کد خبر: ۶۱۴۴۷۸
تاریخ انتشار : ۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۴
اوضاع کربلا و نجف همراه با بسیاری دیگر از استان های عراق پس از گذشت چند روز از اعتراضات خشونت بار در بغداد و چند شهر دیگر، روز شنبه کاملا آرام گزارش می شود.
آفتاب‌‌نیوز :

اخبار از استان های نجف و کربلا حاکی است این دو استان که این روزها بیش از سایر ایام سال مقصد زیارتی زائران عراقی و غیر عراقی از جمله صدها زائر ایرانی است، با مذاکره نمایندگان معترضان و نمایندگان پارلمان عراق و اعلام برخی تصمیمات برای تامین خواسته های آنان، شرایط کاملا عادی دارد.

استان کربلا که از ابتدا نیز شاهد اعتراضات و یا درگیری های خاصی نبود همچنان شرایط عادی خود را سپری و مردم و مسوولان محلی خود را برای پذیرایی از زائران اربعین آماده می کنند.

استان نجف که طی روزهای اخیر شاهد برخی درگیری ها و از جمله حمله معترضان به ساختمان استانداری و برخی دیگر از رخدادهای امنیتی بود از روز گذشته آرام شده و استاندار نجف نیز دقایقی پیش با اطلاعیه ای ، اجرای مقررات منع آمد و شد در این استان را لغو کرد با این حال اعتراضات جزیی در یکی دو نقطه این شهر امشب نیز ادامه داشت.

بر این اساس در شرایطی که بغداد پایتخت عراق نیز با روندی شتابنده به سمت عادی شدن وضعیت پیش می رود، دیگر استان های عراق نیز که تا پیشتر منع آمد و شد در آنها اجرا شده بود، همراه با پایتخت، این مقررات را لغو کردند تا زندگی مردم در استان های مرکزی و جنوبی عراق به شرایط عادی بازگردد.

با این حال اوضاع در استان های دیوانیه و ذی قار همچنان آشفته گزارش می شود. مقررات منع آمد و شد در استان دیوانیه امشب نیز تمدید شد و از استان ذی قار نیز خبر می رسد که به خشونت کشیده شدن اعتراضات امروز در مرکز این استان باعث آتش زدن مقر حزب های حکمت ملی و حزب فضیلت شده است.

این خبر و کم و کیف حادثه و خسارت های احتمالی هنوز از سوی منابع رسمی تایید نشده است.

این در حالی است که رسانه های عربی و بعثی و برخی شبکه های تلویزیونی عراق، همچنان سعی می کنند شرایط عراق را بحرانی نشان دهند و با انتشار تصاویر و ویدئوهای روزهای قبل، از بروز درگیری، تیراندازی و کشته و زخمی های بسیار در مناطق مختلف عراق از جمله بغداد خبر می دهند و روی محورهای عدم مذکره معترضان با دولت و پارلمان و ادامه اعتراضات یا "اسقاط نظام" تمرکز دارند.

در همین خصوص وزارت ارتباطات عراق نیز از رسانه ها خواسته است با رعایت صداقت و حرفه ای گری از انتشار مطالب غیر مستند و ملتهب کننده خودداری کنند.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا در همین خصوص به خبرنگار ایرنا گفت که وضعیت کربلا که از ابتدا نیز چندان شاهد تنش ودرگیری نبوده است، اکنون کاملا آرام است و وضعیت عادی بر شهر حاکم است.

"میرمسعود حسینیان" در عین حال با اشاره به این که مواکب عراقی ویژه اربعین هنوز در کربلا مستقر نشده اند و زائران ایرانی ممکن است با مشکل اسکان و... مواجه شوند، از آنان خواست در صورت امکان سفر خود به عراق را چند روزی به تاخیر بیاندازند.

وی بار دیگر از زائران خواست به توصیه های مختلفی که پیشتر از طریق رسانه ها به زائران شده بویژه مراقبت از افراد و وسایل همراه و بخصوص اسناد و مدارک و گذرنامه خود عمل کنند.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در نجف اشرف نیز با تایید روند رو به آرامش شهر نجف گفت که همچنان برخی محدودیت های رفت و آمد در شهر و نیز ترافیک در برخی نقاط وجود دارد اما وضعیت کلی شهر آرام است.

 

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x