کد خبر: ۶۰۹۵۱۵
تاریخ انتشار : ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۳
وزیر دفاع پیشین آمریکا از دولت ترامپ خواسته است تا حمایت بیشتری از معترضان ضد دولتی در هنگ‌کنگ به عمل آورد. او استدلال کرد که ناآرامی کنونی در این دولت‌شهر یک مساله بین‌المللی است نه داخلی.
آفتاب‌‌نیوز :

به نوشته مجله نیوزویک، جیمز ماتیس، وزیر دفاع پیشین آمریکا دوشنبه در نیویورک گفت، گرچه دولت دونالد ترامپ باید به دلیل حساسیت اعتراضات هنگ‌کنگ با احتیاط عمل کند، اما آمریکا باید دست‌کم به لحاظ معنوی در کنار کسانی که برای آزادی‌های خودشان مبارزه می‌کنند، بایستد.

ماتیس گفت: این معترضان برای حقوق بشر ایستادگی می‌کنند و زمانی که مردم برای دستیابی به چنین مواردی به پا خیزند، فکر می‌کنم که ما باید در کنار آن‌ها باشیم، حتی اگر فقط به لحاظ معنوی باشد.

قانونگذاران آمریکایی از دو جناح و همچنین شخص ترامپ، علنا از واکنش دولت هنگ‌کنگ و حامیانش در پکن به این اعتراضات انتقاد کردند. کنگره آمریکا پاییز امسال لایحه جدیدی را بررسی می‌کند که اجازه تحریم مقام‌های چین و هنگ‌کنگ را که به نقض حقوق بشر متهم هستند، می‌دهد.

منتقدان به لایحه استرداد مظنونان که جرقه اعتراضات را زد، معتقدند این مسیر به الگوی یک کشور، دو سیستم و همچنین آزادی‌های شخصی و سیاسی در هنگ‌کنگ لطمه می‌زند. جیمز ماتیس روز دوشنبه همچنین گفت، این لایحه تحت حمایت پکن در نقض با این توافق بود.

وزیر دفاع پیشین آمریکا همچنین تاکید کرد، این ناآرامی یک مساله داخلی نیست. روز یکشنبه ده‌ها هزار تن از معترضان به کنسولگری آمریکا در هنگ‌کنگ رفته و خواستار حمایت بیشتر دولت ترامپ شدند. معترضان با همراه داشتن پرچم‌های آمریکا و پلاکاردهایی همچنین از کنگره درخواست کردند تا قانون حقوق بشر و دموکراسی ۲۰۱۹ هنگ‌کنگ را تصویب کند.

با این حال، رئیس پیشین پنتاگون هشدار داد که آمریکا باید برای واکنش به این ناآرامی محتاط عمل کند. او توضیح داد: ما باید محتاط باشیم. نمی‌خواهیم بگوییم که قصد داریم لشکر هشتاد و دوم هوابرد را برای این کار به هنگ‌کنگ بیاوریم. اما به لحاظ معنوی چطور؟ بله، معتقدم که ما باید در کنار آن‌ها بایستیم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین