کد خبر: ۶۲۷۷۲۴
تاریخ انتشار : ۳۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۹
تعداد نظرات: ۵ نظر
سازوکار برگزاری راهپیمایی و تجمع قانونی
مدیرکل سیاسی وزارت کشور گفت: شوراهای تامین محل‌هایی را برای برگزاری تجمع یا راهپیمایی تعیین می‌کنند البته الزامی نیست که راهپیمایی‌ها و تجمعات فقط در این محل‌های از پیش تعیین شده، برگزار شود.
آفتاب‌‌نیوز :

حمید ملانوری درباره تعیین محل‌هایی برای برگزاری راهپیمایی یا تجمع‌های قانونی اظهار کرد: به استناد ماده 13 قانون فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی، احزاب و گروه‌های سیاسی و صنفی می توانند از کمیسیون ماده 10 احزاب تقاضای برگزرای راهپیمایی یا تجمع کنند. ماده 11 آیین‌نامه اجرایی این قانون که به تصویب هیات وزیران نیز رسیده است، اعلام می‌دارد که نیروی انتظامی مسئول امنیت راهپیمایی‌ها یا تجمعات قانونی است.

وی ادامه داد: در تبصره ماده 11 آیین نامه اجرایی آمده است که شورای تامین محل‌های مناسبی انتخاب کرده و سعی شود تجمعات در این محل‌ها برگزار شود. در ادامه این تبصره آمده است که احزاب می توانند محل‌های دیگری را هم برای برگزاری راهپیمایی یا تجمع پیشنهاد دهند و پس از تایید کمیسیون ماده 10، تجمع یا راهپیمایی در این محل پیشنهادی احزاب برگزار شود بنابراین الزامی نیست که راهپیمایی‌ها و تجمعات فقط در محل‌هایی که از پیش تعیین شده است، برگزار شود.

وزارت کشور: طبق قانون اساسی مردم حق راهپیمایی دارند اما طبق قوانین عادی چنین حقی ندارند!

مدیرکل سیاسی وزارت کشور در ادامه با بیان اینکه در رای دیوان عدالت اداری برای ابطال مصوبه دولت اعلام شد که کمیسیون ماده 10 احزاب، مرجع صدور مجوز و تعیین مکان برای برگزاری راهپیمایی یا تجمع است، تصریح کرد: براساس قانون فعایلت احزاب، شورای تامین استان تهران و سایر شورای های تامین استانها محل‌هایی را برای برگزرای تجمع مشخص کرده اند.

ملانوری هنچنین اظهار کرد: اگر تجمع در محل مسقف مثل سالن یا مسجد برگزار شود، نیازی به دریافت مجوز ندارد ولی احزاب باید زمان و جزئیات برنامه خود را به فرمانداری محل اعلام کرده و مسئولیت برگزاری تجمع را بپذیرند. تجمع در محل باز حتما به مجوز کمیسیون ماده 10 نیاز دارد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا افراد حقیقی هم می‌توانند تقاضای برگزاری راهپیمایی داشته باشند، گفت: در قانون اساسی حق برگزاری راهپیمایی تصریح شده است اما در قوانین عادی فقط قانون فعالیت احزاب درباره برگزاری راهپیمایی وجود دارد و در این قانون آمده است که فقط احزاب، گروه‌های سیاسی و صنفی که از کمیسیون ماده 10 احزاب مجوز دارند می توانند تقاضای برگزرای تجمع یا راهپیمایی داشته باشند.

پیش از این شکرالله حسن‌بیگی معاون سیاسی اجتماعی استانداری تهران گفته بود که 9 محل برای برگزاری تجمع یا راهپیمایی در تهران در نظر گرفته و به تصویب هیات دولت رسیده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۵
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
0
10
این اظهارنظر منتشرنمیشه!!!!!!!!!!
فقط درمواردی حق راهپیمایی دارندکه اولا به نفع حکومت باشدودوما خودجوش باشه مثل 22 بهمن !!!!!!!!!!تازه مجوزهم نمیخوان تازه ممنوش هم هستن وبهشون حق ماموریت واضافه کاری وپاداش هم پرداخت میشه!!!!!!!!
ناشناس
|
United States
|
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
0
10
ساندیس و کیک هم می دهند
منتظر المهدی
|
United States
|
۱۶:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
0
3
اگر برای تایید باشد بله
در غیر اینصورت خیر
ناشناس
|
Italy
|
۰۸:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۱
0
1
طبق قانون اساسی اشخاص حق تجمع و راهپیمایی دارند ولی طبق قانون عادی ندارند، یعنی چی؟ مگر قانون عادی می تواند مخالف قانون اساسی کشور باشد؟ خوب قانون عادی را اصلاح کنید چرا حقوق مردم را نادیده می گیرید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۱
0
1
خودشونم نفهمیدن چی میگن. رک و راست بگین مردم ایران حق برگزاری راهپیمایی ندارند. بی خود داستان و قصه سر هم نکنید.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین