کد خبر: ۶۱۷۰۱۱
تاریخ انتشار : ۲۷ مهر ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۵
گزارش جدید مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا نشان می‌دهد که مشکل ریه ناشی از مصرف ویپ، قربانیانی را در همه ایالات آمریکا به جز آلاسکا به جا گذاشته است.
آفتاب‌‌نیوز :

به گزارش تک‌کرانچ، تمامی ایالات آمریکا به جز آلاسکا، ابتلا به مشکل ریه ناشی از مصرف ویپ را به "مرکز کنترل و پیشگیری بیماری" (CDC) گزارش داده‌اند. بر اساس این گزارش، تعداد کلی افراد مشکوک و تایید شده، به ۱۴۷۹ نفر رسیده است و ۳۳ نفر نیز جان خود را در اثر این مشکل از دست داده اند.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا، تعداد افراد مبتلا را به طور منظم به روزرسانی می‌کند و اخبار مربوط به گسترش مشکل ریه ناشی از مصرف ویپ را ارائه می‌دهد. اگرچه بر اساس این گزارش‌ها، قربانیان ناشی از مصرف ویپ نسب به قربانیان ناشی از مصرف نیکوتین بیشتر است اما پژوهشگران هنوز هیچ مکانیسم یا ماده شیمیایی خاصی را به عنوان عاملی برای این مشکل تایید نکرده‌اند.

تصور پژوهشگران در ابتدا این بود که ممکن است این مشکل، ناشی از مصرف ویپ‌های غیرمجازی باشد که حاوی برخی مواد شیمیایی هستند. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری نیز در مورد مواد مضر ویپ‌های تقلبی که از منابع غیر قابل اطمینان خریداری می‌شوند، هشدار داده بود اما مقیاس این مشکل همچنان رو به گسترش است و فقط به یک ایالت اختصاص ندارد.

این گزارش نشان می‌دهد که بیشتر قربانیان، در ایالات ایلینوی و کالیفرنیا متمرکز شده‌اند و در هر دو ایالت، بیش از ۱۰۰ مورد ابتلا به مشکل ریه ناشی از مصرف ویپ گزارش شده است اما نمی‌توان با توجه با این آمار گفت ایالاتی از جمله کنتاکی یا اورگن که موارد کمتری در آنها گزارش شده، ایمن هستند زیرا امکان دارد که پایین بودن آمار به دلیل تاخیر در گزارش باشد.

کاربران ویپ، معمولا تنگی نفس یا درد سینه را تجربه می‌کنند و باید حتما تحت نظر پزشک باشند. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری، پیشتر از مردم خواسته بود تا مصرف ویپ را متوقف کنند و اکنون نیز این موضوع را مطرح کرده که مصرف ویپ می‌تواند به مصرف دوباره سیگار ختم شود. شاید این حرف، کسانی را که مصرف ویپ را به خاطر توقف مصرف سیگار آغاز کرده بودند، عصبانی کند اما باید گفت که مقصر اصلی ماجرا، شرکت‌های سازنده ویپ هستند که محصولات خود را بدون آزمایش کافی توصیه کرده‌اند.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری و "سازمان غذا و دارو" (FDA)، همکاری خود را با مقامات ایالات آمریکا و سازمان‌های سلامت آغاز کرده‌اند تا دلایل و درمان‌های احتمالی مشکل ریه ناشی از مصرف ویپ را تشخیص دهند. مهم است که این آزمایش‌ها پیش از ارائه مجوز به ویپ صورت بگیرند تا اطمینان کافی از ایمنی آن حاصل شود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین