کد خبر: ۶۱۴۷۵۵
تاریخ انتشار : ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۶:۱۵
 دو لاک‌پشت کمیاب و در حال انقراض از نوع پوزه عقابی پس از تیمار، در آبهای ساحلی کیش رها شدند.
آفتاب‌‌نیوز :

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، این دو لاک‌پشت ۱۸ماه پیش، درحالیکه بر روی آب شناور بودند و قادر به حرکت نبودند توسط کارکنان اداره محیط زیست کیش به دامپزشکی پارک دلفین ها تحویل داده شدند و پس از بررسی مشخص شد هر دو این لاک‌پشت های کمیاب از بیماری عفونت باکتریایی در کیسه های هوایی و مجرای تنفسی رنج می بردند.

این دو لاک‌پشت پس از ۱۸ ماه تیمارداری و سپری شدن مراحل درمان با آنتی بیوتیک و کلسیم تراپی ۱۴ مهر سال ۹۸ در آبهای نیلگون خلیج فارس در کیش رها شدند.

‌پشت‌های کمیاب به خانه بازگشتند

یکی از اقدامات قابل تقدیر اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش رصد لاک‌پشت های در حال انقراض پوزه عقابی است.

به گفته مسئولان محیط زیست کیش، درشش ماه اول امسای ۲۱ لاک‌پشت پوزه عقابی پس از درمان به محل طبیعی زندگی خود بازگشته اند.

لاک‌پشت پوزه عقابی یا منقار کوتاه نسبت به سایر گونه های لاک پشت های دریایی جثه کوچک تری دارد، طول متوسط این گونه لاک‌پشت حدود ۷۰ سانتی متر، پهنای آن بین ۶۰ تا ۷۰ سانتی متر و وزن متوسط آن ۴۰ کیلوگرم است.

زیستگاه این لاک‌پشت درکنار جزایر مرجانی و بیشتر غذای این حیوان اسفنج ها، مرجان های نرم و حلزون های دریایی است به همین دلیل آرواره های آنها متناسب با نوع تغذیه به شکل منقار عقاب درآمده است.
این نوع لاک‌پشت در فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت (IUCN) قرار دارد و در خطر انقراض است،

محمدی رئیس اداره محیط زیست معاونت عمرانی و زیر بنایی سازمان منطقه آزاد کیش از کیشوندان و گردشگران خواست در صورت مشاهده و یا یافتن گونه های جانوری به اداره محیط زیست اطلاع دهند.

وی افزود: پنج گونه از هشت گونه لاک پشت دریایی ­که در جهان وجود دارد در ­آب‌های خلیج فارس و دریای عمان زندگی می‌کنند و لاک پشت پوزه عقابی یکی از ۲ گونه لاک‌پشت دریایی است که در سواحل کیش تخمگذاری می کند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x