کد خبر: ۶۳۴۲۷۲
تاریخ انتشار : ۱۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۶
یک ویروس شناس:
یک ویروس شناس اعلام کر: کرونا ویروس جدید از نظر توالی ژنوم شبیه به ویروس خفاش است.
آفتاب‌‌نیوز :

دکتر مختاری آزاد درباره ماهیت کرونا ویروس جدید گفت: ما یک سری بیماری‌هایی داریم که به آن‌ها بیماری نوپدید می‌گویند یعنی بیماری‌هایی که تاکنون نداشتیم و برای اولین بار است که با آن‌ها مواجه می‌شویم. حال کروناویروس می‌تواند جزو این گروه از ویروس‌ها باشد.

وی افزود: باید توجه کرد که در ۷۰ درصد موارد منشا ویروس‌های نوپدید، حیوانات هستند. بیشتر این ویروس‌ها، ویروس‌هایی هستند که ساختار ژنومی خاصی دارند. خانواده کروناویروس‌ها دقیقا این ویژگی‌ها را دارند به‌طوری که بین انسان و حیوان مشترک هستند و ماهیت ساختاری ویروس این است که هم می‌تواند تغییراتی ایجاد کند و هم چون بین انسان و حیوان مشترک است، می‌تواند ترکیبات جدیدی بین ویروس‌های حیوانی و انسانی به وجود آورد.

کروناویروس جدید شبیه ویروس خفاش است

مختاری آزاد با بیان اینکه وقتی اولین بار یک ویروس جدیدی شناسایی و وارد جمعیت انسانی می‌شود، طبیعی است که می‌تواند خطرناک باشد، گفت: حال وقتی نسبت به ویروس جدید شناخت کاملی نداشته باشید، ترس‌تان بیشتر است. به‌تدریج که بیماری شناخته می‌شود و اطلاعاتی درباره آن به دست می‌آید، طبیعتا ترس و وحشت هم کمتر می‌شود. در خانواده کروناویروس‌ها، ویروس‌های خطرناک‌تری مانند مِرس هم وجود داشته است و خوشبختانه این ویروس با این بیماری‌زایی که می‌بینیم نمی‌تواند خیلی خطرناک باشد و به‌تدریج مرگ و میر آن از درصد اولیه کمتر می‌شود.

وی با بیان اینکه این ویروس جدید است و طبیعتا واکسن ندارد، گفت: دو دارویی که برای HIV بود را برای درمان این دارو استفاده کردند و دیدند که در درمان این افراد تاثیراتی داشته است اما برای بسیاری از بیماری‌های ویروسی دارو وجود ندارد. فکر نکنیم که به زودی دارو یا واکسنی برای کروناویروس جدید تهیه می‌شود. شخصا بعید می‌دانم که به‌زودی بتوان واکسنی برای آن تهیه کرد.

مختاری آزاد که در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری صحبت می‌کرد، تاکید کرد: رعایت اصول کلی بهداشتی و اصول بهداشتی آنفلوآنزا در کنترل این بیماری موثرتر است. از نظر علمی وقتی این ویروس را با ویروس‌های دیگر از نظر توالی ژنوم مقایسه می‌کنید، شبیه به ویروس خفاش است، اما آیا این وسط یعنی بین انسان و خفاش، حیوان دیگری هم دخالت داشته یا نه را نمی‌دانیم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین