چون مردم شرایط کشور را درک می کنند، میزان بروز اعتراص ها کاهش یافته است. در مقابل ما وظیفه داریم به مطالبات مردم رسیدگی کنیم. رهبری هم چندین سال است که مسائل اقتصادی را به عنوان شعار سال انتخاب می کنند.

وزیر کشور در ادامه افزود: همه استان ها حتی استان های کم برخوردار امکان اداره خود به صورت مستقل را دارند اما الان استان ها استقلال اقتصادی ندارند. درست است که باید به استان ها اختیارات داد و تمرکززدایی کرد اما با این شرایط و اختیارات فعلی هم می توان استان ها را به صورت مستقل اداره کرد. در حال حاضر از ظرفیت های استان ها به خوبی استفاده نشده است. در استان ها کم سرمایه نداریم اما بکارگیری و تجهیز سرمایه ها مناسب نیست. نقدینگی را اگر به مسیر تولید هدایت نکنیم، واسطه گری و دلالی افزایش یافته و نتیجه نهایی افزایش تورم در کشور است.

وی با اشاره به اینکه مشکل مدیریتی بویژه در حوزه های تولیدی دولتی و مرتبط با دولت داریم، گفت: استان ها برای رفع مشکل تولید، اتاق فکر با حضور اساتید دانشگاه و تولیدکنندگان پیشرو ندارند. آیا معاونان اقتصادی استانداران مشاورانی برای تامین مالی دارند؟ معاونان اقتصادی استانداری ها باید برنامه داشته باشند تا ظرفیت ها شناسایی و فعال شوند.

رحمانی فضلی تصریح کرد: ما از سرعت پیشرفت تکنولوژی و تولید ثروت در دنیا عقب هستیم. خیلی از کالاها را در کشور تولید نمی کنیم یا بیست سال یک کالا را بدون نوآوری تولید می کنیم. این مشکلات باید حل شود. معاونان اقتصادی ملجأ تولیدکنندگان و تجار در استان ها بوده و به جای فرافکنی به دلیل محدودیت های قانونی، دنبال حل مشکلات باشند. مشکلات در استان ها راحت تر از مرکز حل می شود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
0
1
اینهمه معترض راگرفتیدوزندانی کردیدتوقع داریدبازمردم جرات اعتراض داشته باشند؟
خداییش ازروسیه خوب درس گرفته ایداونهاهم همین روش راپیاده میکنندوپوتین رامحبوب جلوه میدن.
وزراومسولین باهم خوش باشیدماهم به خوشی شماخوش هستیم.
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین