کد خبر: ۶۳۳۴۷۶
تاریخ انتشار : ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۴
اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران مجموع پرندگان تلف شده در منطقه میانکاله در شرق استان را یکهزار و ۳۰۰ بال تا پایان روز جمعه اعلام کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

حسینعلی ابراهیمی کارنامی گفت که ۸۰۰ لاشه روز جمعه و ۵۰۰ لاشه هم روز پنجشنبه توسط نیروهای محیط زیست و دامپزشکی در منطقه جمع آوری شده است.

به گزارش روابط عمومی محیط زیست مازندران ، وی با اعلام این که بیشتر تلفات در حوزه شهرستان گلوگاه بوده، گفت که طی دو روز گذشته از لاشه های جمع آوری شده نمونه گیری و برای بررسی به آزمایشگاه سازمان دامپزشکی کشور در تهران ارسال شده است.

یکهزار و ۳۰۰ بال پرنده در میانکاله تلف شد/ علت چیست؟

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران از ساکنان منطقه میانکاله و مسافران و گردشگران خواست تا در صورت مشاهده تلفات پرندگان، مراتب را در سریع‌ترین زمان به ادارات محیط زیست و دامپزشکی اعلام کنند.

تلفات جمعی صدها قطعه از پرندگان مهاجر زمستان گذران از عصر چهارشنبه هفته جاری توسط مردم محلی به محیط زیست و دامپزشکی گزارش شد و بلافاصله نیز اکیپ های این دو دستگاه برای جمع آوری و امحاء لاشه ها وارد عمل شدند.

در حالی که گمانه زنی اولیه بر احتمال شیوع آنفلوانزای پرندگان یا دیگر بیماری های فصلی تمرکز داشت، مدیرکل دامپزشکی مازندران اعلام کرد که نتایج آزمایشات نشان داده است که بیماری آنفلوانزا H۵،H۷ وH۹ و یا نیوکاسل علت مرگ این پرندگان نبوده است.

سید حسین رضوانی از مسمومیت به عنوان فرضیه جدید در حال پیگیری یاد کرد و گفت که هم اکنون احتمال مرگ ناشی از مسمومیت قوت گرفته است که نمونه گیری از لاشه برای بررسی این مورد به تهران ارسال شده است.

وی افزود: برای مشخص شدن نتیجه آزمایش جدید حداکثر تا ۷۲ ساعت دیگر باید صبر کرد و در صورت اعلام نتایج به اطلاع افکار عمومی می رسد.احتمال مسمومیت این پرندگان می تواند ناشی از دان ریزی برخی صیادان برای شکار دسته جمعی و یا موارد دیگر باشد که پس از بررسی نتیجه آزمایش می توان اظهار نظر دقیقی نسبت به این موضوع داشت.

تالاب بین المللی میانکاله در شرق استان مازندران به عنوان یکی از ذخیرگاههای زیست کره جهان است که سالانه ۱۵۰ گونه پرندگان مهاجر و بومی با جمعیت بیش از ۱.۵ میلیون بال در این تالاب که حدود ۴۰ هزار هکتار مساحت دارد، زندگی می کنند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین