کد خبر: ۶۲۸۳۱۹
تاریخ انتشار : ۰۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۵
به نظر می‌رسد فشار عربستان سعودی روی هم پیمانانش در اوپک برای پایبندی بالاتر به توافق کاهش تولید نفت در خصوص عراق سرانجام جواب داد و این کشور تولیدش را کاهش داده است.
آفتاب‌‌نیوز :

شرکتهای پترو لجستیک و جن اسکیپ که تولید نفت را رصد می‌کنند اعلام کردند عراق ماه میلادی جاری برای عمل به تعهداتی که به اوپک داشته است، میزان عرضه خود را کاهش داده است. پترو لجستیک برآورد کرده که تولید نفت عراق در دسامبر ۱۱۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرد.

با این حال این کشور هنوز راه طولانی در پیش دارد. تولید این کشور در سطح ۴.۶۷ میلیون بشکه در روز تازه به نقطه شروع کاهش تولید نفت اوپک در سال ۲۰۱۹ رسیده است. این کشور در طول سال ۲۰۱۹ مدام تولید خود را بالا برد و از این رو برای عمل به توافقات جدیدی که میان اعضای اوپک برای سال ۲۰۲۰ منعقد شده است، باید کاهش تولید چشمگیری را اعمال کند.

عراق تسلیم فشارهای ریاض شد

به گفته دانیل گربر، مدیرعامل شرکت پترو لجستیک که صادرات نفت اوپک را در چهار دهه گذشته رصد کرده است، عراق برای عمل به تعهدات خود در چارچوب توافق اوپک پلاس، باید کاهش تولید اساسی صورت دهد.

اوپک پلاس که گروهی متشکل از ۲۴ تولیدکننده نفت اوپک و غیراوپک است، برای جلوگیری از اشباع عرضه بازار در سال میلادی آینده و در مواجهه با تقاضای جهانی ضعیف و رشد تولید نفت شیل آمریکا، تصمیم گرفته است کاهش تولید نفت خود را افزایش دهد. اما از زمان آغاز شکل‌گیری اتحاد اوپک پلاس در اواخر سال ۲۰۱۶، عراق یکی از ضعیف‌ترین عملکردها را در زمینه پایبندی به توافق داشته است.

بغداد همواره برای محدود کردن تولید نفت خود تحت فشار قرار گرفته است. عراق پس تحمل چند دهه جنگ، تحریم و این اواخر جنگ با داعش، سرگرم بازسازی صنعت نفت و اقتصاد از هم پاشیده خود بوده و به جای کاهش تولیدی که وعده داده بود در واقع تولیدش را افزایش داده است.

ثامر غضبان، وزیر نفت عراق که از سوی عربستان سعودی را بهبود پایبندی به توافق کاهش تولید تحت فشار قرار گرفته است، اغلب منطقه نیمه خودمختار کردستان عراق را که قادر است مستقل از دولت مرکزی نفت صادر کند، مسبب قلمداد می‌کند. اما افزایش تولید نفت عراق از جنوب این کشور هم که در آنجا دولت مرکزی با شرکتهای بین‌المللی نظیر BP و لوک اویل همکاری دارد، صورت گرفته است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، آمار تولید دسامبر عراق مقدماتی است و هنوز تولید این کشور دقیقا معلوم نیست و برآورد مذکور ممکن است تغییر کند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین