کد خبر: ۶۰۷۵۷۳
تاریخ انتشار : ۰۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۵

خطر استفاده از نرم کننده‌های پارچه

بیشتر نرم کننده های پارچه حاوی عناصر مضری هستند که در نگاه نخست همانند دیگر مواد شیمیایی مورد استفاده در محصولات پاک کننده و شوینده خانگی مورد توجه قرار نمی گیرند.
آفتاب‌‌نیوز :

 «استپ تو هلث» نوشت: «نرم کننده پارچه محصولی پرطرفدار است که برای حفظ نرمی لباس‌ها طراحی شده، در شرایطی که بوی خوب و دلپذیری نیز به آنها می‌بخشد. نرم‌کننده‌های پارچه محصولی در دسترس با قیمت مناسب است، از این رو در بیشتر خانه‌ها می‌توان آن را یافت اما بیشتر افراد توجهی به خطراتی که استفاده از این محصول می‌تواند به همراه داشته باشد، ندارند.

بیشتر مصرف‌کنندگان از این موضوع آگاه نیستند که بیشتر نرم‌کننده‌های پارچه حاوی مواد شیمیایی مضر هستند که می‌تواند سلامت آنها به‌ویژه کودکان را در معرض خطر قرار دهد. شرکت‌های تولیدکننده به رغم آگهی‌های تبلیغاتی خود که نرم‌کننده‌های پارچه را محصولی مناسب برای تمام اعضای خانواده عنوان می‌کنند، درباره خطرات استفاده از آن مطلبی بیان نمی‌کنند.

بیشتر نرم‌کننده‌های پارچه حاوی عناصر مضری هستند که در نگاه نخست همانند دیگر مواد شیمیایی مورد استفاده در محصولات پاک‌کننده و شوینده خانگی مورد توجه قرار نمی‌گیرند. برخی از آنها در تماس مستقیم یا غیر مستقیم موجب مشکلات تنفسی و اختلالات پوستی می‌شوند.

بیش از نیمی از نرم‌کننده‌های پارچه حاوی دو ماده شیمیایی هستند که در زمینه بروز عوارض سلامتی شناخته‌شده هستند. در ادامه با برخی از شایع‌ترین مواد شیمیایی موجود در نرم‌کننده‌های پارچه بیشتر آشنا می‌شویم.

آلفا - ترپینئول

آلفا - ترپینئول مایعی بی‌رنگ و قابل اشتعال با رایحه یاس بنفش است که به‌عنوان یک افزودنی معطر برای نرم‌کننده‌های پارچه استفاده می‌شود.

سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا هشدار داده است که این ترکیب می‌تواند موجب ابتلا به اختلالاتی مانند موارد زیر شود:

- بی‌تعادلی در سیستم عصبی مرکزی

- سردردهای مزمن

- افسردگی و اضطراب

- فقدان هماهنگی عضلانی

- تحریک غشاهای مخاطی

بنزیل استات

این افزودنی معطر یکی از رایج‌ترین مواد مورد استفاده در تولید محصولات مخصوص ماشین لباسشویی و نرم‌کننده‌های پارچه است. بنزیل استات نیز مایعی بی‌رنگ است که از رایحه گل برخوردار است.

به مرور زمان، حضور آن در محصولات پاک کننده با موارد زیر پیوند خورده است:

- افزایش خطر سرطان پانکراس

- تحریک و سوزش چشم

- دشواری در تنفس

- سردرد

بنزیل الکل

این ترکیب بی‌رنگ رایحه‌ای خوشایند دارد که از گیاهان و گل‌ها استخراج می‌شود. افزون بر نرم‌کننده‌های پارچه، بنزیل الکل در روغن‌های اساسی، مانند سنبل و یاسمن، نیز وجود دارد.

زمانی که موضوع تماس با بدن انسان مطرح می‌شود، این ماده می‌تواند با موارد زیر در ارتباط باشد:

- اختلالات سیستم عصبی مرکزی

- عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی

- مسمومیت و استفراغ

- سردرد

اتیل استات

این ماده با رایحه‌ای شیرین به‌عنوان یک حلال در بسیاری از محصولات خانگی استفاده می‌شود.

سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا آن را به‌عنوان یک ماده زائد خطرناک که باید از آن پرهیز کرد، طبقه‌بندی کرده است.

از خطرات سلامت مرتبط با اتیل استات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- آسیب کلیوی و کبدی

- عفونت‌های دستگاه تنفسی

- خستگی و کم خونی

کلروفرم

کلروفرم مایعی متراکم، بی‌رنگ و با رایحه‌ای اندکی شیرین است که برای بهبود رایحه و همچنین یک حلال به نرم‌کننده‌های پارچه افزوده می‌شود.

بر اساس گزارشی که توسط برنامه ملی سم‌شناسی آمریکا منتشر شد، این ماده در فهرست عوامل سرطان‌زا قرار دارد.

استفاده منظم از محصولات حاوی کلروفرم می‌تواند به بروز مشکلات سلامت مانند موارد زیر منجر شود:

- خواب آلودگی

- سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ

- سردرد

- آسیب کلیوی و کبدی

- اختلالات قلبی

- بیماری های پوستی

- عفونت های دستگاه تنفسی

ترپینئول

ترپینئولن مایعی بی‌رنگ است که رایحه‌ای مرکباتی به بسیاری از محصولات پاک‌کننده خانگی اضافه می‌کند. از این رو این ماده در تولید نرم‌کننده‌های پارچه، کرم‌های اصلاح، صابون‌ها و محصولات دیگر که در خانه‌ها یافت می‌شوند، استفاده می‌شود.

ترپینئول ممکن است عاملی سرطان‌زا باشد که امکان حضور سلول‌های بدخیم در کلیه‌ها و مثانه را افزایش می‌دهد. افزون بر این، ترپینئول با مشکلات زیر پیوند خورده است:

- تحریک و سوزش چشم

- اختلالات پوستی

- گلودرد

- التهاب سینوس‌ها

سخن پایانی

محصولات شوینده و پاک کننده مورد استفاده شما حاوی مقادیر بسیار کم از این مواد هستند اما باید به این نکته توجه داشت که از بیشتر آنها به صورت روزانه یا به طور منظم استفاده می کنید. در نتیجه، ترکیبات مضر به مرور زمان وارد بدن شده و در آن انباشته می‌شوند.

برای پرهیز از خطر نرم‌کننده‌های پارچه، ابتدا برچسب مواد تشکیل دهنده را بررسی کرده یا محصولات دوستدار محیط زیست را انتخاب کنید. همچنین، استفاده از گزینه‌های طبیعی مانند سرکه سیب و جوش شیرین نیز می توانند مد نظر قرار بگیرند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین