کد خبر: ۶۳۲۹۸۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۰۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۷
واکنش‌های تهران برابر ارجاع احتمالی پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل
رئیس دفتر رئیس جمهوری با استناد به نامه اردیبهشت ماه روحانی به سران کشورهای اروپایی و موارد مطرح شده در آن ،تصریح کرد: تصمیم گیری درباره واکنش به مساله ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل از اختیارت دولت است.
آفتاب‌‌نیوز :

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری در پاسخ به پرسشی درباره مواضع ایران در شرایطی که پرونده کشورمان به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع داده شود، اظهار کرد: در دولت راجع به این موضوع بحثی که منجر به مصوبه شود نداشتیم؛ چراکه این موضوع از اختیارات دولت است و قاعدتا جزو مباحثی است که باید جای دیگری درباره آن تصمیم گیری شود.

وی افزود: در اردیبهشت ماه آقای رئیس جمهوری نامه‌ای به سران کشورهای 1+4 نوشتند و در آن اعلام کردند که ما علاقمندیم در برجام بمانیم و به تعهدات خود عمل کنیم مشروط بر اینکه آنها هم در صورتی که می‌خواهند برجام را حفظ کنند به تعهدات خود پایبند باشند.مطرح شده بود که ممکن است برخی پرونده ایران را به شورای امنیت ببرند که در آن نامه آقای روحانی اعلام کردند اگر این اتفاق بیفتد تصمیمات سخت تری را اتخاذ خواهیم کرد از جمله اینکه از برجام خارج شویم.

واعظی: برخی نامزدهای انتخابات مجلس بخاطر حمایت از برجام ردصلاحیت شده‌اند!

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: ما به آنچه آقای روحانی در نامه خود به روسای جمهور کشور های دیگر اعلام کردند، متعهد هستیم. اگر آنها بخوانند از این مسیر خارج شوند، ما هم مسیرهای دیگری را دنبال خواهیم کرد.

واعظی در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره رویکرد صداوسیما نسبت به عملکرد دولت خاطر نشان کرد:‌ آنچه که ما از رئیس سازمان صداوسیما می‌خواهیم چیز زیادی نیست؛ ما می‌گوییم صحبت‌های رئیس جمهوری و وزرا بدون تبعیض و براساس آنچه که ایشان می‌گویند، مطرح شود. آن‌ها درباره برخی مطالب مطرح شده می‌گویند که به مصلحت نیست یا اینکه آن‌ها برداشت خود از صحبت‌های رئیس جمهوری و برخی وزرا را به صورت زیرنویس منتشر می‌کنند. این در حالی است که ما چندین بار به آن‌ها تذکر داده‌ایم که زیرنویس پخش شده با آنچه که مطرح شده است کاملا مغایرت دارد.

وی با تأکید بر اینکه در دولت مشکلی با رئیس صداوسیما نداریم، افزود: روابطمان با آقای علی‌عسگری در دولت بسیار خوب است. ما کارکنان و مجموعه عظیم صداوسیما در سراسر کشور را از خود می‌دانیم و هیچ مشکلی نیز با آن‌ها نداریم اما متأسفانه تعدادی افراد سیاسی که اندک هستند اما طی 10 الی 15 سال گذشته برخی سمت‌های کلیدی صداوسیما را گرفته‌اند، تلاش و فکر می‌کنند که اگر کسی سمتی دارد، باید براساس تفکر و حزب متبوع آن فرد با او برخورد کند.

وی ادامه داد: ما می‌گوییم که صداوسیما نباید توسط آن گروه محدود به صورت جناحی اداره شود چرا که صداوسیما رسانه‌ای ملی و متعلق به کل نظام و کشور است و ما می‌گوییم همان طور که برای سایر قوا و نهادها بسته رسانه‌ای پخش می‌کنند، درباره قوه مجریه نیز همان گونه رفتار کنند و این گونه نباشد که وقتی وزیری از دولت دو روز در هرمزگان حضور داشته و از تمام مناطق سیل زده بازدید کرده خبرش 10 ثانیه پخش شود اما اینکه فرد دیگری در جایی غذایی میان سیل زدگان پخش کرده، خبر مربوطه 3 دقیقه پخش شود. مردم نیز دوست دارند که صداوسیما اخبار مربوط به تمام فعالیت‌های خدمتگزاران را پوشش دهد و این موضوع اصلا به معنای اختلاف میان مجموعه دولت و صداوسیما نیست بلکه ما صرفا انتقاداتی به صداوسیما داریم.

واعظی در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت انتخاب رئیس جمعیت هلال احمر اظهار کرد: شورای عالی جمعیت هلال احمر بعد از کنار رفتن رئیس پیشین خود با عجله جلسه خود را زمانی تشکیل داد که استعفای آقای پیوندی از سوی رئیس جمهوری پذیرفته نشده بود. در زمان برگزاری انتخابات در هلال احمر نیز مشکلاتی در آنجا ایجاد شد؛ شورای مربوطه 9 عضو داشت که دو عضو از داخل و هفت عضو از خارج از مجموعه هلال احمر بودند و شرایط به گونه‌ای پیش رفت که هفت نفری که از خارج از مجموعه بودند فرصت برای اعلام برنامه پیدا نکردند و در نهایت دو نفری به دفتر رئیس جمهوری معرفی شدند که از داخل جمعیت هلال احمر بودند.

وی گفت: هفت نفر دیگر نامه اعتراضی به آقای رئیس جمهوری نوشتند و آقای رئیس جمهور نیز بی‌طرفانه اعلام کردند که موضوع بررسی شود. در همین راستا معاونت حقوقی موضوع را مورد بررسی قرار داد و از انتخابات انجام شده اشکال گرفت و پیشنهاد داد که انتخابات مجددا برگزار شود. الان نیز موضوع در دست شورای عالی جمعیت هلال احمر است و بلافاصله بعد از برگزاری انتخابات و معرفی دو نفر به رئیس جمهوری، آقای رئیس جمهور نیز یکی از دو نفر را به عنوان رئیس جمعیت هلال احمر انتخاب خواهند کرد. به صورت کلی رویکرد آقای روحانی بر این است که در صورتی که مجموعه‌ای از داخل با اختلاف نظر روبرو باشند، ایشان تا زمان رفع اختلافات داخلی آن مجموعه حکم فردی را امضا نمی‌کند.

رئیس دفتر رئیس جمهوری در ادامه صحبت‌های خود در پاسخ به پرسشی درباره برخی انتقادات از نحوه رسیدگی به صلاحیت کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اگر رد صلاحیت‌ها براساس قانون باشد و کسی تخلف اعم از اقتصادی، اخلاقی و هر چه که قانون مشخص کرده، مرتکب شده باشد، دولت به هیچ وجه درباره این نوع رد صلاحیت‌ها مطلبی را مطرح نمی‌کند اما گزارش‌هایی که ما از افرادی که جزو نمایندگان فعلی مجلس محسوب می‌شوند و همچنین آن‌هایی که نماینده فعلی نیستند دریافت کرده‌ایم این گونه است که برخی از آن‌ها رفته‌اند صحبت کردند و به آن‌ها اعلام شده که شما از برجام حمایت کرده‌اید یا اینکه از دولت طرفداری کرده‌اید؛ چیزهایی از داوطلبان کاندیداتوری سوال می‌کنند یا اینکه چیزهایی در پرونده آن‌ها قرار می‌دهند در حالی که این موضوعات مربوط به تفکر و اندیشه‌ای است که مردم به آن رأی دادند و در دولت وجود دارد؛ برجام چیزی نیست که فردی که از آن حمایت کرده این حمایت‌اش الان تبدیل به نقطه ضعف او و رد صلاحیت‌اش شود.

واعظی در پاسخ به این پرسش که آیا آنچه که مطرح می کنید مستند است با تأکید بر مستند بودن گفته‌های خود خاطر نشان کرد: رسانه‌ها می‌توانند با یکی از افرادی که رد صلاحیت شده‌اند مثلا نماینده مردم رشت مصاحبه کنند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره توضیحات شورای نگهبان در خصوص علت رد صلاحیت‌ها گفت: سخنگوی شورای نگهبان هر کسی هر چه بگوید جواب او را می‌گوید؛ نمی‌شود که همه ناحق باشند و فقط سخنگوی شورای نگهبان حق باشد. تا امروز هر کسی در هر کجا که صحبت کرده از جمله آقای لاریجانی سخنگوی شورای نگهبان درباره اظهارات مطرح شده جواب داده است. موضع دولت این است که آنچه که تخلف و مسائل مالی، اقتصادی و اخلاقی است را قبول داریم اما نباید براساس تفکر افراد صلاحیت آن‌ها را رد کنند؛ ما می‌گوییم همواره دو تفکر در کشور وجود داشته که یکی از آن‌ها تفکری است که سردمدار آن از ابتدا مقام معظم رهبری بودند و ایشان همواره در تمام انتخابات‌ها معتقد و به دنبال انتخابات پرشور و مشارکت حداکثری بودند.

رئیس دفتر رئیس جمهوری ادامه داد: تفکر دیگری نیز وجود دارد که می‌گوید اصلا مهم نیست در انتخابات‌ها چند درصد مشارکت می‌کنند بلکه صرفا نتایج انتخابات‌ها مهم است؛ ما می‌گوییم اگر شما می‌خواهید مهندسی کنید تا در انتخابات مشارکت پایین باشد و گروه خاصی نتیجه انتخابات باشد، این موضوع نتیجه انتخابات همه ملت ایران نیست. صحبت دولت و آقای رئیس جمهوری روشن است و اعلام می‌کنیم که همان طور که مقام معظم رهبری فرموده‌اند باید انتخابات حداکثری و پرشور داشته باشیم چرا که این نوع انتخابات علاوه بر حل مسائل داخلی‌مان حتما مسائل خارجی جمهوری اسلامی ایران را نیز حل خواهد کرد. اگر ما در نقاط مختلف کشور انتخاباتی با حضور گسترده مردم داشته باشیم، بسیاری از توطئه‌ها خنثی می‌شوند.

به گزارش ایسنا، واعظی در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره ادعای وحید یامین‌پور از فعالان رسانه‌ای مبنی بر اینکه دولت در مکاتبه با اینستاگرام درخواست مسدود شدن صفحه شخصی او را مطرح کرده است، با بیان اینکه این موضوع کذب محض است، اظهار کرد: این آقا فکر می‌کنند کارهایی که خودشان و دوستانشان در زمان دولت قبل انجام می‌دادند، را دولت فعلی انجام می‌دهد که این موضوع کذب محض است و نه در دوران من و نه در دوران فعلی وزارت ارتباطات این اتفاق نیافتاده است بلکه بالعکس ما تحت فشار هستیم و گروه‌های خاص به ما فشار می‌آورند که چرا این کارها را انجام نمی‌دهیم. به نظر من آنچه که مطرح شده فرار رو به جلو است.

وی همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره اقدام فرانسه در اعزام ناو هواپیمابر شاردوگل به آب‌های خلیج فارس گفت: ما فکر می‌کنیم که منطقه خلیج فارس، منطقه‌ای بسیار حساس است و هر چه ادوات نظامی از کشورهای خارج از منطقه در این منطقه افزایش یابد نه تنها باعث ایجاد آرامش و صلح نمی‌شود بلکه برعکس باعث افزایش تشنج می‌شود؛ در این راستا ما همواره در مذاکراتی که با اروپایی‌ها و دیگران داشته‌ایم اعلام کردیم که اگر می‌خواهید منطقه خلیج فارس منطقه آرام و در صلح باشد خودتان را از این منطقه کنار بکشید و بگذارید کشورهای منطقه خودشان برای صلح، آرامش و همکاری در این زمینه تصمیم‌گیری کنند. ما فکر می‌کنیم این گونه اقدامات باعث ایجاد ثبات در منطقه نخواهد شد.

این عضو حزب اعتدال و توسعه در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت اعلام شده از سوی شورای نگهبان در خصوص صلاحیت اعضای این حزب برای کاندیداتوری انتخابات مجلس گفت: تقریبا اکثر کسانی که از حزب اعتدال و توسعه در سراسر کشور برای انتخابات پیش رو اعلام کاندیداتوری کرده بودند تاکنون از سوی شورای نگهبان صلاحیت‌شان رد شده است.

واعظی در پاسخ به پرسش دیگری درباره علت افزایش دیدار سران کشورهای ایران و عمان طی ماه‌های اخیر و گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر اینکه آقای بن علوی وزیر خارجه عمان در مذاکرات با مقامات ایرانی حامل پیام آمریکایی‌ها است، اظهار کرد: آقای بن علوی حامل پیامی نبوده‌اند بلکه در دیدارهایی که با سران عمان برگزار می‌شود موضوعات دو جانبه مطرح می‌شود؛ امروز روابط دو جانبه ایران با عمان در حال گسترش است و بخشی از سفر آقای بن علوی به تهران دو جانبه و بخش دیگری از آن مربوط به مسائل منطقه‌ای است. عمان یک طرف تنگه هرمز و ما طرف دیگر این تنگه قرار داریم و تعامل میان دو کشور باید افزایش یابد و اگر ما ایده تأمین و حفظ امنیت منطقه توسط کشورهای منطقه را مطرح می‌کنیم، این نوع دیدارها باید افزایش یابد.

رئیس دفتر رئیس جمهوری با اشاره به سفر اخیر امیر قطر به تهران با بیان اینکه این سفر در راستای مسائل دو جانبه و همچنین منطقه‌ای انجام شد، افزود: سفر دیروز آقای بن علوی نیز درباره موضوع امنیت منطقه خلیج فارس بود و به نظر من امنیت خلیج فارس آنقدر اهمیت دارد که هم آقای ظریف سفرهای متعددی به کشورهای منطقه انجام دهد و هم وزرای خارجه کشورهای منطقه به تهران بیایند.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره اظهارات نخست وزیر عراق مبنی بر اینکه سردار قاسم سلیمانی در سفری که به بغداد داشت و به شهادت رسید مأموریت دریافت پیام عربستان درباره طرح ایران را بر عهده داشت، گفت: موضع ایران با عربستان هیچ‌گاه به این صورت نبوده که هیچ ارتباطی با یکدیگر نداشته باشیم و آن‌ها پیامی ندهند و پیامی از ما دریافت نکنند؛ موضوع ایران و عربستان را نباید به موضوع رابطه ایران با آمریکا تشبیه کنیم چرا که عربستان همسایه ما است. حال مدتی است که مشکلی پیش آمده و مسئله جنگ یمن نیز مزید بر علت شده و یک گرفتاری ایجاد کرده است. با این حال سیاست ما همواره بر این بوده که با همسایگان خود از جمله عربستان روابط خوبی داشته باشیم چرا که عربستان نیز کشوری اسلامی است و در گذشته دو کشور روابط خوبی با یکدیگر داشته‌اند. اعتقاد ما این است که حل مشکلات دو کشور به نفع دو دولت و همچنین کشورهای منطقه است و ما نباید اجازه دهیم رژیم صهیونیستی و دشمنان کشورهای اسلامی از این شکاف استفاده کنند.

واعظی در پایان در پاسخ به پرسشی درباره سلب میزبانی باشگاه‌های ایرانی از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا AFC اظهار کرد: این اقدام موضوع عجیبی است و به نظر من باید تلاش کنیم که این اتفاق نیفتد؛ این تصمیم غیرورزشی و غیرحرفه‌ای است و به هر صورتی که ما بررسی می‌کنیم به این نتیجه می‌رسیم که موضوع تبدیل به مسئله سیاسی شده است؛ وزارت خارجه و وزارت ورزش در این راستا تلاش‌های بسیار خوبی انجام داده‌اند و همه دولت باید در این زمینه کمک کنند. همچنین از مردم، ورزش‌دوستان، رسانه‌های مختلف و باشگاه‌هایی که مشمول تصمیم اخیر AFC شده‌اند به دلیل وحدت و انسجامی که از خود نشان داده‌اند تشکر می‌کنم. به گونه‌ای در داخل کشور رفتار شد که خارجی‌ها نتوانند احساس کنند که ما در داخل دچار اختلاف شده‌ایم و معتقدم که اگر با همین روش پیش برویم قطعا موفق خواهیم شد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
0
2
البته برجام یک ننگ است.ولی شورای نگهبان مبرا از این اتهام ها است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین