کد خبر: ۶۱۳۰۱۲
تاریخ انتشار : ۰۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۰
رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان از پایان موفقیت آمیز روند انتخابات در سراسر این کشور خبر داد و این رای گیری را موفق ترین انتخابات طی ۱۸ سال گذشته خواند.
آفتاب‌‌نیوز :

«حواعلم نورستانی» در کنفرانس مطبوعاتی در کابل گفت: پس از ساعت ۵ بعد از ظهر روند رای دهی با موفقیت به پایان رسید.وی گفت: 98 درصد از ۴ هزار و ۵۰۰ مرکز در سراسر کشور بری رای دهندگان باز شده بود.

نورستانی افزود: ۹۹ درصد کارمندان کمیسیون راس ساعت هفت صبح سر کار حاضر شدند و در ۹۶ درصد مراکز رای دهی مواد انتخابات بصورت کامل رسیده بود.

خانم نورستانی گفت: در ۹۸ درصد مراکز دستگاه ثبت بیومتریک موجود بود که مورد استفاده قرار گرفته است و در ۹۹.۵ درصد مراکز نیروهای امنیتی روند انتخابات بصورت موفقانه تأمین امنیت کردند.

اما وی در باره میزان مشارکت مردم چیزی نگفت و تأکید کرد که اطلاعات بیشتر را تا ساعت ۶ و ۳۰ دقیقه به وقت محلی با رسانه ها شریک خواهند کرد.

اما برخی منابع اعلام کردند که میزان مشارکت مردم خیلی پایین بوده و حدود ۲ میلیون نفر خواهد بود که تاکنون این امار را منابع رسمی تائید و یا رد نکرده اند.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ساعت هفت صبح امروز در سراسر این کشور آغاز شد که چالش های در آن گزارش شد.

مشکلات در فهرست رای دهندگان، عدم کارکرد درست دستگاه بیومتریک در برخی مراکز، تأخیر در گشایش مراکز رای دهی از جمله چالش های مهم این انتخابات بود.

تهدید طالبان مهترین چالش دیگر انتخابات که میزان مشارکت مردم نیز با این تهدید مرتبط دانسته شده و هرچند حادثه بزرگی رخ نداد و نیروهای امنیتی انتخابات را موفقانه تأمین امنیت کردند.

با وجود آن در ۱۲ استان افغانستان حملات راکتی، انفجار و حمله مسلحانه صورت گرفت که در آن ۸ نفر کشته و بیش از ۴۰ تن دیگر زخمی گزارش شده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x