کد خبر: ۶۱۱۷۳۵
تاریخ انتشار : ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۵
پزشکان توصیه می‌کنند که در هنگام عطسه سعی نکنید با بستن دهان و بینی جلو آن را بگیرید، زیرا این عمل می‌تواند باعث صدمه رسیدن به گلو، پاره شدن پرده گوش و یا قطع شدن مویرگی در مغز شود.
آفتاب‌‌نیوز :

مطالعات پژوهشگران نشان می‌دهد مسدود کردن دهان و بینی در هنگام عطسه می‌تواند موجب آسیب دیدگی شدید در بخش‌های گلو، پرده گوش و یا مغز شود بنابراین در هنگام عطسه، دهان و بینی خود را نبندید.

پزشکان توصیه می‌کنند که در هنگام عطسه سعی نکنید با بستن دهان و بینی جلو آن را بگیرید، زیرا این عمل می‌تواند باعث صدمه رسیدن به گلو، پاره شدن پرده گوش و یا قطع شدن مویرگی در مغز شود.

pseudomediastinum، هوای عطسه در قفسه سینه بین هر دو ریه گیر کرده و باعث سوراخ شدن غشای تمپانیک (tympanic membrane) شود. با جلوگیری از عطسه عوارض متعددی می‌تواند ایجاد شود که به صورت علمی اینگونه شرح داده می‌شود:

سوراخ یا پاره شدن پرده گوش یا حتی پارگی آنوریسم مغزی

پژوهشگران با یک مورد مهم در رابطه با جلوگیری از عطسه و صدمه وارده به فرد مواجه شدند که بسیار قابل تعمل بوده است. یک مرد جوان ۳۴ ساله در هنگام مانور نظامی، از آمدن عطسه خود جلوگیری می‌کند و هوای عطسه در گلویش می‌شکند. در همان هنگام به طوری دچار درد شدید می‌شود که قادر به صبحت کردن و فرو بردن آب دهان خود نبوده است.

پارگی خودبخودی ناحیه پشت گلو به ندرت ایجاد می‌شود. این مساله معمولا به علت تروما یا آسیب شدید، استفراغ و سرفه سنگین ایجاد می‌شود؛ بنابراین مشکل و آسیبی که برای این مرد جوان ایجاد شد، پزشکان اورژانس را شگفت زده کرد. در واقع تلاش برای جلوگیری از عطسه با بستن بینی و نگه داشتن دهان به طور هم زمان باعث انفجار هوا در گلو این فرد شده است. به سرعت پس از این عمل، درد شدیدی در این ناحیه به وجود آمد که باعث از بین رفتن صدایش شد.

پزشکان با بررسی گلوی این فرد دریافتند که انفجار هوا و خراشیدن گلو تا انتهای قفسه سینه نیز ادامه پیدا کرده و نشانه‌های عمیقی بر بافت‌ها و عضلات این ناحیه وارد کرده است. بعدا این نشانه‌ها با اسکن و پرتونگاری کامپیوتری ثبت شد.

قابل توجه است که آسیب وارد به ناحیه گلو و قفسه سینه این فرد به حدی بوده که در یک بیمارستان بستری شده تا با کمک لوله مورد تغذیه قرار گیرد و با تزریق دارو‌های لازم به فروکش کردن تورم و درد کمک شود. این فرد پس از ۷ روز سلامت خود را به دست آورد و پزشکان به او توصیه کردند که هرگز دهان و بینی خود را در هنگام عطسه مسدود نکند.

منبع: سیناپرس

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین