کد خبر: ۶۳۲۸۳۷
تاریخ انتشار : ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۳
رئیس اداره بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان وزارت بهداشت نسبت به طغیان احتمالی آنفولانزا در مناطق سیل‌زده سیستان و بلوچستان هشدار داد.
آفتاب‌‌نیوز :

«حسین عرفانی» رئیس اداره بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در ارتباط با امکان شیوع آنفولانزا در کشور بویژه در مناطق سیل‌زده، گفت: گزارشات ما در کل کشور نشانگر کنترل همه‌گیری آنفولانزا است، اما در مناطق سیل‌زده به دلیل شرایطی که به دلیل سیل ایجاد شده است، طغیان، همه‌گیری و افزایش نشانگان بیماری‌ واگیردار ممکن می‌شود. بنابراین در مناطق سیل‌زده، لازم است، اقدامات پیشگیرانه با جدیت بیشتری پی گرفته شود.

وی با تاکید بر اینکه باید بیماری‌های واگیردار منتقله از آب، غذا و مسیر تنفسی را در مناطق سیل‌زده جدی بگیریم، گفت: در این مناطق، پس از بیماری‌هایی که بوسیله آب آشامیدنی و غذا ایجاد می‌شود، بیماری‌های واگیرداری که از مسیر تنفس انتقال پیدا می‌کنند، در اولویت توجه هستند. در راس این بیماری‌های منتقله از راه تنفسی، آنفولانزا است. با توجه به فصل سرما و برودت هوا و با توجه به اینکه هموطنان سیل‌زده خانه‌های خود را از دست داده‌اند و در چادر یا محلات اسکان موقت زندگی می‌کنند و وسایل گرمایشی مناسب ندارند، احتمال شیوع این بیماری وجود دارد، چراکه تجمعات انسانی در محل‌های سکونت متراکم است و تهویه هوا به خوبی انجام نمی‌شود، از همین رو باید مسائل پیشگیری و جداسازی افراد را جدی‌تر بگیرند.

عرفانی در ادامه افزود: اولویت توجه ما به بیماری‌های واگیردار در مناطق سیل‌زده (با توجه به شرایط جغرافیائی، آب و هوائی و زیرساخت‌های خدمات اجتماعی مثل شبکه‌‌های لوله‌کشی آب سالم و بهداشتی) بیماری‌های منتقله از راه آب آشامیدنی است. افراد در مناطق سیل‌زده حتما از آب بطریشده بهداشتی استفاده کنند. اگر دسترسی مداوم به آن ندارند، از تانکرهای آب تحت نظارت شبکه‌های آبفا و آبفار و کارشناسان بهداشت محیط استفاده کنند و در شرایطی که حداقل این امکانات ممکن نیست، حتما آب آشامیدنی را قبل از مصرف بجوشانند.

رئیس اداره بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان وزارت بهداشت، در ارتباط با بیماری‌های منتقله به وسیله حشرات در مناطق سیل‌زده، گفت: مورد مهم بعدی بیماری‌‌های مشترک و قابل انتقال بین حیوان و انسان است. حیوان‌گزیدگی‌هایی که می‌تواند خطر ابتلا به هاری به دنبال داشته باشد. مارگزیدگی و عقرب گزیدگی ممکن است حیات افراد را به خطر ‌اندازد. بیماری‌هایی که ممکن است از طریق حشرات ناقل به دلیل گزش آن‌ها منتقل شود. در مناطق سیل‌زده بیماری‌هایی مانند مالاریا، بیماری ‌تب دنگی که بوسیله پشه آءِدِسAedes منتقل می‌شود، بیماری‌های منتقله از پشه خاکی به خصوص سالک یا لیشمانیوز پوستی حائز اهمیت است. توصیه‌های لازم به همکارانمان در دانشگاه‌های علوم پزشکی منطقه داده‌ایم و اقدامات کنترلی، پیشگیرانه و مراقبتی انجام گرفته است.

عرفانی در ارتباط با شیوع آنفولانزا به دلیل تداوم فصل سرما در کشور، گفت: در هفته‌های گذشته شاهد افزایش نسبت درصد عاملیت ویروس ‌B آنفولانزا و موارد ابتلا در کل کشور بودیم. البته افزایش این نسبت درصد به معنای اپیدمی بیماری نیست. باید توجه کنیم که ویروس آنفولانزای نوع B، علائم خفیف‌تر و احتمال اپیدمی کمتری نسبت به ویروس نوعA دارد. مواردی که در نوع B آنفولانزا اتفاق می‌افتد، هنوز در فاز تک‌گیر بیماری است. اگر هم‌وطنان عزیز به نکات بهداشتی، تنفسی و شستشوی دست‌ها توجه کنند، کمک خواهند کرد تا چرخه بیماری تکرار نشود. باید توجه کنیم که در تمام دنیا، ۹۵ درصد عملکرد ویروس آنفولانزا قابل پیش‌بینی است و ۵ درصد از رفتار این ویروس غافلگیرکننده است.

وی در ادامه افزود: باید توجه کنیم که ۹۷ درصد از مراجعه کنندگان مبتلا به آنفولانزا، با علائم ساده و خفیف عفونت تنفسی، تب و سرفه به پزشک مراجعه می‌کنند. در معاینه بالینی امکان تشخیص افتراقی آن با سایر موارد سرماخوردگی نیست. بسیاری از افراد مبتلا حتی نیاز به مراجعه به پزشک نخواهند داشت. بلکه با استراحت مطلق در منزل در دوره واگیری بیماری بهبود خواهند یافت. این اقدام دو خاصیت دارد. نخست جلوگیری از تشدید چرخه انتقال ویروس و دوم افزایش کارآمدی سیستم ایمنی ِ بدن افراد است.

رئیس اداره بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان با تاکید بر اینکه زنان باردار و سیل‌زدگان، لازم است نشانگان خفیف بیماری را جدی بگیرند، گفت: ۲ تا ۳ درصد از بیماران مبتلا به آنفولانزا، علائمی چون عفونت شدید تنفسی را بروز می‌دهند. لازم است این دست از بیماران با دستور پزشک در بیمارستان بستری شوند و داروی اختصاصی دریافت کنند. همچنین افرادی که زمینه ضعف سیستم عصبی دارند، مانند زنان باردار، کودکان زیر ۵ سال و افراد بالای ۶۰ سال، بیماران مزمن مبتلا به بیماری‌های ریوی، قلبی، عصبی، کبدی، کلیوی و دیابت، افراد مبتلا به سرطان که تحت درمانی شیمیایی یا رادیوتراپی هستند، افرادی که مصرف طولانی مدت آسپرین، کورتن یا داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی، مبتلایان به بیماری‌های مزمن مانند HIV دارند، علائم ساده بیماری را جدی بگیرند. حتما به پزشک مراجعه و دستورات پزشک را رعایت کنند.

عرفانی اظهار داشت: شاخصی برای بررسی موج اپیدمی در جامعه وجود دارد. این مطالعه بر پایه نسبت درصد مراجعه افراد به کلینیک عمومی به علت بروز تب و سرفه، در مقایسه با کلیه مراجعات به مراکز عمومی است. این مراجعات اگر از ۲.۵ درصد کم‌تر باشد، نشانگر فاز تک‌گیر آنفولانزا در جامعه است. بیش از ۲.۵ درصد نشانگر شیوع اپیدمی در منطقه است. با همین محاسبات، در سامانه‌های ثبت گزارشات بیماری آنفولانزا در کشور، در شرایط کنونی ما کنترل همه‌گیری آنفولانزای انسانی H۱N۱ را نشان می‌دهد، اما به دلیل ادامه فصل سرما شرایط بروز شیوع بیماری وجود دارد.

وی در پایان بیان کرد: باید توجه کنیم که بیماری آنفولانزا مانند تمام کشورهای نیم‌کره شمالی جهان، در کشور ما بومی شده است. ما ابتلا و بروز علائم آنفولانزا را در تمام ایام سال داریم و با فراهم شدن شرایط انتقال و افزایش میزان بروز، موج اپیدمی یا همه‌گیری آن شروع خوهد شد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین