کد خبر: ۶۲۷۳۶۳
تاریخ انتشار : ۲۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۱
هزاران تن از مردم جمهوری چک برای دومین هفته علیه نخست‌وزیر کشورشان دست به اعتراض زده و خواستار استعفای وی شدند.
آفتاب‌‌نیوز :

به نقل از خبرگزاری رویترز، این راهپیمایی اعتراضی پس از آن برگزار شد که دادستان‌ها پرونده مربوط به کلاهبرداری در پرداخت سوبسید را مجددا باز کرده و بروکسل نیز اعلام کرد که یک تضاد منافع بین تجارت آندره بابیس، نخست‌وزیر جمهوری چک و نقش سیاسی وی وجود دارد.

گروه مدنی "میلیون لحظه برای دموکراسی" با برگزاری یک سری راهپیمایی‌ها در سال جاری میلادی به دنبال اعمال فشار بر نخست‌وزیر میلیاردر جمهوری چک بود؛ گرچه حزب "ANO" بابیس همچنان در نظرسنجی‌ها پیشرو است. به طوری که در نظرسنجی‌های سیاسی، میزان حمایت از این حزب ۳۰ درصد است.

میکولاس مینار، رهبر گروه مدنی "میلیون لحظه برای دموکراسی" در جمع معترضان که فریاد "استعفا" سر می‌دادند، گفت: ما اینجاییم چون نمی‌خواهیم از هم گسستگی مداوم فرهنگ سیاسی خود را در کشور تحمل کنیم؛ چون این رفتارها، برخلاف منافع و در مجموع دروغ هستند.

این گروه خواسته که کمپانی بابیس به نام "Agrofert" از سوبسیدهای اتحادیه اروپا و قراردادهای عمومی حذف شود و خواستار استعفای وی به عنوان نخست‌وزیر جمهوری چک شده است.

راهپیمایی یک ساعته روز سه‌شنبه از پراگ، پایتخت جمهوری چک به سمت دفتر دولت این کشور شاهد حضور کمتر معترضان نسبت به اعتراضات قبل‌تر بود که در آن ده‌ها هزار تن حضور داشتند. پلیس تخمین زد که در راهپیمایی سه‌شنبه ۱۵ هزار تن حضور داشتند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین