کد خبر: ۶۰۷۸۹۹
تاریخ انتشار : ۰۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۰
وزیر دفاع اسبق دولت ترامپ در اظهاراتی، رئیس جمهور آمریکا را "یک رئیس جمهور غیر عادی" خواند.
آفتاب‌‌نیوز :

جیمز ماتیس، وزیر دفاع اسبق دولت ترامپ این اظهارنظر را در اولین مصاحبه تلویزیونی خود از زمان ترک وزارت دفاع آمریکا مطرح کرد.

ماتیس در این مصاحبه که قرار است شرح کامل آن فردا (یکشنبه) پخش شود به سی بی اس نیوز تاکید کرد: این رویه او نیست که از رئیس جمهوری که در آمریکا هنوز روی کار است بخواهد بد بگوید.

ماتیس در این مصاحبه که از سوی برنامه سی بی اس سادی مورنینگ پخش خواهد شد گفت: من چنین کاری انجام نخواهم داد.

او تاکید کرد: رئیس جمهور کشور ما یک رئیس جمهور غیر عادی است و من فکر می‌کنم به ویژه با توجه به ماهیت زمخت سیاست امروز، ما باید احتیاط به خرج دهیم و ممکن است در این کشور چند پارگی به وجود بیاوریم.

وزیر دفاع سابق دولت آمریکا در عین حال در اظهارات مهم دیگری اذعان کرد از زمانی که در ماه دسامبر گذشته از سمتش استعفا داده تاکنون با ترامپ صحبتی نداشته است.

ماتیس قرار است تا چندی دیگر کتاب جدیدش را با عنوان "اسم رمز آشوب: یاد گرفتن رهبری" منتشر کند.

این کتاب قرار است روز سه شنبه منتشر شود اما انتظار نمی‌رود تمامی وقایع دوره حضور وی در دولت آمریکا را افشا سازد. با این حال بخشی از این کتاب روز چهارشنبه در روزنامه وال استریت ژورنال انتشار یافت که شامل انتقادهای تلویحی از ترامپ بود.

براساس این گزارش ماتیس در این کتاب نوشته است کشورهایی که با همپیمانان بمانند، موفق می‌شوند و آنها که بدون همپیمانان باشند از موفقیت بازمی‌ایستند. آمریکا به تنهایی نمی‌توانند از مردم و اقتصاد محافظت کند. ما در مقطع فعلی می‌توانیم جمع شدن ابرهای پیش از یک طوفان را ببینیم. این که یک رهبر صرفا نقش مجادله‌گر را داشته باشد کافی نیست یک رهبر باید نشان دهد که از شم راهبردی برخوردار است؛ شمی که در بردارنده‌ احترام برای کشورهایی است که به هنگام مواجهه با دردسرها در کنار ما ایستاده‌اند.

با این حال جیمز ماتیس در این بخش از متن کتابش مستقیما نام ترامپ را ذکر نکرده است. اما هنگامی که ماتیس در ماه دسامبر گذشته از سمت وزیر دفاع آمریکا استعفا کرد در نامه استعفای خود به دونالد ترامپ بر اختلافاتش با رئیس جمهور درباره موضوع اهمیت همپیمانان آمریکا تاکید کرد.

ماتیس بعد از آن استعفا کرد که ترامپ از یک طرح بعدا ملغی شده برای خارج ساختن همه نظامیان آمریکایی از سوریه رونمایی کرد. طرحی که ماتیس و مقامات دیگر نگران بودند باعث آسیب پذیری شرکای آمریکا نظیر کردها شود.

با وجود آن که ماتیس اخیرا انتقادهای تلویحی از ترامپ مطرح کرده اما از مطرح کردن انتقادهای مستقیم از وی اجتناب کرده است.

ماتیس در مصاحبه‌ای با پایگاه آتلانتیک گفت: او به دولت آمریکا "وظیفه سکوت" را مدیون است.

ماتیس خاطر نشان کرد: زمانی که شما به خاطر اختلافات سیاسی آشکار یک دولت را ترک می کنید باید همچنان به افرادی که در آن دولت حضور دارند بیشترین فرصت ممکن برای دفاع از کشور را بدهید.

وی افزود: دوره‌ای وجود دارد که طی آن من سکوتم را مدیون هستم. این دوره ابدی نیست و قرار نیست تا همیشه ادامه یابد.

ماتیس که بیش از 4 دهه در یگان تفنگداران دریایی آمریکا خدمت کرده پیش از این فرمانده معظم متحد ناتو بوده است.

ماتیس در مصاحبه‌اش به جفری گولدبرگ خبرنگار آتلانیتک تصریح کرد: شما نباید کشور را با حمله به فرمانده منتخب کل قوا به خطر بیندازید. من شاید فرمانده کل قوا در کشورمان را ذره‌ای دوست نداشته باشم اما نظام ما بوده که این فرمانده کل قوا را در آن جا قرار داده است و این که ما زمانی که در مواجه با تهدیدهای واقعی هستیم نباید او را تضعیف کنیم منظور من زمانی است که طی آن هر بار که در شبه جزیره کره شروع به پرتاب چیزی می‌کند ما ممکن است وارد یک جنگ بشویم.

ماتیس در مطلبی که در وال استریت ژورنال بر مبنی کتاب او منتشر شد در عین حال تصریح کرد: یک رهبری عاقلانه نیازمند شراکت است در غیر این صورت منجر به شکست خواهد شد.

گولدبرگ نوشت که ماتیس ظاهرا به ترامپ گفته بود شما باید وزیر دفاع بعدی دولت را مجبور کنید که از داعش شکست بخورد من قرار نیست این کار را انجام دهم.

ظاهرا ترامپ پس از آن علیه ماتیس شوریده و او را یک شکست خواند.

او البته به دروغ گفت که ماتیس را اخراج کرده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین