کد خبر: ۶۲۴۶۶۹
تعداد نظرات: ۲۰ نظر
تاریخ انتشار : ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۸
با خروج آمریکا از برجام، با فشار اقتصادی بی‌سابقه ای مواجه شدیم
رییس جمهور با بیان اینکه با ادامه روند افزایش مصرف بنزین، در سال 1400 دوباره به وارد کننده بنزین تبدیل می شدیم، افزود: برای اینکه بتوانیم خودکفا باشیم و مصرف بنزین را کنترل کنیم، طرح سهمیه بندی و اصلاح قیمت بنزین اجرا شد.
آفتاب‌‌نیوز :

حجت الاسلام والسملین حسن روحانی روز سه‌شنبه و همزمان با روز جهانی افراد دارای معلولیت در دیدار صمیمی با جمعی از افراد دارای معلولیت، نخبگان معلول و نمایندگان تشکل های فعال در حوزه معلولان، این دیدار را فرصتی ارزشمند توصیف و اظهار کرد: مهمترین مسئله در این زمینه نگاه مردم و مسئولان به این قشر از جامعه است.

رئیس جمهور با بیان اینکه افراد دارای معلولیت حدود 10 درصد از مردم جامعه را تشکیل می دهند، گفت: نگاه ما نسبت به این بخش از جامعه باید نگاه انسان های والا و فرهیخته‌ای باشد که با مشکلات بیشتری زندگی را می‌گذرانند.

روحانی: با همه فشارهای اقتصادی، مردم ایران عزت خود را حفظ کردند و پیروز شدند| توضیح درباره گران شدن بنزین

روحانی با تاکید بر اینکه مقام و جایگاه معلولان عزیز از نگاه انسانی، اسلامی و اجتماعی با سایر افراد متفاوت نیست، افزود: تفاوت بین افراد دارای معلولیت با سایر اقشار جامعه این است که آنها با سختی و فشار بیشتری زندگی خود را می گذرانند و ممکن است محدودیت های بیشتری در فعالیت های خود داشته باشند.

رئیس جمهور با بیان اینکه هیچگونه محدویتی از لحاظ اجتماعی، شغلی و فعالیت علمی نباید برای این عزیزان وجود داشته باشد، تاکید کرد: اگر وزارت خانه یا دستگاهی برای این قشر از جامعه محدودیتی قائل شده که دقیق نبوده و ناصواب است، از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی می خواهم بررسی کرده و این نواقص را برطرف کند.

روحانی افزود: ممکن است در دستور العمل های اجرایی نواقضی وجود داشته باشد که باید برطرف کنیم تا برای افراد دارای معلولیت مشکلی ایجاد نشود.

رئیس جمهو موفقیت 14 نفر از دانش آموزان معلول در کسب رتبه دو رقمی آزمون سراسری دانشگاهها در سال جاری را بسیار مهم و ارزشمند دانست و افزود: برای دولت افتخار است که بتواند برای همه مردم مخصوصا کسانی که دارای محدودیتی هستند، کار و تلاش کند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه دولت های یازدهم و دوازدهم نسبت به جامعه معلولان با حساسیت برخورد و تلاش کرده در حد توان خود خدمت بیشتری به این قشر از جامعه انجام دهد، خاطرنشان کرد: البته بدلایل مختلف نتوانستیم همه اهداف خود را اجرایی و عملیاتی کنیم.

روحانی در تشریح مشکلات پیش روی دولت یازدهم و دوازدهم، اظهارداشت: در دو سال اول دولت یازدهم در تحریم قرار داشتیم، بعد از آن با کاهش شدید قیمت نفت مواجه شدیم به طوری که قیمت نفت به طور میانگین از 112 دلار در هر بشکه به کمتر از 30 دلار رسید و فشار اقتصادی زیادی به دولت وارد شد. البته اواخر سال 94 و در سال 95 با اجرایی شدن توافق برجام توانستیم نفت بفروشیم و روابط بانکی و تجاری با کشورها داشته باشیم و سرمایه گذاران خارجی و داخلی موفق به سرمایه گذاری در کشور شدند و شرایط بهتر شد اما دوباره با خروج غیرقانونی آمریکا از برجام با مشکل تحریم و فشار اقتصادی بی سابقه ای مواجه شدیم.

روحانی در ادامه با اشاره به وقوع حوادث و بلایای طبیعی همچون زلزله کرمانشاه و سرپل ذهاب در سال 97 و سیل گسترده اوایل سال جاری که 25 استان کشور را در برگرفت و خسارت های فراوانی ایجاد کرد، افزود: همه تلاش دولت در سال های اخیر این بوده که برغم مشکلات اقتصادی خسارت های عظیم زلزله و سیل در کشور را جبران کند.

رئیس جمهور در این همین رابطه به گزارش ارائه شده از سوی رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی درمورد بازسازی و ساخت واحدهای مسکونی ویران شده بر اثر زلزله اشاره کرد و اظهارداشت: با تلاش ها و اقدامات انجام شده تاکنون 70 هزار واحد مسکونی بازسازی شده و از 66 هزار واحد احداثی نیز حدود 55 هزار واحد مسکونی تکمیل شده و واحدهای باقیمانده نیز به زودی آماده و تحویل داده خواهد شد.

روحانی در ادامه به تحریم بی سابقه آمریکا علیه ملت ایران با خروج از برجام و اعمال فشار اقتصادی سنگین به ملت اشاره کرد و افزود: این تحریم های بی سابقه که به گفته خودشان سختترین فشار اقتصادی بوده است با این هدف انجام شد که به خیال خودشان تا پایان سال 98 ما را به زانو درآورند و نه تنها آمریکا که کشور جانی و تروریست است، سایر کشورها نیز فکر می کردند این اتفاق در مورد ایران خواهد افتاد.

رئیس جمهور افزود: برغم همه این فشارهای اقتصادی سنگین و تحریم های ناعادلانه، مردم ایران عزت خود را حفظ کردند و با مقاومت و تحمل سختی ها، از شرایط سخت ایجاد شده عبور کرده و پیروز شدند و نشان دادند که با ایستادگی و مقاومت خود اجازه نخواهند داد دشمن به اهدافش دست یابد.

روحانی با بیان اینکه با مقاومت ملت، امروز شرایط به گونه ای است که آنها خودشان بدنبال گفت و گو و مذاکره هستند و پیام های خصوصی می فرستند، گفت: پیام ها و درخواست هایی که به صورت خصوصی برای مذاکره می فرستند برخلاف شعارهایی است که به صورت عمومی مطرح می کنند و اروپایی ها که واسطه هستند نیز این را می دانند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه همه تلاش ما این است که فشار را بر قشر آسیب پذیر کاهش دهیم، گفت: علت اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین این بود که با افزایش بی رویه مصرف، در شرایط تحریم نیازمند واردات بنزین نشویم.

روحانی با بیان اینکه با ادامه روند افزایش مصرف بنزین، در سال 1400 دوباره به وارد کننده بنزین تبدیل می شدیم، افزود: برای اینکه بتوانیم خودکفا باشیم و مصرف بنزین را کنترل کنیم، طرح سهمیه بندی و اصلاح قیمت بنزین اجرا شد و درآمد حاصل از این طرح که حدود 31 هزار میلیارد تومان است نیز به طور کامل در اختیار اقشار آسیب پذیر جامعه قرار می گیرد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه همه تلاش ما این است که در مقابل فشار دشمنان بایستیم، گفت: اما در عین حال روند توسعه و پیشرفت کشور را فراموش نکرده ایم و افتتاح راه آهن میانه – بستان آباد که در روزهای گذشته انجام شد و اتصال 5 استان کشور به راه آهن سراسری، افتتاح طرح های بزرگ زیر ساختی در استان های مختلف کشور دلیل آن است.

روحانی با بیان اینکه قبول داریم بدلیل فشارهای بیش سابقه دشمنان، حرکت توسعه کند شده است، گفت: برغم همه مشکلات این حرکت متوقف نشده و ما دنبال توسعه راه آهن چابهار به زاهدان هستیم و سعی خواهیم کرد تا آخر دولت این طرح افتتاح شود. این دولت در همین شرایط سخت گاز را به زاهدان رساند(گزارش مشکلات مردم برای دسترسی به گاز را در اینجا بخوانید) و در همین شرایط سخت بود که خط ترانزیت ریلی از جمهوری آذربایجان و روسیه تا رشت و بندرعباس و در آینده چابهار ادامه می یابد.

روحانی با بیان اینکه باید بیشتر به فکر اقشاری که در سختی و مشکلات هستند باشیم، گفت: متاسفانه بر اثر حوادث طبیعی و غیرطبیعی گوناگون از جمله تصادفات، سیل و زلزله و بیماری های ژنتیکی و غیر ژنتیکی که جامعه با آن درگیر است معلولیت ها رخ می دهد پس ما باید کاری کنیم که این علت ها کاهش یابد و با قوانین کارآمد مانع از بروز معلولیت های جدید شویم.

رئیس جمهور از انجام غربالگری توسط سازمان بهزیستی به عنوان یک کار مهم و ارزشمند که می تواند از بروز معلولیت پیشگیری و جلوگیری کند نام برد و افزود: درمان ، خدمات اورژانس و ارائه خدمات بهداشتی و پزشکی همگی برای جلوگیری از معلولیت تاثیرگذار است.

روحانی دربخش اقدامات دولت برای افراد دارای معلولیت به تصویب قانون حمایت از معلولان در این دولت اشاره کرد و افزود:درمورد این قانون اصرار ما این بود که به عنوان وظیفه کار کنیم زیرا اعتقاد داریم معلولان سرور و عزیز ما هستند و ما خدمتگزار و خادم آنها هستیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه برای معلولان عزیز هر کاری انجام دهیم وظیفه قانونی، انسانی و شرعی ما است ، گفت: البته بخش بزرگی از کار در اجرا و عمل توسط خانواده معلولان، سازمان ها و گروههای مردم نهاد فعال در این حوزه انجام می شود که بسیار ارزشمند است.

روحانی با اشاره به اینکه از لحاظ دینی و فهم اسلامی انجام هرعملی که سختتر است، اجر و پاداش بیشتری نزد خداوند دارد، گفت: جای هیچ تردیدی نیست که فعالیت معلولان که با سختی فراوانی انجام می شود، اجر و پاداش بیشتری نزد خداوند دارد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه همه دستگاه ها برای فراهم کردن امکانات و شرایط برای افراد دارای معلولیت وظیفه دارند، افزود: ما باید در همه بخش ها امکانات آسایش معلولان عزیز را فراهم کنیم و با همین هدف لایحه جامعی برای حمایت از معلولان در دولت تهیه، تصویب و به مجلس تقدیم شد.

روحانی با بیان اینکه قانون مصوب حمایت از ایثارگران نیز سال ها بعد از تصویب و اجرایی نشدن در دولت گذشته، توسط دولت یازدهم و در آغاز به کار این دولت اجرا شد، افزود: قانون حمایت از معلولان را نیز عملیاتی و اجرایی می کنیم و در همین سال سخت، 1000 میلیارد تومان برای اجرای آن اختصاص دادیم تا اجرایی شود و سال آینده نیز با اختصاص اعتبار لازم، گام بعدی را بر می داریم.

رئیس جمهور با بیان اینکه معلولان عزیز کارهای بسیار بزرگی در جامعه انجام داده اند و در صحنه های مختلف اجتماعی علمی، ورزشی افتخار آفریده اند و در شرکت های دانش بنیان نیز فرصت خوبی برای حضور این قشر فراهم شده است، گفت: وظیفه ما توانمند سازی معلولان و دادن فرصت برابر است که در این صورت خود این عزیزان مشکلاتشان را حل خواهند کرد.

روحانی با اشاره به اقدام خوب انتخاب برخی از مدیران سازمان بهزیستی از جامعه معلولان کشور، گفت: امیدوارم تا پایان دولت تدبیر وامید بتوانیم خدمات بیشتری به عزیزان دارای معلولیت داشته باشیم.

پیش از سخنان رئیس جمهور، وحید قبادی دانا معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان بهزیستی طی سخنانی به تشریح اقدامات انجام شده از سوی این سازمان در حمایت و رسیدگی به وضعیت افراد دارای معلولیت و حل مشکلات این قشر از جامعه، تصویب قانون حمایت از معلولان و اختصاص اولین بودجه برای اجرای این قانون در هفته گذشته را نشان از توجه ویژه دولت تدبیر و امید به معلولان دانست.

وی افزود: مستمری معلولان مددجو در دولت تدبیر و امید 3 تا 5 برابر شده است و از 116 هزار مسکن تهیه شده از ابتدای تاسیس سازمان بهزیستی تا کنون برای معلولان نیازمند، نزدیک به 80 هزار واحد در دولت های یازدهم و دوازدهم ساخته شده است.

محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در سخنان کوتاهی با بیان اینکه وقت سخنرانی خود را به نمایندگان معلولان داده است ، ضمن تبریک روز جهانی معلولان، گفت: 33 هزار معلول در دانشگاه های کشور مشغول تحصیل و تحقیق و پژوهش هستند و 14 دانش آموز معلول در آزمون سراسری امسال رتبه دو رقمی کسب کرده اند.

وی تاکید کرد: برای خدمت به افراد دارای معلولیت افتخار می کند و همیشه آماده شنیدن حرف آنان است.

در ادامه محمودنژاد مشاور رئیس سازمان بهزیستی و مدیرعامل انجمن دفاع از معلولان، آیدین نعمتی موسس اولین دانشگاه مجازی معلولان و سهیل مدنی مدیرعامل شبکه ملی نابینایان و مدیر مسئول ایران سپید به نمایندگی از سوی جامعه معلولان در سخنانی به بیان دیدگاه و طرح مشکلات و نیازهای افراد دارای معلولیت در کشور پرداختند.

خارج شدن عصا و ویلچر معلولان از شمول کالاهای لوکس در قانون واردات ، بیمه توان بخشی معلولان بویژه کودکان معلول، رفع تبعض از معلولان و ایجاد فرصت های برابر برای این قشر، استفاده از درآمد حاصل از حذف یارانه دهک های برخوردار برای کمک به معلولان نیازمند و ممانعت از تعدیل نیروهای معلول در شرکت های دولتی از جمله خواسته های مطرح شده از سوی این افراد بود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
انتشار یافته: ۲۰
...
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۲
4
43
توجیه نکن.
رفتارت خیلی بد... بود
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۲
4
66
من موندم تعریف ایشون از پیروزی چیه؟ چون من بیشتر احساس شکست می کنم .کدوم عزت؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۲
3
62
اقای روحانی چه عزتی چه پیروزی وقتی نتوانی یک اعتراض ساده را به گوش ...برسانی و ...این عزت است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۲
3
48
از قول مردم خیلی حرف می زنند مردم اعتراض می کنند یه عده دیگری از مردم را مقابل آنها قرار می دهند و می گویند مردم جلو اخلالکران چنین کردند و چنان کردند. مردم سخت در مضیقه هستند و تحت فشار اقتصادی.اونوقت مسئولین همیشه شعار می دهند.
پاسخ ها
ناشناس
| Canada |
۰۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۳
Iشتباه نكنيد آن عده ديگر مردم نبودند!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۲
4
36
ما مردم فشار دشمنو تحمل میکنیم ولی ...تو... را نمیتوانیم تحمل کنیم مردم ترامپو ول کردن حالا تو اومدی ...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۳
دشمن ملت ایران همین ها هستند
Rx
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۲
2
36
جناب رئیس جمهور وقتایی که خودت با خودت تنها هستی یکم... فکر کن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۲
2
30
استاد روحانی شما دیگه لطفاً ...
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۲
2
32
آقای روحانی ! کمی هم بفکر مردم عادی باشید باور کن ایناپشتوانه شما بودند چرا با مردم صادق نیستید! این بود دولت "تدبیر و امید" شما! وااای که چقدر این دور دوم شما طول کشید کاش زوذتز تمام بشه
حميد يوسفي
|
Sweden
|
۱۵:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۲
3
40
چرا از طرف مردم اظهار نظر ميكنين ،. مردم جوابشون كاملا مشخصه ، فكر كتم بخشي از نظر مردم رو دو هفته پيش كاملا شنيديد و حتما دفعات بعدي خيلي محكمتر خواهيد شنيد .
اگر واقعا حرفها و كارهاي خودتون رو قبول داريد چرا رفراندوم برگزار نميكنيد تا نظر اكثريت مردم مشخص بخشه ...رفتار و طريقه اداره كردن كشور رو تغيير بدين .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۲
2
34
بیا ببین مردم چجوری شرمنده خانواده هاشونن. چه مشکلات، جدایی ها و معضلاتی که بخاطر شرایط اسفبار اقتصادی دامنگیر مردم نشده!
ابوالفضل
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۲
56
5
درود بی پایان بر دکتر روحانی که فایده تصمیماتش در بلند مدت معلوم خواهد شد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۲
0
4
مردم را با مذاکره گول نزنید دیدیم مذاکره برد خورد شمارا در مذاکرات هسته ای. بس کنید در داخل برای مردم کار کنید خارج پیش کش.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۲
1
8
پیروزی ؟؟؟ داری شوخی می کنی دیگه ؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۳
1
9
پیام خصوصی و عمومی نداریم و هیچ ارزشی هم ندارد
حتما برسد به دست روحانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۳
0
9
آفتاب لطفا سانسور و حذفم نکن : ما نه احساس عزت داریم نه پیروزی. یه ماه با ماهی 2 تومن ما زندگی کن تا هم معنی عزت رو متوجه شی و هم معنی پیروزی. اساسا سئوال اینه که اگه با این تحریمها عزت و پیروزی مردم رو میشد داشت، اون مذاکره ها و برجام برای چی بود ؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۳
0
6
وای از ذلت و از عزت معکوس شده
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۳
0
8
کدوم عزت؟ کدوم پیروزی؟ حرف زدن که کاری نداره
سعید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۳
0
8
اقای روحانی نتیجهاستقامت باید اینجوری باشد که سال به سال بدتر شود .کشورهای همسایه را نگاه کنید بحرین امارات قطر ........
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین