کد خبر: ۶۰۷۹۴۵
تاریخ انتشار : ۰۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۷
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه باید واگذاری ها انجام شود تا بهره‌برداری ها و بهره وری ها بیشتر شودتصریح کرد: این اقدام هم باید از سوی اهلش انجام شود .
آفتاب‌‌نیوز :

اسحاق جهانگیری عصر امروز (شنبه - ۹ شهریور) طی سخنانی در مراسم افتتاح همزمان ۶۴۳ پروژه تعاونی در سراسر کشور که در مجموعه فرهنگی تلاش برگزار شد با تبریک فرارسیدن هفته تعاون، گفت: امیدوارم با تلاش جدی که همه دوستان انجام می دهند بخش تعاون بتواند جایگاه مطلوب در اقتصاد کشور داشته باشد.

وی افزود: زمانی که بنیانگذاران جمهوری اسلامی به تدوین قانون اساسی متناسب با آرمان جمهوری اسلامی مشغول بودند در بخش اقتصادی سه بخش دولتی، خصوصی و تعاونی را تعریف کردند که تا پیش از آن چندان در قانون اساسی کشور به آن توجه نشده بود. البته کسانی که در تدوین قانون اساسی نقش داشتند همه شان در یک جا باهم توافق داشتند و آن هم بیم و ترسشان از سرمایه‌داری بود و فکر می‌کردند حمایت از مردم و مستضعفان فقط توسط بخش دولتی می تواند انجام شود و به همین دلیل نقش فراوانی برای دولت در قانون اساسی قائل شدند.

معاون اول رئیس‌جمهوری با بیان اینکه اصل ۴۴ قانون اساسی ابهامات جدی برای فعالیت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ایجاد کرده‌ بود، گفت: در اواخر دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد که در وزارت صنعت مسئولیت داشتم هرچه با بخش خصوصی کشور جلسه می گذاشتیم که بیشتر فعالیت کنند یا به سرمایه‌گذاران خارجی می گفتیم بیایید در ایران سرمایه گذاری کنید می گفتند مشخص نیست که قانون اساسی شما تا چه اندازه برای عملکرد ما نقش قایل است و این قانون جلوی فعالیت ما را می گیرد.

جهانگیری با اشاره به اقدام رهبری انقلاب در دهه هشتاد برای فعالیت بیشتر بخش خصوصی در کشور، اظهار کرد: این اقدام رهبری انقلاب باعث شد تا با ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد، دیگر کسی در فعالیت بخش خصوصی و تعاونی مانع تراشی نکند. بله درباره هر واگذاری می توان سخن گفت. هر واگذاری انجام شود بعدا کسی می تواند درباره آن حرف بزند یا انتقاد کند اما مهم این است که واگذاری ها در چارچوب قانون و مقررات انجام شود.

وی افزود: هر زمان که یک واگذاری صورت می گیرد یک بخشی می آیند و با نیت های خاص علیه آن واگذاری شبهه افکنی می کنند که ما برای همین یک شورایی تشکیل دادیم که افرادی خارج از دولت بیایند و درباره این واگذاری ها اظهار نظر کنند.

معاون اول رییس‌جمهوری تاکید کرد: تا زمانی که خصوصی سازی انجام نشود و شرکت ها به افراد اهلش واگذار نشود، این دولت است که باید به این شرکت ها بودجه دهد تا سرپا بمانند و این چیزی جز ضرر برای مردم نیست. باید واگذاری ها انجام شود تا بهره‌برداری ها و بهره وری ها بیشتر شود و این اقدام هم از سوی اهلش انجام شود و گرنه اینکه می گوییم دولت ایران ثروتمند است معنایش این نیست که گاوصندوق های ما پر از پول و دلار است تا هر جور که خواستیم خرج کنیم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین