کد خبر: ۶۳۵۲۷۶
تاریخ انتشار : ۱۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
این دیپلمات چینی گفت: «کشور چین با کمک جامعه جهانی رو به رو شده است. دکتر ظریف وزیر امور خارجه ایران اولین وزیر خارجه‌ای بود که با ملت و دولت چین ابراز همدردی کرد.» او همچنین از پیام‌های مقامات ایرانی و حمایت آنها از دولت و ملت چین قدردانی کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

«چانگ هوا» سفیر چین دیروز خبرنگاران ایرانی را برای توضیح درباره پیامدهای ویروس کرونا به خیابان فرمانیه دعوت کرد. «هوا» موضع گیری در قبال انتشار اخبار کرونا در رسانه های ایران را بی‌طرف و منطقی خواند. او در پاسخ به سؤالی از ورود تعداد گردشگران چینی به ایران در «سال نوی چینی» اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: «در سال گذشته بین 70 تا 80 هزار گردشگر چینی به ایران سفر کرده‌اند.» او این تعداد را نسبت به گردشگرانی که از چین به کشورهای مختلف دنیا سفر می‌کند، بسیار پایین دانست.

چانگ هوا البته کاهش ورود گردشگران چینی به ایران در سال نوی چینی را مرتبط با«ویروس کرونا» ندانست. او احتمال داد که چینی‌هایی که در تعطیلات سال نو چینی به ایران سفر کرده‌اند با اتمام هفت روزه تعطیلات این کشور به چین بازگشته باشند. او گفت: «آقای مونسان (وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران) می‌گوید به دنبال جذب یک میلیون گردشگر چینی هستم من هم گفتم که امیدوارم بتوانم سفیر گردشگری ایران در چین بشوم و در این زمینه تلاش می‌کنم.»

سفیر چین: رویکرد رسانه های ایران در اخبار کرونا منطقی و بی‌طرف بود

او به ثبت جهانی 24 اثر میراث فرهنگی و طبیعی ایران در یونسکو اشاره کرد و گفت: «میراث فرهنگی ایران ظرفیت بسیار فراوانی برای جذب گردشگر دارد.»

او به تهدید میراث فرهنگی ایران توسط رئیس جمهور یک کشور(ترامپ) اشاره کرد و گفت: «من به دنبال آن تهدید، درباره میراث فرهنگی ایران با انتشار چهارعکس از آثار ایران توییت نوشتم. آن توییت توسط سه هزار کاربر لایک خورد و 700 کاربر آن را ریتوییت کردند.» او اظهار امیدواری کرد که زودتر انتشار کرونا ویروس تمام شود تا شاهد افزایش گردشگران چینی در ایران باشد. «هوا» از تعلیق پروازها میان دو کشور سخن گفت: «دولت چین در این شرایط به شهروندان چینی توصیه کرده است که از سفرهای غیرضروری به خارج از کشور خودداری کنند.» البته او از اقدام برخی از ایرانی‌ها برای اخذ ویزای چین در روزهای جاری خبر داد و گفت: « یک دانشجو برای آموزش در شهر ووهان تقاضای ویزا کرده است. البته من توضیح دادم که در این شرایط سفرهای غیر ضروری انجام ندهند.» چانگ هوا به نقل از «سعید نمکی» وزیر بهداشت ایران گفت: «ویروس گذرنامه ندارد اما چین اطمینان دارد در مبارزه با شیوع کرونا ویروس، پیروز می‌شود.» او به سخنان مدیرکل سازمان جهانی بهداشت استناد کرد که کرونا را ویروس خطرناک خوانده اما از اقدامات دولت چین هم تقدیر کرده است. هوا گفت: «مقابله با کرونا با استفاده از جدیدترین ابزار‌ها انجام می‌شود و رئیس‌جمهوری چین مدیریت کنترل و مقابله با شیوع این ویروس را به عهده دارد.»

این دیپلمات چینی گفت: «کشور چین با کمک جامعه جهانی رو به رو شده است. دکتر ظریف وزیر امور خارجه ایران اولین وزیر خارجه‌ای بود که با ملت و دولت چین ابراز همدردی کرد.» او همچنین از پیام‌های مقامات ایرانی و حمایت آنها از دولت و ملت چین قدردانی کرد.

کرونا بر اقتصاد چین تأثیری ندارد

هوا درباره استفاده تجاری و جنگ تجاری با استفاده از ویروس کرونا از سوی بعضی از کشورها هم گفت: فکر می‌کنم اقدامات چین برای کنترل شرایط نشان می‌دهد که ما نه تنها نسبت به مردم خود بلکه نسبت به مردم جهان مسئولیت داریم. مدیر کل سازمان بهداشت جهانی در پایان ماه ژانویه به چین سفر و اقدامات چین را ستایش کرد و آن را الگویی برای دیگران در این زمینه دانست. وی در پایان ماه ژانویه نیز گفت که محدودیت سفر و تجارت با چین را توصیه نمی‌کند. بعد از آن در روز سوم فوریه مدیرکل بهداشت در سخنرانی خود گفت: «در حال حاضر 99 درصد موارد تأیید شده مبتلایان به ویروس در چین هستند و تنها 3.8 درصد از مبتلایان در خارج از چین به سر می‌برند. بنابراین اقدامات غیرضروری باعث استرس بیشتر در جامعه جهانی می‌شود.»

به گفته هوا مدیرکل سازمان بهداشت جهانی همچنین در آخرین سخنرانی‌اش توصیه کرد که در اعلام وضعیت محدودیت برای سفر به چین، کشورها تجدیدنظر کنند.

سفیر چین: رویکرد رسانه های ایران در اخبار کرونا منطقی و بی‌طرف بود

او بدون اینکه نامی از امریکا یا ترامپ ببرد اظهارات ترامپ را غیرمسئولانه خواند و گفت: «همین طور که دیدیم سخنگوی وزارت خارجه ایران این نوع اظهارات را سوءاستفاده از شیوع این ویروس دانست.» او به انتشار این نوع بیماری‌ها در امریکا و آفریقا اشاره کرد و گفت: «در سال 2009 میلادی ویروسی در امریکا شیوع یافت و به 214 کشور جهان رسید در آن زمان نسبت مرگ و میر آن ویروس 17.4 درصد بود.»

این دیپلمات چینی درباره پنهانکاری چین برای اطلاع‌ رسانی بموقع درباره «کروناویروس» هم گفت: «شیوع این ویروس یک پدیده ناگهانی است. سازمان جهانی بهداشت هم گفت که اقدامات چین برای کنترل آن بسیار سریع بوده است. در طی ده روز یک بیمارستان جدید ساخته شده است. دیروز هم ساخت دومین بیمارستان شروع شد.» او از تنبیه برخی از مسئولان محلی چین برای عدم اطلاع‌رسانی بموقع درباره ویروس خبر داد و از احتمال تنبیه مسئولان دیگری بعد از کنترل ویروس کرونا سخن گفت. او گفت: «فکر می‌کنم چین با اقدامات سریع، بی‌توجهی بعضی نهادها را در ابتدای امر جبران کرد.»

او درباره تأثیر شیوع این ویروس بر اقتصاد چین گفت: باید بگویم بدون شک تأثیراتی خواهد گذاشت اما اینکه این تأثیر بلند مدت یا کوتاه مدت باشد به چگونگی مدیریت این مسأله برمی گردد. به خاطر تعطیلات سال نو چین، بازار بورس از سوم فوریه باز شد و در همان روز دو شاخص بازار بورس 8 درصد کاهش داشت اما دیروز بازار بورس چین 1 درصد افزایش یافت و امروز 3 درصد. سفیر چین در ایران، افزایش شاخص‌ها در بازار بورس را نشانه‌ای از عبور مردم از دوره نگرانی از این ویروس دانست.

هوا معتقد است این ویروس تأثیرات جدی بر اقتصاد چین نمی‌گذارد. او درباره روابط دو کشور چین و ایران گفت: «همکاری عملی دو کشور به خوبی ادامه دارد. البته همکاری دو کشور تحت تأثیر کشور سومی است. امریکا نه تنها یک طرفه از برجام خارج شد بلکه با فشار بر کشورهای دیگر جلوی همکاری جهانی با ایران را گرفت، با این حال روابط دو کشور در حال گسترش است. طرف چینی قاطعانه با اقدامات یکجانبه‌گرایی امریکا مخالف است و از همکاری چین و ایران که مشروع و قانونی است حفاظت می‌کند.»

سفیر چین میزان تجارت دو کشور را 31 میلیارد دلار در سال 2018 دانست و گفت: در 2019 نیز میزان تجارت دو کشور نزدیک به 22 میلیارد دلار است. او کاهش تجارت میان دو کشور را 30 درصد اعلام کرد و دلیل آن را دخالت برخی از کشورها در همکاری دو کشور دانست و گفت: «آن کشور(امریکا) به بهانه همکاری شرکت‌های چین با ایران، بسیاری از شرکت‌های چین را در فهرست تحریم قرار داده است.»

او در پاسخ به چرایی کاهش تجارت دو کشور گفت: «آن کشور سعی کرد فروش نفت ایران را به صفر برساند اما چین همچنان با ایران همکاری دارد. میزان این همکاری مهم نیست اما این همکاری ادامه دارد.»

هوا، چین را بزرگترین شریک تجاری ایران دانست و گفت: « همکاری تجاری چین با ایران بیشتر از 120 کشور جهان است.» او سوء استفاده تبلیغاتی یک یا دو کشور از ویروس کرونا را به نفع آنها ندانست.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Russian Federation
|
۱۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۷
0
0
ماسک مفتی گرفتی بلبل زبونی هم بکن
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین