کد خبر: ۶۱۴۲۶۰
تاریخ انتشار : ۱۲ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۹
تعداد نظرات: ۱۰ نظر
پناهیان گفت:ما از زمان پیامبر و امام حسن(ع) خیلی جلوتریم. صلح امام حسن اصلا در زمان ما اتفاق نمی افتد. صلح امام حسن ناشی از خیانت یارانش بود، ممکن است گاهی ضعفی نشان دهیم بعضی ها عوامل صلح امام حسن را پاک می‌کنند و بر آن تاکید می کنند اما نباید این طور نگاه کرد. صلح در اسلام هست و در زمان امام زمان هم صلح خواهیم داشت.
آفتاب‌‌نیوز :

حجت الاسلام علیرضا پناهیان در چهارمین همایش "دیپلماسی مقاومت، گرامیداشت دیپلمات انقلابی شهید غضنفر رکن آبادی" با اشاره به برخی تحولات در عرصه دیپلماسی گفت: دیپلماسی مقاومت نیازمند آن است که ابتدا وجود دشمن را به رسمیت بشناسد و حتی اگر مذاکره می‌کند بگوید با دشمن مذاکره می‌کنیم. کسی که باور ندارد دشمن داریم نباید در عرصه بین المللی باشد.

وی ادامه داد: هر یک از کشورها در جایگاه متفاوت دوست، دشمن، رقیب تعریف می‌شوند.

پناهیان گفت: آیا بین ما و آمریکا "سو تفاهم" وجود دارد که با گفت‌وگو حل شود؟ تازه شاهد هستیم یکی از نمایندگان از تریبون مجلس می‌گوید ما چهل سال با جهان بد برخورد کردیم، آیا ما با دنیا بد برخورد کردیم؟

وی ادامه داد: با دشمن باید صلح و بده بستان کرد حرفی نیست اما الگوی یک دیپلمات نباید دعوای برادر خواهر باشد بر سر پرتغال که یکی پوستش را می خواست یکی مغزش را. این ساده‌لوحی است. این رفتار را در کنار رفتار شهید رکن آبادی که همه دوستان و نزدیکانش می گویند اگر دیپلمات نبود مثل یک بسیجی اسلحه بر می‌داشت و می رفت با اسرائیلی ها می جنگید، بگذارید.

پناهیان گفت: نکاتی در فرمایشات رکن آبادی است که بر درک ایشان از دیپلماسی مقاومت دلالت دارد و آن باور داشتن به وجود دشمن و ضعف دشمن است. وقتی امام خمینی گفت اولین ناو آمد به خلیج فارس آن را بزنید و سیاسیون گفتند نمی‌زنیم عوارض دارد، اگر آن حرف را باور می کردیم وضعیت این نبود. سال‌ها بعد آمریکایی ها خودشان گفتند که ناوهای ما در خلیج فارس نقطه قوت ما نیستند، بلکه نقطه ضعف هستند.

این سخنران با تاکید بر قرار دادن اربعین به عنوان چراغ راه دیپلماسی مقاومت تصریح کرد: یکی دو بار آقای ظریف و روحانی اشاراتی کردند که مثلا اربعین می‌تواند نقطه قوت ما باشد اما ای کاش بیشتر از این مسئله استفاده می‌کردند. اربعین عقبه فرهنگ مقاومت است. ما فقط یک تمدن و تاریخ پر افتخار نداریم بلکه آینده روشن هم داریم و این را باید در اربعین جست‌وجو کنیم. رهبری در کلامی نو و رو به جلو برای آیندگان می‌گویند "تمدنی نوین" در حال شکل‌گیری است.

وی گفت: اعتماد به نفس از ویژگی‌های دیگر دیپلماسی انقلابی و مقاومت است. ویژگی دیگر شجاعت است که باید هم در فکر و هم در شخص وجود داشته باشد.

پناهیان اظهار کرد: ما از زمان پیامبر و امام حسن(ع) خیلی جلوتریم. صلح امام حسن اصلا در زمان ما اتفاق نمی افتد. صلح امام حسن ناشی از خیانت یارانش بود، ممکن است گاهی ضعفی نشان دهیم بعضی ها عوامل صلح امام حسن را پاک می‌کنند و بر آن تاکید می کنند اما نباید این طور نگاه کرد. صلح در اسلام هست و در زمان امام زمان هم صلح خواهیم داشت. اما صلح امام حسن که برای جامعه مان مثال بزنیم ننگین است چون برخی یاران امام آماده خیانت به امام بودند. اگر صلح هم بخواهیم انجام دهیم حتما مدل های دیگری خواهد داشت.

متاسفانه کلمه زیبای صلح فریبنده است و البته همیشه بهتر از جنگ است اما صلح درست و پایدار. اما برخی اینقدر صدای صلح را بالا می برند و خطر جنگ را بالا می برند که امکان گفتگو در جامعه از بین می رود البته در جامعه ما شیرمردان و شهدایی هستند که اجازه عقب نشینی به ما نمی دهند مخصوصا که الان ثمرات مقاومت را در بحث انهدام پهپاد و توقف کشتی انگلیسی شاهد هستیم.

پناهیان در ادامه اظهار کرد: مردم لبنان برای عروسی های خود از ایشان (شهید رکن آبادی) دعوت می کردند. با خانواده های مسیحی از نزدیک آشنا بودند و این ویژگی مردمی بودن از ویژگی های برتر دیپلماسی مقاومت است. او خود را نماینده انقلاب و در خط اول مقاومت می دید. ایشان در آخرین صحنه ها به آن حج مرموز و عجیب می روند و بیانیه هبری را در حج قرائت می کنند ناشی از روحیه انقلابی ایشان بوده است. این در حالی است که شاید هر مقام و مسوولی به خاطر موقعیت های آینده خود از خواندن چنین بیانیه ای پرهیز کند.

وی از خانواده و دوستان و همکاران این شهید خواست تا خاطرات و زندگی نامه و فعالیت های وی را مکتوب کنند. چنین شخصیت هایی شهید می شوند تا ویژگی های خاص شان ثبت شود، اینها حقانیت راه را شاهد هستند و می توانند الگو شوند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱۰
سخنگو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
0
13
در روایت آمده است: خداوند، مهر ورحمت خودش را نصیب کسی می کند که ارزش و اندازه خودش بداند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
0
9
چطور زمان جنگ اتفاق افتاد؟ من دقیقا خاطرم هست که مسئولین برای صلح با عراق صلح امام حسن را مثال زدند
بیرجندی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
0
9
سو تفاهم وجود ندارد .

چهارصد روز, سفارت . .....

برخی. نیاز های مغز ی شان , به نفاق افکنی و تفرقه پراکنی و نفرت افرینی, شبه نیاز به اکسیژن است .

.........
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
0
16
ای کاش از مردم هم نظرخواهی شود تا ببینند مردم چه می خواهند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
0
16
راستی یک نفر چقدر حرف برای گفتن دارد؟ هر جا را که می نگری، اعلان سخنرانی اوست. به مناطقی هم که می رود دقت کنید!
داد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
0
17
شغل اشخاصی مانند پناهیان چیست .
پاسخ ها
حسین
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
به خیال خودشان بهشت خریدنی است نه تقوا .....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
0
7
انسان با کمالات و پارسایی توی تاکسی میگفت: عقل سلیم و سالم میگوید دین اسلام دینی کامل، محض پیروی و تسلیم همه انسانهاست و شرط قبولی بندگی در پیشگاه حق تعالی آن است که باید آنگونه عمل کنیم که فرموده شده.

برای مثال: وقتی که خواسته با دوبار یا سه بار آب کشیدن نجاست را پاک کنیم، بنابراین با چهاربار یا بیشتر آبکشیدن یک "افراطی" نه تنها آب کشیده نمیشود بلکه دوباره مصداق همان نجاست را پیدا میکند!!! همانطور که "تفریط" و کمتر آب کشیدن هم همین مصداق را پیدا میکند.

پس بفهمیم که تا روز قیامت معصومین(ع) الگوی تمامی انسانها در همه دنیا هستند ("فقط الگو" برای اینکه سعی مان را بکنیم که چگونه مشی آنان را طریق راهمان قرار دهیم) نه اینکه خدای ناکرده (استغفرالله استغفرالله) وجود ناکامل و حقیر سراپا خطای خودمان را در مقایسه با آنان قرار دهیم و تازه ادعا کنیم که: "ما از زمان پیامبر و امام حسن(ع) خیلی جلوتریم"

وقتی یکی از فرموده های دین این است که از کافر و خدانشناس دوری کنید، وظیفه ما اطاعت امر است!! بنابراین اگر آمریکا واقعاً کافر است باید از او دوری کرد. اما اگر کافر نیست، به من و تو چه مربوط که خواسته خودمان را به اسم دین (سوءاستفاده)‌ به بندگان دیگر مومن و مسلمان خدای بزرگ تحمیل کنیم و فقط باعث بروز اخلال و مشکلات عدیده و ..........
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
0
5
رئیس دولت و دولتمردان ما حجت الاسلام والمسلمین آقای دکتر روحانی است که فردی متدین و دارای فهم و بصیرت بالای دینی/ اقتصادی/ سیاسی می باشد. بنابراین گاهی لازم است بعضی ها به جای ارائه طریق های از نوع آزمون/خطا، لب فرو بسته، پای درس ایشان و بقیه بزرگان بنشینند که به صلاح و ثواب نزدیک تر است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
0
3
امان از توهم و .......... که نابود کننده انسانهاست.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x