کد خبر: ۶۲۴۸۶۷
تاریخ انتشار : ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۶
یک شبکه آمریکایی با حمله به مرجعیت عالی شیعیان در عراق، از وی خواست با صدور فتوای انحلال الحشد الشعبی، اشتباهش را جبران کند.
آفتاب‌‌نیوز :

شبکه آمریکایی «الحرة» نزدیک به آمریکا، در راستای سیاست مداخله‌جویانه واشنگتن در امور عراق و تلاشش برای تضعیف سازمان الحشد الشعبی، برای مرجعیت عالی شیعیان در عراق نیز تعیین تکلیف کرد.

پایگاه خبری شبکه الحره، با انتشار یادداشتی با تیتر «السیستانی کجا اشتباه کرد؟» از آیت‌الله «سید علی السیستانی» مرجعیت عالی شیعیان در عراق خواست فتوای انحلال سازمان الحشد الشعبی را صادر کند زیرا بدون این امر، بحران کنونی در عراق حل و فصل نخواهد شد.

وقتی شبکه آمریکایی برای آیت‌الله سیستانی تصمیم می‌گیرد/مرجعیت عالی شیعیان در عراق با صدور فتوای انحلال الحشد الشعبی، اشتباهش را جبران کند

در این یادداشت آمده است: چشم‌انداز [آیت‌الله] السیستانی به دموکراسی زمانی شبیه دموکراسی معیوب در لبنان بود و اکثریت ساکنان شیعی را یک فراکسیون واحد و متحد مقابل دو فراکسیون سنی و کردی می‌دانست و این چشم‌اندازی بود که دموکراسی را تضعیف می‌کند و فراکسیون‌های منتخب را به فراکسیون‌هایی ثابت مذهبی و قومی ثابت تبدیل می‌کرد به جای اینکه این فراکسیون‌ها فرامذهبی و فراقومیتی رفتار کنند.

در ادامه این یادداشت آمده است: اما با گذشت یک دهه و نیم از این تجربه، خطای سیستانی ثابت شد و مشخص شد که نه شیعیان یک گروه متحدند و نه اهل سنت و کردها. ضمن اینکه خلط سیاست و مذهب ، ابزار پوپولیستی را در اختیار حکام قرار می‌دهد که مردم عراق را علیه یکدیگر تحریک کنند و در این میان، حکام، سرمایه‌های کشور را چپاول کنند.

این شبکه آمریکایی، نقطه آغاز برای هرگونه حل و فصل امور در عراق را انحلال الحشد الشعبی و انحصار مسئله امنیت برای دولت منتخب عنوان و ادعا کرد که تظاهرات‌های کنونی عراق، فرصت طلایی برای آیت‌الله السیستانی برای صدور فتوای انحلال الحشد الشعبی به شمار می‌رود.

سازمان الحشد الشعبی (بسیج مردمی) عراق، در پی فتوای جهاد کفایی آیت‌الله سیستانی در سال ۲۰۱۴ تشکیل شد؛ زمانیکه داعش در ۱۳ ژوئن ۲۰۱۴ موصل را اشغال کرد و روزهای بعد پیشروی خود را به سوی بغداد ادامه داد.

این نیرو که متشکل از نیروهای داوطلب مردمی از مذاهب و اقوام مختلف عراق است،‌در نوامبر ۲۰۱۶ با اکثریت آراء نمایندگان پارلان عراق، یک نیروی جدا از ارتش نام گرفت که زیر نظر و فرماندهی نخست‌وزیر عراق به عنوان فرمانده کل قوای مسلح عراق فعالیت دارد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین