کد خبر: ۶۲۸۲۹۳
تعداد نظرات: ۱۸ نظر
تاریخ انتشار : ۰۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۶
افراد مبتلا به بیماری بازگشت محتویات معده به مری ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آسم یا دیگر بیماری های تنفسی قرار داشته باشند.
آفتاب‌‌نیوز :

بازگشت اسید زمانی رخ می دهد که اسید معده به مری نشت می کند. بازگشت گاه و بیگاه اسید معده به مری به طور کلی دلیلی برای نگرانی نیست. با این وجود، الگوی مکرر بازگشت اسید ممکن است نشانه ای از بیماری بازگشت محتویات معده به مری (GERD) باشد که یک مشکل گوارشی مزمن است و می تواند به بروز عوارض پزشکی منجر شود.

گاهی اوقات، بازگشت اسید همراه با تنگی نفس رخ می دهد. در برخی موارد، بازگشت اسید موجب تنگی نفس می شود.

افراد مبتلا به بیماری بازگشت محتویات معده به مری ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آسم یا دیگر بیماری های تنفسی قرار داشته باشند.

در ادامه با ارتباط بین بازگشت اسید و تنگی نفس، برخی علائم بازگشت اسید، و روش های درمان این شرایط بیشتر آشنا می شویم.

چه ارتباطی بین این علائم وجود دارد؟

بازگشت اسید زمانی رخ می دهد که اسید معده وارد مری شده و به سمت دهان بالا می آید. در این شرایط، اسید می تواند مسیرهای هوایی را تحریک کرده و آنها را متورم سازد. این شرایط می تواند به مشکلات تنفسی منجر شود.

پیوند بین بیماری بازگشت محتویات معده به مری و آسم

پژوهشگران پیوندی بین بیماری بازگشت محتویات معده به مری و آسم را شناسایی کرده اند. مطالعه ای در سال 2019 نشان داد رابطه ای دو طرفه بین بیماری بازگشت محتویات معده به مری و آسم وجود دارد. این به معنای آن است که افراد مبتلا به بیماری بازگشت محتویات معده به مری ممکن است احتمال بیشتری داشته باشد به آسم مبتلا باشند و افراد مبتلا به آسم ممکن است احتمال بیشتری داشته باشد بیماری بازگشت محتویات معده به مری را تجربه کنند.

در حقیقت، مطالعه ای در سال 2015 نشان داد که 89 درصد افراد مبتلا به آسم علائم بیماری بازگشت محتویات معده به مری را نیز تجربه می کنند. دلیل این شرایط ممکن است ناشی از چگونگی تعامل اسید با مسیرهای هوایی باشد. اسید در مری سیگنال هشداری به مغز ارسال می کند که موجب انقباض مسیرهای هوایی می شود. این شرایط نیز علائم آسم را تحریک می کند.

در موارد آسم مرتبط با بیماری بازگشت محتویات معده به مری، درمان علائم بیماری ممکن است به تسکین علائم آسم کمک کند.

همچنین، یک بررسی در سال 2016 نشان داد که آسم ممکن است موجب بیماری بازگشت محتویات معده به مری شود. طی یک حمله آسم، مسیرهای هوایی سفت می شوند که موجب فشار بر مری می شود. این شرایط می تواند فشاری که موجب نشت اسید به مری شود را افزایش دهد.

گاهی اوقات، بیان این که علائم یک فرد در نتیجه آسم یا بیماری بازگشت محتویات معده به مری شکل گرفته است، دشوار است. به عنوان مثال، مطالعه ای در سال 2015 نشان داد که علائم رایج بیماری بازگشت محتویات معده به مری، مانند آروغ زدن و تنگی نفس، ممکن است گاهی اوقات نشانه هایی از آسم باشند. مولفان این مطالعه بر اهمیت تشخیص درست و دقیق در هر مورد تاکید داشتند.

علائم دیگر بازگشت اسید

فردی که بازگشت اسید یا بیماری بازگشت محتویات معده به مری را تجربه می کند، احتمالا علائم دیگری مانند موارد زیر را نیز تجربه خواهد کرد:

- احساس سوزش و طعم ترشی در دهان

- سوزش سردل

- سوء هاضمه

- سینه درد

- خس خس سینه

- ناراحتی معده

- سکسکه مداوم

- نفخ

- آروغ زدن

- دشواری در بلع

- گلودرد

- بوی بد دهان

افراد مبتلا به علائم آسم مرتبط با بیماری بازگشت محتویات معده به مری ممکن است متوجه این مساله شوند که مشکلات تنفسی آنها در زمان هایی خاص شعله‌ور می شوند. اغلب، این شرایط طی خواب یا پس از خوردن یک وعده غذایی بزرگ رخ می دهد.

عوارض

عدم درمان یا مدیریت بیماری بازگشت محتویات معده به مری می تواند به عوارض سلامت بسیاری منجر شود که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پوسیدگی دندان

بازگشت غذای نیمه گوارش شده و اسید به سمت دهان و در تماس بودن دندان ها با این اسید می تواند خطر پوسیدگی دندان را افزایش دهد.

زخم های مری

گاهی اوقات، اسید می تواند پوشش داخلی مری را از بین برده و موجب بروز زخم هایی در این اندام شود. زخم های مری ممکن است موجب مشاهده خون در آب دهان یا مدفوع شود.

عوارض تنفسی

ورود تصادفی اسید معده به مسیرهای هوایی می تواند بیماری های تنفسی مانند آسم را تشدید کرده یا به سینه پهلو منجر شود.

مشکلات گلو و صدا

مواجهه طولانی مدت با اسید معده ممکن است به گلودرد یا تغییراتی در صدای فرد منجر شود.

التهاب مری

بازگشت اسید به مری ممکن است موجب التهاب مری یا ازوفاژیت شود. این شرایط می تواند دردناک باشد و ممکن است به زخم شدن مری منجر شود.

تنگی مری

با گذشت زمان، التهاب مزمن مری می تواند به ایجاد بافت زخمی و باریک شدن مری منجر شود که این شرایط به نام تنگی مری شناخته می شود. فرد مبتلا به این شرایط ممکن است درد و دشواری در بلع را تجربه کند.

بیماری مری بارت

افرادی که به طور مداوم بیماری بازگشت محتویات معده به مری را تجربه می کنند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری مری بارت قرار دارند. در این شرایط بافت مری ظاهری شبیه به بافت روده کوچک به خود می گیرد. برخی افراد مبتلا به بیماری مری بارت ممکن است ابتلا به سرطان مری را تجربه کنند.

سرطان مری

افرادی که بیماری بازگشت محتویات معده به مری با شدت زیاد و پایدار را تجربه می کنند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان مری قرار دارند.

هرچه بیماری زودتر تشخیص داده شود، درمان سرطان مری موثرتر خواهد بود.

از علائم سرطان مری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- سینه درد

- سرفه مزمن

- دشواری در بلع که ممکن است از دشواری در بلع مواد جامد به مواد مایع پیشرفت کند

- کاهش وزن

- خونریزی در مری

- استخوان درد (اگر سرطان به استخوان ها گسترش یافته باشد)

- گرفتگی صدا

درمان

تغییرات سبک زندگی و غذایی به طور معمول نخستین اقدام درمانی برای علائم بیماری بازگشت محتویات معده به مری، مانند بازگشت اسید و تنگی نفس است. اگر این گزینه های درمان موثر نباشند، پزشک ممکن است داروهایی را برای مدیریت علائم بیماری تجویز کند.

تغییرات سبک زندگی

برخی تغییرات سبک زندگی ممکن است علائم بیماری بازگشت محتویات معده به مری را تسکین دهند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- دستیابی و حفظ وزن سالم

- ترک سیگار

- پرهیز از دراز کشیدن طی سه یا چهار ساعت پس از خوردن یک وعده غذایی کامل

- بالاتر قرار دادن سر هنگام خواب که ممکن است به کاهش بازگشت اسید شبانه کمک کند

- خوابیدن در وضعیتی راحت که بدن را در یک راستا نگه می دارد

- عدم استفاده از لباس ها، کمربند یا اکسسوری های تنگ که بر شکم فشار وارد می کنند

تغییرات غذایی

از جمله تغییرات غذایی که می توانند به تسکین علائم بیماری بازگشت محتویات معده به مری کمک کنند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- شناسایی و پرهیز از محرک های غذایی برای بیماری بازگشت محتویات معده به مری، مانند مرکبات یا دیگر غذاهای اسیدی

- پرهیز یا کاهش مصرف الکل

- خوردن وعده های غذایی کوچک‌تر با تکرر بیشتر به جای وعده های غذایی بزرگ

- پرهیز از غذا خوردن نزدیک به زمان خواب

درمان های پزشکی

داروهای زیر ممکن است به سرکوب بازگشت اسید و پیشگیری از عوارض ناشی از بیماری بازگشت محتویات معده به مری کمک کنند:

- داروهای بدون نسخه یا تجویزی ضد اسید

- مهارکننده های پمپ پروتون

- مسدودکننده های گیرنده H2

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

بازگشت اسید و تنگی نفس گاه و بیگاه ممکن است نگران کننده نباشد. اگر فرد می تواند علائم را با استفاده از داروهای بدون نسخه تسکین دهد، به طور کلی نیازی به مراجعه به پزشک نیست.

اما اگر بازگشت اسید یا علائم بیماری بازگشت محتویات معده به مری را به طور مداوم تجربه می کنید باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک ممکن است آزمایش هایی را برای تشخیص دلیل بیماری و شناسایی هرگونه عوارض احتمالی انجام دهد. پزشک ممکن است برای کمک به مدیریت علائم بیماری دارو تجویز کند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱۸
حسین ریاصی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
4
19
سلام .من دردمعده دارم واندسکوپی گرفتم تشخیص کرد فتق دارم تومعدم وهالا دارم دارواسنفاده میکنم ولی این روزا تنگی نفس گرفتم خواهشن راهنمایی کن
ریحانه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
4
24
سلام من معده درد دارم همراه با تنگی نفس اندوسکوپی هم انجام دادم دکتر بهم گفته که ورم شدیدی داری هرچی دارو میخورم جوابی نمیگیرم نزدیک به یک ساله که این درد را تحمل میکنم لطفا کمکم کنید
پاسخ ها
غزاله
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
وای منم بخدااین دردو دارم تنگی نفس شدید بخاطر ورم معده دارم نمیدونم چ کنم
زهرا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۷
4
17
سلام خسته نباشید من آزمایش میکروب دادم بهم گفت میکروب مثبت الان دارم قرص مصرف مکنم ولی الان تنگی نفس پیداکردم ونمیدونم الان چکارکنم
پاسخ ها
ناشناس
| Finland |
۰۶:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۲
دوستان سعی کنید غذای کبابی مخصوصا چنجه را در برنامه غذایی خود قرار دهید از خوردن غذای سنگین و دورهضم مثل ماکارونی پرهیز کنید
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
0
5
سلام من اسید معده دارم وقتی قرص ناشتا میخورم خوبه ولی باز وقتی نمی‌خورم همینجوریه
لطفا راهنمایی کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
1
10
سلام من سرشانه به طرف گردن سمت راستم یک روزخیلی دردمیکنه بعدازحدود۲۴ ساعت معده دردعجیبی میگیرم وبعدش و۳یا۴روزدردشدیدی دارم وتوی این مدت تنگی نفس وعدم اروق زدن باعث کم اشتهاییم میشه وتقریباسالی ۴یا۵ باراین طورمیشم بگیدچی کنم
حسین بندهی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۹
10
22
سلام من حدودچندماهی هس که رفلکس معده دارم معده دردوهمراه تنگی نفس دیروزسرخودرفتم امپرازول ۲۰ گرفتم خوردم روزاول خوب بودم ولی امروزدردمعده ندارم ولی تنگی نفس اذیتم میکنه لطفا کمکم کنید
رویا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
3
14
با سلام.وخسته نباشید.مادری دارم ۶۹ سال داره .مدت سه سالی هست که مشکل در راه رفتن دا ره.نفس کم میاره بردیمش دکتر .گفت مشکل فصلی هست.الان مدتی هست که از آروخ زدنش متوجه شدم که شاید مشکل معده هست که این مشکل تنگی نفس گرفته .وانسولین میزنه .دارو اعصاب وفشارخون وقلب ودیگه نگم کلکسیون دارو بنده خدا میخوره .ممنون میشم راهنمایی کنید منو که دکتر گوارش ببرم یا نه.
فرشته
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۸
3
5
خسته نباشی من چندماه که تنگی نفس دارم بعدازاون اسیدمعده داشتم وسوزش سردل وحالت ضعف هم دارم دکترهم رفتم اندسکپی هم انجام دادم جواب درستی به من ندادن حالاهرروزاحساس سنگینی سردلم دارم ویامیخوام سکسکه کنم وضعف هم دارم خواهش میکنم من وراهنمایی کنید
مرتضی ح.
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۲
3
7
سلام من الان چندسالیه ک گاهی اوقات خود ب خود سرفه میکنم یهو نفسم بالا نمیاد استرس میگیرم عرق میکنم حتی تو خواب گلوم خشک میشه فقط آب میخورم وازطرفی معده درد واسید معده هم دارم کتف سمت چپم هم درد میکنه لطفا راهنماییم کنین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۸
4
10
سلام من سی سالمه وحدود هشت ساله رفلاکس معده دارم وچون سنم پایین بود اولا نمیدونستم چه دردی دارم من ازهمون اول بیماری شبها پنج شیشبار خفه میشدم طوری که حس میکردم دارم خواب میبینم خفم میکنن که اطرافم هرکس بود از صدای خفه شدنم متوجه میشد وبیدارم میکرد بعد بیدار شدن حدود یک ربع نفسم تنگ میشد وبا خوردن اب بعد مدت زمان بهتر میشدم ولی الان خفگی خفیف شده طوری که ازخواب بیدار میشم یک ساعت به سختی نفس میکشم تازگیم یه دردی از قفس سینم گرفته که میزنه به پشتم توروخدا کمک کنین یه راهی بگین
پاسخ ها
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۳
سلام با توجه به درد کردن کتف چب می‌تواند از ماندن تیکه در معده باشد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
غذای سالم بخور روغن ب هیچ عنوان نخود
محمد حاج صفرى
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
2
4
سلام مدت سرفه ميكنم ودر شبها ازسرفه ازخواب بيدار ميشم وسپس رفلكس شديد معده باشكم خالى (شبها شام نميخورم)كه به حالت اروغ زدن باتنگى نفس ميباشددچارشدم دكتر زيادهم رفته ام درطول روز هم سرفه وتنگى نفس دارم پناوپرازول ٢٠ درصبح وفاموتيدين ٤٠در شب ميخورم اما نتيجه اى نداشته لطفا راهنمائى كنيد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
0
2
شیرین بیان مصرف کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
0
0
سلام من ۱۹ سالمه ورم معده دارم مدتی هست که شب‌ها قبل از خواب دچار معده درد میشم و احساس خفگی میکنم و نمیتونم بخوابم طوری که ریتم خواب شبانه‌ام کلا بهم ریخته
ممنون میشم راهنمایی کنید
عندلیبی
|
Romania
|
۰۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
0
2
من گه گاهی سرمعدم احساس میکنم بادداره معمولا درشبانه روزیک باردستشویی نمیرم وبادمعده ازگلوباشدت زیاد خارج میشود وعذاب میکشم وتنگی نفس میگیرم خواهش میکنم راهنمایی ام کنیدباتشکر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین