کد خبر: ۶۳۳۸۴۰
تاریخ انتشار : ۰۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۳
تعداد نظرات: ۷ نظر
وزارت امور خارجه در خصوص جنجال‌های اخیر پیرامون اعلام مواضع اصولی وزیر امور خارجه در گفت‌وگو با یک نشریه آلمانی بیانیه‌ای صادر کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

متن کامل این بیانیه بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

۱. یکی از اهداف ایالات متحده آمریکا در نبرد دیپلماتیک با جمهوری اسلامی ایران آن است که تصویری جنگ‌طلب از ایران به نمایش گذارد؛ تصویری که چند ده سال برای ایجاد آن از طریق نبرد رسانه‌ای و جنگ روانی تلاش کرده بود. این تصویر نادرست و معارض با ذات نظام اسلامی در پی انجام مذاکرات برجام بر هم ریخت و جهان دریافت که امنیتی سازی جمهوری اسلامی ایران یک فرییکاری صهیونیستی است و ایران نه تنها کشوری قانون مدار و دارای منطقی روشن و استوار است بلکه در صف نخست مبارزه با تروریسم و پدید آوری فضای صلح آمیز در جهان قرار دارد. خروج یک جانبه ایالات متحده از مذاکرات برجام و بیان این که برجام به سود ایران بوده و آمریکا از آن متضرر شده است - ضمن نشان دادن توان دیپلماتیک و منطق قوی ایران در دفاع از حقانیت و مطالبات ملت ایران- عملا نشان داد که به واقع این ایالات متحده آمریکاست که به قوانین جهانی و حقوق بین الملل وقعی ننهاده و گریزان از گفتگو و ناقض تعهدات بین المللی است. با ترور شهید سپهبد سلیمانی قهرمان مبارزه با تروریسم برای افکار عمومی جهان اثبات شد که این دولت آمریکاست که در راس حامیان تروریسم در سطح جهانی است. در همین راستا تمامی تلاش آمریکا آن است که موضع برتر ایران یعنی"حمایت از مذاکرات قانونی انجام شده در برجام" را از دست ایران خارج کرده و تصویری "ضد مذاکره" از ایران را به نمایش گذارده و نهایتا میز مذاکره غیر قانونی و تحمیلی را جایگزین برجام نماید. اقدامی که با قدرت از سوی رهبری معظم انقلاب نفی و نهی شده که همواره ملاک عمل وزارت خارجه جمهوری اسلامی می باشد. از اینرو تاکید بر مذاکرات قانونی در چارچوب کمیسیون مشترک برجام در مقابل مذاکرات خارج از برجام — که دولت قانون ستیز آمریکا بدنبال آن است — ضرورت داشته و نباید به هیچ وجه این سنگر که از مشروعیت بین المللی برخوردار است، به دولت مستکبر و قانون گریز آمریکا وانهاده شود.

۲. تاکید بر این که ایالات متحده اگر مایل به مذاکره است باید به سر میز مذاکره کمیسیون مشترک برجام که خود آن را ترک کرده بازگشته و تمامی تحریم ها و اقدامات غیر قانونی انجام شده را لغو و جبران نماید - در صورت انجام - شکست مطلق آمریکا در صحنه بین المللی و دال بر قدرت برتر ایران در صحنه دیپلماتیک خواهد بود. بنابراین چنین رویکردی باید با قدرت پیگیری شده و نباید اجازه دهیم آمریکا از وضعیت موجود که خواهان گریز از آن است خارج شود. برخلاف بعضی سوء برداشت ها، این موضع نماد قدرت ایران بوده و این ایالات متحده است که مایل است به لطایف الحیل میز برجام را که برای خود تله می داند برهم زند.

۳. وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی وظیفه دفاع از کیان و حیثیت جمهوری اسلامی با بهره گیری از توانمندی های حقوقی و دیپلماتیک را بر عهده دارد و در عرصه بین المللی نیز با اتکاء به حمایت ها و رهنمودهای راهبردی مقام معظم رهبری توانسته است همدوش با محور مقاومت اقتدار جمهوری اسلامی را در منطقه و جهان علیرغم فشارها و تلاش های غیرقانونی ایالات متحده آمریکا به نمایش گذارد؛ وظیفه ای که بدون توجه به هر فشاری از هر سو با قدرت به انجام خواهد رسانید.

۴. گاه بدلیل عدم اطلاع از پیچیدگی ها و نیز تصمیمات متخذه از سوی نهادهای فرادستی، برداشت هایی نادرست از عملکرد وزارت امور خارجه ترویج می‌شود که متاسفانه مورد سوء استفاده رسانه ها و نهادهای سیاسی بدخواهان ایران زمین قرار می گیرد. وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن تقدیر از حساسیت های علاقمندان به آرمان های انقلاب و بهره بردن از نقدهای کارشناسی انجام شده، وظیفه خود می داند یک بار دیگر نسبت به استفاده جناحی از موضوعات ملی هشدار دهد. ایجاد دوقطبی "مذاکره - عدم مذاکره" در شرایط فعلی سیاست خارجی و فضای انتخاباتی داخلی، اثرات مخرب بر منافع ملی کشور و اعتماد عمومی جامعه خواهد داشت و کسانی که برای مطامع انتخاباتی زودگذر منافع و سرمایه های ملی را قربانی می کنند مسلما در برابر خدا، مردم و تاریخ باید پاسخگو باشند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۷
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
3
9
احسنت به آقای ظریف
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
12
3
سوال اگر جای سردار دلها آقای ظریف مورد ترور قرار می گرفت آیا نظر وزارت خارجه همین بود؟آیا از سردار انتظار نرمش داشتند یا شدت برخورد؟هرچند رفتار شما در هنگام سفر بشار اسد و استعفایتان مشخص است؟ آیا معذرت خواهی فقط باید توسط جناح مخالف صورت گیرد و هر اشتباه جناح خود را غلط بدانیم؟بهترنیست به اتحاد زیر تابوت سردار بیاندیشیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
سلام،
فکر می کنم جواب سوال اول شما باید بله باشد و برای سوال دوم بحث نرمش یا شدت نیست بلکه منطق و عقلانیت است. بهتر هست کمی چشمانمان را باز کنیم و درک کنیم در 5000 سال پیش زندگی نمی کنم و دیگر تنها زور حرف اول و آخر را نمیزند (بماند که واقعا باید درک از میزان قدرت و زور خود هم داشته باشیم و متوهم نباشیم) بلکه مکالمه و عقلانیت هم نقش زیادی ایفا میکنند.
حال برای دوستانی که نقد میکنند و اصلا بعید میدونم اصلا این مصاحبه را دیده یا خوانده باشند، این قسمت از مصاحبه تقریبا اینگونه بود: از ایشان پرسیده شد که با توجه به اتفاقات اخیر آیا دیگر احتمال مذاکره با امریکا از بین رفته؟ که ایشان جواب میدهند خیر! و بعد توضیح میدهند حداقل نیازمندی ها برای این اتفاق چیست.
حال آیا احتمال مذاکره کمتر شده بعد از این اتفاقات فکر میکنم کمتر آدم عاقلی جواب میدهد که خیر ولی این که دیگر مذاکره کاملا منتفی است و به هیچ وجه امکان مذاکره نیست که نه تنها عاقلانه نیست بلکه منطقی هم نیست که کسی احتمال اتفاقی را با اطمینان رد کند مگر کسی که بر همه چیز علم و اشراف دارشته باشد و من جز خدا، همچین کسی رو نمیشناسم. مگر اینکه جنابعالی ادعای دیگری دارید!!!
در مورد سفر آقای اسد به ایران بدون اطلاع وزارت خارجه، بنده، هم متشکر آقای ظریف هستم که از دموکراسی و رای مردم دفاع کرد و برخلاف بسیاری ها به قدرت و پست خود نچسبید بلکه برای مردم استعفا داد و همچنین از سردار سلیمانی هم در آن زمان و هم در این زمان متشکر بودم و هستم که اشتباه انجام شده را پذیرفتند و سعی در اصلاح آن کردند که نه تنها نشان از ضعف نیست بلکه نشان از بزرگی و فروتنی ایشان داشت ولی باید درک کرد همه ما اشتباه می کنیم و کرده ایم از بالا تا پایین، سردار سلیمانی یا آقای ظریف و باید بپذریم و سعی در جبران این اشتباهات کنیم که بعید میدونم این مورد یکی از موارد اشتباه آقای ظریف بوده باشد و فکر میکنم اگر شما کمی بیشتر در این مورد مطالعه و تفکر کنید و انصاف داشته باشید به نتیجه مشابه میرسید.
حقیقت این است که بنده از زمانی که در مورد مسائل منطقه تحقیق کردم، ممنون سردار سلیمانی و امثال ایشان بوده ام و هستم و از شهادت مظلومانه ایشان ناراحت ولی حقیقت این است که آقای ظریف را مظلوم تر از سردار سلیمانی دیده ام. حال آنکه در دین ما گذشتن از آبرو حتی از گذشتن از جان هم با ارزشتر دیده شده و میبینم که آقای ظریف از آبروی خود مایه گذاشتند و از همه طرف خارج، داخل، چپ، راست به ایشان توهین شد، دروغ و تهمت و افترا زده شد. حال آنکه ایشان تا آنجا که من میبینم و تحقیق کرده ام نه برای استفاده شخصی بلکه برای مردم و آنچه برای مردم بهتر میدانستند تلاش کردند و همواره متشکر ایشان هستم حتی اگر با بعضی تصمیمات ایشان مخالف باشم.
همانا که اجر اینگونه افراد فقط نزد خداست و بس.
در مورد اتحاد بنده کاملا با شما موافق هستم که باید اتحاد داشته باشیم و بنده هم به عنوان یک ایرانی در مراسم تشییع پیکر ایشان شرکت کردم ولی اتحاد زیر تابوت (و چیزی که در فرهنگ ما به مرده پرستی معروف است) منطقی نیست. حال آنکه اتحاد باید بر روی مسائل مشترک و خواسته های مشترک باشد و اگر می خواهیم زیر تابوت کسی متحد شویم شاید بهتر باشد زیر تابوت عقلانیت و تفکر جمع شویم که متاسفانه مدت ها هست که در جامعه ما مرده است.
با تشکر از شما و مسئولین آفتاب که انشالا این نظر من رو برخلاف نظرات دیگه بنده چاپ میکنند.
موفق باشید
ناشناس
|
Austria
|
۱۹:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
2
5
این جماعت را چه کسانی سازمان دهی کرده و جلوی وزارت خارجه آورده است؟قضیه آتش زدن سفارت عربستان پیش نیاد. !!!
پاسخ ها
حال
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
نه بابا اومدن برف بازی کنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
0
1
احسنت به منطق قوی مقتدر و عزتمند دکتر ظریف. ... و خداوند اونهایی که نمیفهمند یا خود را یه نفهمی میزنند هدایت کند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
0
0
منتقدین وزارت خارجه سوء نیت ونگرش جناحی دارند والا بارها اطمینان از غملکرد وزارت را دیده اند. ضمن اینکه وزارت ماموریت نظام را تحقق می بخشد ومنتقدین نگرش جناح را تبلیغ می کنند
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین