کد خبر: ۶۱۰۵۱۴
تعداد نظرات: ۱۶ نظر
تاریخ انتشار : ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۰
اولین جلسه دادگاه دختر وزیر سابق به اتهام اخلال عمده در نظام اقتصادی
دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی، یک پرونده ویژه داشت. رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت زاده، احمدرضا لشگری پور و شرکت توسعه دارویی رسا که در چندماه اخیر جز موضوعات داغ در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های رسمی بود.
آفتاب‌‌نیوز :

در این گزارش ۱۲ نکته درباره ابعاد این پرونده را بخوانید.

۱. اولین‌ باری که اسم شبنم نعمت‌زاده در میان رسانه‌ها و کاربران در شبکه‌های اجتماعی بیشتر و به صورت جدی‌تر مطرح شد، مربوط به زمانی می‌شد که ویلای شخصی او در منطقه لواسان تخریب شد. شبنم نعمت زاده، دانش آموخته دانشگاه شهید بهشتی در سال ۱۳۷۵، کارمند سابق بیمارستان میلاد و یکی از دختران محمد رضا نعمت زاده، وزیر سابق صنعت در دولت‌های سال‌ها و دهه‌های اخیر است.

۱۲ نکته درباره «شبنم نعمت‌زاده»، حواشی و جزییات پرونده او

۲. رسا فارمد، آدونیس طب، توسعه دارویی رسا و توسعه تجارت نعمت٬ بخشی از شرکت های اقماری است که شبنم نعمت‌زاده در کنار خواهرش (زینب) و مادرش (مریم بختیار) مدیریت آن ها را بر عهده دارد.

۳. شبنم نعمت زاده مدتی پیش با اتهاماتی درباره انحصار دارو و تحصیل مال از طریق نامشروع بازداشت شد. یکی از مسئولان قوه قضاییه با اشاره به بازداشت شبنم نعمت زاده ، عنوان کرده بود انحصار دارو و تحصیل مال از طریق نامشروع مهم‌تریم جزییات پرونده این فرد است که به همراه آقای لشگری پور و شرکتی که توسعه دارویی بوده است در مظان اتهام هستند.

۴. یکی از اتهامات وارد شده به او در سال گذشته مسئله احتکار دارو بود. اتهامی که شبنم نعمت‌زاده آنرا بی‌پاسخ نگذاشت. او به خبرگزاری ایسنا گفت که شرکت پخش و توزیع دارو آن ها، انبار های زیادی دارد و در یکی از انبار هایی که دارو هایمان را نگهداری می کردیم، دارو های تاریخ مصرف گذشته موجود بود که به اداره کل دارو، اطلاع داده شد. ارزش ریالی دارو های کشف شده تاریخ مصرف گذشته، ۵ تا ۶ میلیارد تومان اعلام شد. او گفته بود که این کالا ها، ضایعات دارویی ۳ سال اخیر شرکت بوده است.

۵. حالا امروز ۲۵ شهریورماه ۱۳۹۸، نخستین دادگاه رسیدگی به اتهامات نعمت‌زاده به ریاست قاضی مسعودی برگزار شده و نماینده دادستان تهران اتهامات او را اینگونه شرح داده است: خانم شبنم نعمت زاده فرزند محمدرضا در ابتدا آزاد با تودیع وثیقه و سپس بازداشت، متهم است به مشارکت در اخلال عمده از طریق اخلال در توزیع مایحتاج عمومی دارو به مبلغ یک هزار و ۸۵۰ میلیارد و ۱۴۸ میلیون و ۳۷۹ هزار و ۵۹۹ ریال با علم به موثر بودن در ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی است. اتهام دیگر او مشارکت در تحصیل مال از طریق نامشروع به همان مبلغ ذکر شده و سوء استفاده از جواز و امتیاز تفویض شده، مشارکت در اخلال در نظام دارویی کشور، فعالیت غیرمجاز در شبکه دارویی استان البرز بدون مجوز وزارت بهداشت و نگهداری غیر مجاز دارو بدون تشریفات قانونی در حکم قاچاق.

۱۲ نکته درباره «شبنم نعمت‌زاده»، حواشی و جزییات پرونده او

۶. یکی دیگر از ابعاد مهم این پرونده اتهامات احمدرضا لشگری پور نفر دوم در پرونده احتکار داروست. آنطور که روایت‌های غیر رسمی نشان می‌دهد، شبنم نعمت‌زاده بخش زیادی از اتهامات وارد شده به خود را متوجه لشگری پور می‌داند. تا جایی که نماینده دادستان در نخستین جلسه دادگاه بررسی اتهامات عنوان کرد: این ادعای خانم نعمت زاده که همه تقصیرها بر گردن آقای لشگری پور است غیرمنطقی است؛ چرا که نامبرده می‌دانسته منابع به طور نامناسبی از شرکت خارج می‌شده است. در تحقیق از متهمه شبنم نعمت زاده، او اظهار کرده به دلیل عدم تخصص در بخش دارو به آقای لشگری پور اعتماد کرده و در کار او دخالتی نکردم.

۷. اما اتهامات لشگری پور چیست؟ نماینده دادستان در این زمینه در دادگاه علنی اعلام کرده: متهم دیگر احمدرضا لشگری پور بازداشت به لحاظ عجز از تودیع وثیقه متهم است به مشارکت در اخلال عمده از طریق اخلال در توزیع مایحتاج عمومی دارو به مبلغ یک هزار و ۸۵۰ میلیارد و ۱۴۸ میلیون و ۳۷۹ هزار و ۵۹۹ ریال با علم به موثر بودن اقدامات در ضربه به نظام جمهوری اسلامی، مشارکت در تحصیل از طریق نامشروع با سوء استفاده از امتیاز تفویض شده، مشارکت در اخلال در نظام توزیع و تولید داروی کشور.

۸. نقطه اتصال شبنم نعمت زاده و لشگری پور اما شرکتی است که با عنوان: توسعه دارویی رسا. در این زمینه نماینده دادستان می‌گوید: این شرکت با مدیرعاملی احمدرضا لشگری پور و با هیئت مدیره خانم شبنم نعمت زاده متهم به اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در توزیع مایحتاج عمومی دارو، به مبلغ یک هزار و ۸۵۰ میلیارد و ۱۴۸ میلیون و ۳۷۹ هزار و ۵۹۹ ریال، مشارکت در اخلال عمده از طریق اخلال در توزیع دارو برای ایجاد انحصار دارو در کشور، مشارکت در تحصیل مال از طریق نامشروع به مبلغ یک هزار و ۸۵۰ میلیارد و ۱۴۸ میلیون و ۳۷۹ هزار و ۵۹۹ ریال، مشارکت در اخلال در نظام توزیع دارویی کشور است.

۹. نسبت شبنم نعمت زاده با وزیر اسبق صنعت و معدن اما یکی از نکاتی است که مورد توجه رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته و نماینده دادستان در این زمینه عنوان کرده است: او اعتراف کرده که در شرکت پدرش نیز حضور داشته و به او کمک می‌کرده است و به گفته او دست راست پدرش در این شرکت‌ها بوده است.

۱۲ نکته درباره «شبنم نعمت‌زاده»، حواشی و جزییات پرونده او

۱۰. طبق گزارش اولیه دادگاه مجموعه اتهامات وارد شده به شبنم نعمت‌زاده شامل موارد زیر است:

اقدام به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور به مبلغ هزار و ۸۵۰ میلیارد و ۱۴۸ میلیون و ۳۷۹ هزار و ۵۹۹ ریال و اخلال در امر توزیع مایحتاج دارو از طریق تخلف دارویی منجر به کسب منفعت به میزان هزار و ۸۵۰ میلیارد و ۱۴۸ میلیون و ۳۷۹ هزار و ۵۹۹ ریال و مشارکت در اخلال در نظام توزیع دارویی کشور و فعالیت در شبکه دارویی بدون اخذ مجوز از وزارت بهداشت و نگه داری و قاچاق دارو به مبلغ پنجاه میلیارد و ۷۸۳ میلیون و ۸۱۴ هزار ریال

۱۱. متهم یعنی شبنم نعمت‌زاده در این رابطه در جلسه دادگاه در اولین دفاعیات خود گفت: من فارغ التحصیل سال ۷۵ از دانشگاه شهید بهشتی هستم و با آن که پدرم وزیر بود تا سال ۸۰ یعنی به مدت ۵ سال بیکار بودم و به کارهای هنری می‌پرداختم تنها بعد از ظهرها در یک داروخانه فعالیت می‌کردم. فعالیت من نه به واسطه رانت بوده نه به واسطه چیز دیگری بلکه من تنها یک کارآفرین هستم. من به کار پخش و امور مالی وارد نبودم در نتیجه افرادی را به کار گرفتم، اما آقای لشگری پور گفت اگر این فرد پایش را به شرکت بگذارد من اینجا کار نمی‌کنم به همین خاطر آن فرد را دیگر نیاوردم از برج ۳.۴.۹۶ نگران شدم چندین انبار و شرکت در سراسر کشور داشتم، اما مدیریت آن با من نبود بعد از آن حساب‌های ما مسدود شد و در آبان و آذر ماشین‌های ما از طرف برکت توقیف شده بود. از اواخر ۹۶، از آقای لشگری پور خواستم دیگر شرکت نیاید، اما او گوش نمی‌کرد همه در شرکت از او حرف شنوی داشتند ما از برج هشت حقوق پرسنل را نداشتیم پرداخت کنیم، اما در این حوالی ۲۸۰ میلیون تومان چک خرید لاستیک آمده بود که من به آقای لشگری پور اعتراض کردم چرا دراین شرایط این هزینه را انجام داده است. در هزینه کردن من نمی‌توانستم جلوی آقای لشگری پور را بگیرم قضیه از دستور من خارج شده بود من از آقای لشگری پور خواستم کمک کند او اوایل کمک می‌کرد، اما در سال ۹۶ نمی‌دانم چه اتفاقی افتاد آن موقع بود که من از پدرم کمک گرفتم. تا آخرین روز آقای لشگری پورمی‌گفت صد میلیارد بدهی داریم، اما من از گزارش بانک می‌دانستم بدهی بیشتر از این رقم است تا اینکه بازداشت شدم آنجا از آن‌ها خواستم که کمک کنند و وارد سیستم شوند و عارضه مالی را شناسایی کنند.

۱۲. متهم در دفاعیات خود پاسخی نیز به ارتباط پدرش با این پرونده نیز داد و گفت: ما چهار خواهر بودیم که من به عنوان فرزند اول وظیفه رسیدگی به آن‌ها را داشتم؛ چراکه مادرم در آموزش و پرورش حضور داشت و تا ۸ شب منزل نبود لذا من به این امور رسیدگی می‌کردم. پدر من زمانی که بازنشسته شد افراد زیادی برای ملاقات با وی به منزل ما رفت و آمد می‌کردند که من از پدرم درخواست کردم که دفتر من را برای این ملاقات‌ها در نظر بگیرد. هیچ پتروشیمی به نام پدرم وجود ندارد و پتروشیمی جم نیز ربطی به او ندارد. پدرم کل صنعت پتروشیمی را بعد از انقلاب متحول کرد، اما هیچ کدام ربطی به وی ندارد. دلیل بسیاری از این حواشی آن است که برخی گمان می‌کنند ما از پرداخت بدهی دریغ می‌کنیم من از گذشته کار می‌کردم و کارآفرین هستم و همواره تلاش کردم به سیستم دارویی کمک کنم و مال اندوزی نداشته باشم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱۶
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
18
15
در برابر اختلاسها و رانتهای کلان که کشف میشه و نمیشه مبلغ صدوهشتاد پنج میلیارد تومن رقمی به حساب نمی آید
پاسخ ها
شکوفا
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
صد و هشتاد و پنج میلیارد تومن !!!!!؟؟؟؟؟!!!!!
خیلی شکمت سیره هموطن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
4
28
ماشاءالله تمام خانواده مشغول کار هستند علی برکت الله
بهرام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
37
13
هر آدم ساده ای می فهمد که این دادگاه شبنم نیست بلکه دادگاه پدر اوست که مخالفین خط سیاسی نعمت زاده راه انداخته اند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
آقای تحلیگر ،پدری که نتونه فرزندش رو درست تربیت بکنه ،باید خودش هم بیاد دادگاه .دم دستگاه قضا گرم ،انشالله که همه این مفسدین رو اعدام کنند.
یزدی زاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
1
24
اختلاس داریم تا اختلاس .
این یکی خیلی غیر انسانی , مثل شیبخون کور به مناطق مسکونی . غیر قابل جبران .......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
0
17
...... توی آمریکا هم همینطور رو می گرفته وقتی که مردم بیچاره از بی دارویی جان می دادند این .........
نهلاتنل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
4
28
خانوم محترم ،پدرتون صنعت پتروشیمی و کلا تمام صنایع ایران رو متحول کرد و رونق داد و شما صنعت دارویی رو رونق دادید.خانوادگی تو کار رونق هستید.توهم های کذایی رو میشه به وضوح تو این افراد دید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
دقیقا متوهم وطلبکار
سمبا ساده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
3
24
به نظرم اینکه حالا که رسیده به دادگاه اینطوری چادر رو چسبیده خیلی آزاردهنده و توهین آمیز و چندش آوره. دقیقا به اندازه اختلاس و کلاه برداری و رانت و مفاسدش ...
این چادر سر کردنش یعنی به همان روشی که از رانت برای گرفتن وام ها و پس ندادن آن یا هر کلاه برداری دیگر استفاده می کرده ، حالا از گذاشتن چادر و نمایش چهره مذهبی از خود می خواهد از دادگاه و سیستم قضایی امتیاز (عفو یا تخفیف در حکم) بگیرد.
بنا بر این به همان اندازه سوء استفاده مالی ، این سوء استفاده از پوشش و تظاهر به مذهب و احمق فرض کردن دادگاه و قاضی ، مجرمانه است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
ایشون چادری بودن
الان که چادری نشده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
4
4
من خیلی متوجه نمی شوم این ها ارز نگرفته اند این که از کجا این سرمایه را وارد کار کرده اند و این همه دارو خریده اند تنها نکته منفی این پرونده است چون مثلا جناب مرحوم عسگر اولادی را نگاه کنید کسی نمی کوید که چرا عملا انحصار صادرات زیر و پسته و و و را داشته است البته قرابت ایشان با موتلفه هم مزید بر علت بوده است!
اما در هر حال صرف این که دارو را خریده باشد اگر منشا پول معلوم باشد تخلف نیست
اما اگر دارو را احتکار کرده باشد به این معنی که در زمانی که کمبود دارو رخ داده است داروی موجود در انبارها را وارد بازار نکرده باشند و حتی به خرید بیشتر دارو ادامه داده باشند این تخلف است
حال باید دید که خانم نعمت زاده به عنوان یکی از اعضای هیات مدیره در تصمیم به احتکار دارو و این که به بازار عرضه نشود با اینکه دارو خریداری بشود یا نشود چقدر نقش داشته؟ یعنی آیا مثلا دستور کتبی از او موجود است که به متهم ردیف دوم گفته باشد که دارو را به بازار عرضه نکن؟؟
در نتیجه اگر الان عده ای از ما تصور می کنیم که این مساله اصولا برای ضربه زدن به پدر خانم نعمت زاده و به تبع دولت روحانی است چندان بیراه نیست
درست است که به فرض می شود گفت که این خانم توان مدیریت نداشته یا غیره (که البته خودش هم مدیر نبوده عضو هیات مدیره بوده) اما این که بخواهیم بگوییم خودش خریده خودش احتکار کرده خودش جلوی فروش را گرفته نیازمند دلایل محکم است و برای این اتهام نیاز به اسناد کتبی هست که نقش بارز او را در احتکار دارو نشان بدهد
جزیره بوموسی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
5
11
من نمی خواهم کار این خانم را تایید کنم واعلام می کنم از همه ی زمین خواران، رانت خواران ،کوه خواران ،اختلاس گران وکلا" همه ی اونایی که برعلیه جامعه وقشر متوسط به پایین جنایت اقتصادی مرتکب می شوند متنفرم ولی جنابان اصولگرا ،اختلاس سه هزار میلیاردی زمان احمدی نژاد وچندده هزار میلیاردی بابک جانشان به اضافه نزدیک بیست میلیارد تومنی که احمدی نژاد روز آخر کاریش برای دانشگاه من درآوردیش برداشت غیرمجاز از بیت المال کردو ده ها وصدها مورد دیگر بی اخلاقی ها مثلا مرتضوی که یکشبه آزاد شد رو فراموش کردند وچسبیدند به این روزها وشبنم ها.
عین الله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
4
17
اصلا می تونست بگه من فرزند نعمت زاده نیستم ننگ بر شما غارتگران بیت المال ویلای 2000 متری لواسون را از کجا اوردی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
1
14
یک لحظه چادرش رفت کنار گناه ان را کی بعهده میگیره.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
من من کله گنده!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین