کد خبر: ۶۱۲۳۴۳
تاریخ انتشار : ۰۳ مهر ۱۳۹۸ - ۰۲:۴۸
تعداد نظرات: ۵ نظر
فرآیند استیضاح رئیس‌جمهور آمریکا به جریان می‌افتد
تصمیم نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان کنگره درحالی گرفته می شود که درخواست ها در حزب دمکرات برای استیضاح رئیس جمهور بالا گرفته است. در مجلس نمایندگان که در کنترل دمکرات‌هاست حمایت گسترده‌ای از فرآیند استیضاح وجود دارد، اما بعید است که در صورت تصویب طرح استیضاح، سنا که در اختیار جمهوری‌خواهان است، آن را تایید کند. در تاریخ آمریکا تاکنون هیچ رئیس جمهوری به دلیل استیضاح برکنار نشده است.
آفتاب‌‌نیوز :

حزب دمکرات آمریکا که اکثریت مجلس نمایندگان این کشور را در دست دارد تحقیقات رسمی استیضاح درباره عملکرد دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را دایر بر اینکه او از اوکراین درخواست کمک سیاسی کرده است را شروع کرده اند.

نانسی پلوسی رئیس این مجلس بعد از ظهر سه شنبه با اعلام این تصمیم گفت: "رئیس جمهور باید پاسخگو باشد، هیچ کس بالاتر از قانون نیست."

دردسر مکالمه تلفنی برای ترامپ و افزایش احتمال استیضاح؛ ماجرا چیست؟

پیشتر دونالد ترامپ دستور داد متن مکالمه تلفنی جنجالی خود با ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین به طور کامل از حالت طبقه بندی سری خارج شود.

تصمیم نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان کنگره درحالی گرفته می شود که درخواست ها در حزب دمکرات برای استیضاح رئیس جمهور بالا گرفته است.

قبلا در پی انتشار نتایج تحقیقات مربوط به مداخله ادعایی روسیه در انتخابات، خانم پلوسی مقابل درخواست‌ها برای استیضاح او مقاومت می کرد.

ترامپ در واکنش به خبر تصمیم خانم پلوسی گفت: "کشور ما در بهترین وضعیتی است که تاکنون بوده و آنها (دمکرات ها) می روند که انتخابات را ببازند و برای همین فکر می کنند باید این (استیضاح) را پیش بکشند. ما قوی‌ترین کشور دنیا را داریم، بهترین اقتصادی که تا به حال داشته‌ایم و او (پلوسی) از استیضاح حرف می زند."

او افزود که خانم پلوسی "هنوز حتی متن مکالمه تلفنی را ندیده. آن مکالمه هیچ نقصی نداشت. مکالمه‌ای که بی‌نقص نبود و حرف‌هایی که بی نقص نبود متعلق به جو بایدن در ارتباط با پسرش بود..."

ترامپ گفت که اقدام برای استیضاح برای کشور بد است.

دردسر مکالمه تلفنی برای ترامپ و افزایش احتمال استیضاح؛ ماجرا چیست؟

خانم پلوسی گفت که آقای ترامپ مرتکب "نقض قانون" شده است و عملکرد او را "نقض مسئولیت‌هایش براساس قانون اساسی" توصیف کرد.

او گفت: "این هفته رئیس جمهور اذعان کرد از رئیس جمهور اوکراین خواستار اقدامی شده که از نظر سیاسی به نفع اوست. رئیس جمهور باید پاسخگو باشد."

بایدن پیشتر در روز سه شنبه گفت که فرآیند استیضاح باید به جریان بیافتد مگر آنکه رئیس جمهور آمریکا با تحقیقات کنگره درباره محاوره‌اش با رهبر اوکراین همکاری کند.

در مجلس نمایندگان که در کنترل دمکرات‌هاست حمایت گسترده‌ای از فرآیند استیضاح وجود دارد، اما بعید است که در صورت تصویب طرح استیضاح، سنا که در اختیار جمهوری‌خواهان است، آن را تایید کند.

رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه (۲۴ سپتامبر) در شبکه توییتر نوشت که متن مکالمه یادشده را روز چهارشنبه (۲۵ سپتامبر) به طور کامل منتشر خواهد شد. او گفت: "شما یک تماس تلفنی بسیار دوستانه و بجا را خواهید دید."

آقای ترامپ پیش از این هم به خبرنگاران گفته بود که تماس تلفنی او در روز ۲۵ ژوئیه با آقای زلنسکی "برای تبریک" بوده است اما او به مساله فساد اشاره کرده و "بیشتر این واقعیت که ما نمی‌خواهیم پای مردم ما، مانند جو بایدن، معاون رئیس‌جمهور و پسرش به فسادی که در حال حاضر در اوکراین وجود دارد، کشیده شوند."

او تاکید کرد که "به هیچ عنوان" کار اشتباهی انجام نداده است.

آقای ترامپ می‌گوید در گفت‌وگوهای خود با رهبران کشورهای دیگر احتیاط می‌کند چون "می‌داند که افراد زیادی از سازمان های اطلاعاتی آمریکا و همین طور کشورهای خارجی صحبت‌های او را استراق سمع می کنند."

در تاریخ آمریکا تاکنون هیچ رئیس جمهوری به دلیل استیضاح برکنار نشده است. در دهه هفتاد میلادی زمانی که ریچارد نیکسون رئیس جمهور وقت آمریکا به دلیل رسوایی سیاسی موسوم به واترگیت با استیضاح روبرو بود استعفا داد.

بنا بر گزارش ها، ترامپ در تماس تلفنی از آقای زلنسکی خواست که احتمال سوء استفاده جو بایدن در اعمال نفوذ برای گرفتن پست ریاست یک شرکت گازی در اوکراین برای پسرش را بررسی و در این زمینه با وکیل شخصی‌اش رودی جولیانی همکاری کند.

ترامپ متهم شده که اوکراین را برای تحقیق درباره جو بایدن، رقیب احتمالی‌اش در انتخابات ۲۰۲۰ تحت فشار گذاشته است اما او این مساله را رد کرده است.

روزنامه وال‌استریت ژورنال به نقل از یک منبع بدون نام خبر داده که آقای ترامپ نزدیک به هشت بار از آقای زلنسکی رهبر اوکراین خواسته با رودی جولیانی وکیل شخصی او، برای تحقیق درباره پسر جو بایدن همکاری کند، اما وعده‌ای در عوض این همکاری نداده است.

آدام شیف، از حزب دموکرات و رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا، گفت ترامپ "قدم در راهی بدون بازگشت" گذاشته است. آقای شیف قبلا با طرح استیضاح آقای ترامپ مخالف بود.

اوایل ماه جاری پیش از طرح شکایت این افشاگر آمریکایی، دموکرات‌های مجلس نمایندگان تحقیقی را درباره تعاملات آقای ترامپ و وکیلش رودی جولیانی با اوکراین آغاز کردند.

سه رییس کمیته مجلس نمایندگان گفته‌اند ترامپ و رودی جولیانی تلاش کرده‌اند دولت اوکراین را برای تحقیق درباره جو بایدن و پسرش تحت فشار بگذارند.

براساس قانون آمریکا اگر شکایت مطرح مایه "نگرانی فوری" باشد و اگر بازرس کل آن را "معتبر" بداند رییس اداره اطلاعات موظف است ظرف ۷ روز اطلاعات موجود را درباره این شکایت در اختیار کنگره بگذارد.

گام بعدی؟

اعلامیه خانم پلوسی رسما مهر تاییدی بر تحقیق یک کمیته مجلس نمایندگان درباره تماس تلفنی آقای ترامپ با رهبر اوکراین و نتیجه گیری در مورد وقوع تخلفی قابل استیضاح است.

او در بیانیه خود گفت که شش کمیته دیگر کنگره که مشغول تحقیق درباره سایر مسائل مربوط به ترامپ هستند به عنوان بخشی از تحقیقات استیضاح به کار خود ادامه خواهند داد.

اگر تحقیقات ادامه پیدا کند مجلس نمایندگان اتهامات وارده را به رای خواهد گذاشت.

اما گام بعدی در سنا خواهد بود که اکثریت آن در اختیار هم‌حزبی‌های رئیس‌جمهور آمریکا است. برای تصویب طرح استیضاح در سنا به دو سوم آرا نیاز است.

نظرسنجی موسسه "یوگاو" حاکیست ۵۵ درصد آمریکایی‌ها می‌گویند در صورتی که تایید شود آقای ترامپ برای فشار آوردن بر مقام‌های اوکراین کمک نظامی به آن کشور را معلق کرده، از استیضاح او حمایت می کنند.

جو بایدن و پسرش هانتر که با حقوق بالا، رئیس بزرگترین شرکت گازی اوکراین است

دردسر مکالمه تلفنی برای ترامپ و افزایش احتمال استیضاح؛ ماجرا چیست؟

پیشینه ماجرا چیست؟

هانتر بایدن، پسر جو بایدن، در سال ۲۰۱۴، در حالیکه پدرش معاون باراک اوباما بود و نقش کلیدی در سیاست‌های آمریکا در قبال اوکراین داشته است، به عنوان مدیرعامل یک شرکت اوکراینی گاز طبیعی به نام بوریسما انتخاب شد.

جو بایدن، از نامزدهای حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا و معاون باراک اوباما در هشت سال دوران ریاست‌جمهوری او از زمان اعلام نامزدی‌اش برای انتخابات ۲۰۲۰ در نظرسنجی‌ها پیشتاز بوده است.

پنج سال پیش که هانتر بایدن به شرکت اوکراینی پیوست، پرسش‌هایی درباره احتمال وجود تضاد منافع به دلیل موقعیت شغلی پدرش مطرح شد.

در آن زمان و به دنبال برکناری رئیس جمهور طرفدار روسیه، وضعیت سیاسی در اوکراین تغییر کرد و جو بایدن بارها به این کشور سفر کرد.

در سال ۲۰۱۶، بایدن دولت اوکراین را واداشت تا ویکتور شوخین، دادستان کل این کشور، را که تحقیقاتی درباره صاحب الیگارش شرکت بوریسما را آغاز کرده بود، برکنار کند.

بایدن سال گذشته در یک موسسه تحقیقاتی و افکارسنجی با افتخار گفت که با استفاده از ضمانت یک وام یک میلیارد دلاری، موفق به برکنار کردن ویکتور شوخین شده است.

بایدن گفت: "به آنها نگاه کردم و گفتم تا شش ساعت دیگر اینجا را ترک می‌کنم؛ اگر دادستان اخراج نشده باشد، شما این پول را دریافت نخواهید کرد."

ترامپ و متحدانش بایدن را متهم می‌کنند که برای حفظ موقعیت پسرش اقدام کرده است. البته بسیاری از دیگر کشورهای غربی هم برای تقویت مبارزه با فساد در اوکراین مایل به برکناری آقای شوخین بودند.

ترامپ هفته گذشته گفت که فعالیت‌های مالی آقای بایدن باید مورد تحقیق قرار بگیرد.

رییس جمهوری آمریکا خطاب به خبرنگاران گفته بود: "اصلا مهم نیست که من درباره چه صحبت کردم. یک نفر باید درباره میلیاردها دلار جو بایدن تحقیق کند، شما (خبرنگارها) این‌کار را نمی‌کنید چون دموکرات است."

اواسط بهار امسال دادگستری اوکراین اعلام کرد که هیچ‌گونه شواهدی مبنی بر اینکه جو بایدن و پسرش هانتر خطایی انجام داده باشند، وجود ندارد.

جو بایدن می‌گوید که هرگز با پسرش درباره مسائل کاری او صحبت نکرده است.

منبع: بی بی سی
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۵
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۳
1
8
از روزی که رای آورده تا الان تمام سایت های فارسی و خبرگزاری ها صحبت از استیضاح ترامپ میکنن...به نظر شما بس نیست انقدر چرند گفتن؟؟؟
پاسخ ها
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۳
راست میگه ,امید واهی ندهید, فشار اجماع حداکثری تا تغییر رفتار و توقف حمایت از انچه سازمان ملل گروهای زیان اور
به امنیت دنیا نامیده ادامه .......
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۳
0
3
امید واهی ندهید .......
حامد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۳
1
2
نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان کنگره.
محبوب و موفق است زیراکه :
با هفتاد و چند سال عمر .
از شصت سالگی هم وغم اش انتخاب مشاوران جوان با قدرت ذهنی و عقلانی تحسین شده .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۶
0
0
کار حزب دموکرات تمام شده در آمریکا دیگری خبری از حزب دموکرات نخواهد بود احزاب دیگری قدرت را در دست خواهند گرفت... چون ترامپ داره کلا حزب دموکرات را به تدریج منحل میکنه... احزاب دیگری در آمریکا به سر کار خواهند آمد.....
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x