کد خبر: ۶۲۵۱۶۳
تاریخ انتشار : ۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۳
به اتهام نقض حقوق بشر و فساد
در لیست تحریمی که در وبسایت وزارت خزانه‌داری آمریکا آمده است، اسامی قیس الخزعلی و برادرش لیث الخزعلی، دو تن از رهبران گروه شبه‌نظامی عصائب اهل الحق در عراق قید شده است.
آفتاب‌‌نیوز :

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه ۶ دسامبر اعلام کرد ۳ عراقی وابسته به گروه‌های شبه‌نظامی را به دلیل نقش آنها در کشتار معترضان و نقض حقوق بشر در این کشور مشمول تحریم قرار داده است. یک تاجر عراقی به نام خمیس الخنجر نیز به دلیل فساد تحریم شده است.

این افراد پس از آن تحریم شدند که واشنگتن بغداد را برای کشتن تظاهرکنندگان مورد انتقاد قرار داد.

آمریکا ۴ عراقی را تحریم کرد

در لیست تحریمی که در وبسایت وزارت خزانه‌داری آمریکا آمده است، اسامی قیس الخزعلی و برادرش لیث الخزعلی، دو تن از رهبران گروه شبه‌نظامی عصائب اهل الحق در عراق قید شده است.

همچنین حسین اللامی ملقب به ابوزینب، رئیس شاخه امنیتی نیروهای حشد شعبی نیز در لیست تحریم قرار گرفته‌ است. خبرگزاری رویترز ماه گذشته از حسین‌اللامی به عنوان کسی نام برده بود که دستور گشودن آتش به سوی تظاهرکنندگان را داده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا گفته است افراد تحریم شده در کشتار ده‌ها معترض بی‌گناه نقش داشته‌اند.

از زمان آغاز اعتراضات عراق یعنی اول اکتبر (۹ مهر) بیش از۴۳۰ نفر در جریان درگیری تظاهرکنندگان با نیروهای امنیتی کشته شده‌اند. حدود ۲۰ هزار نفر نیز در این رویارویی‌ها مجروح شده‌اند.

ناآرامی‌های عراق از ابتدای ماه گذشته میلادی در اعتراض به فساد دولتی، وضعیت بد اقتصادی، بیکاری، ناکارآمدی خدمات عمومی و ... آغاز شد و به سرعت پایتخت و برخی از شهرهای مذهبی شیعه‌نشین را در بر گرفت.

این اعتراضات بزرگترین تظاهرات از زمان سقوط صدام حسین در سال ۲۰۰۳ میلادی محسوب می‌شود.

این اعتراض‌ها با وجود استعفای عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق هنوز فروکش نکرده است و معترضان خواستار تغییرات گسترده‌تر در ساختار قدرت هستند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین