کد خبر: ۶۳۷۴۰۶
تاریخ انتشار : ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۱
رئیس جمهور فرانسه قصد دارد روند اعزام امام جماعت‌ و معلم‌ از کشورهای دیگر به فرانسه را با هدف آنچه که او برخورد با خطر "جدایی‌طلبی" خواند،تغییر دهد.
آفتاب‌‌نیوز :

به گزارش خبرگزاری رویترز، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه تا کنون تلاش کرده بود تا چندان در مسائل مربوط به جامعه مسلمانان فرانسه که بزرگترین جامعه مسلمانان در اروپا است مداخله نکرده و بر اصلاحات اقتصادی تمرکز کند.

با این حال رئیس جمهور فرانسه در حالی که کمتر از یک ماه تا زمان برگزاری انتخابات شهرداری‌های کشورش باقی مانده اقدام به مداخله در موضوعات مربوط به مسلمانان کرده و گفت، به تدریج به یک سیستمی که بر اساس آن کشورهای الجزایر، مراکش و ترکیه امام جماعت به فرانسه می‌فرستند تا در مساجد به ترویج دین اسلام بپردازند پایان می‌دهد.

اقدام تازه مکرون علیه مسلمانان به بهانه جدایی‌طلبی!

مکرون در کنفرانسی خبری در یکی از شهرهای شرق فرانسه گفت: این اقدام برای برخورد با اعمال نفوذ خارجی و اطمینان از احترام همه به قوانین جمهوری فرانسه شدیدا مهم است.

مکرون خاطر نشان کرد، ۳۰۰ امام جماعت هر سال توسط این کشورها به فرانسه اعزام می شوند و گروهی از آنها که در سال ۲۰۲۰ وارد فرانسه شدند آخرین گروهی هستند که در این تعداد بالا به فرانسه آمده‌اند.

رئیس جمهور فرانسه عنوان کرد، دولتش از نهاد نمایندگی مسلمانان در فرانسه خواسته تا یک سری راه‌حل به هدف تربیت امام جماعتها در خاک خود فرانسه به جای اعزام آنها از کشورهای دیگر بیابد و اطمینان حاصل کند که آنها فرانسوی صحبت کنند و دیدگاه‌های افراط‌گرانه را ترویج ندهند.

مکرون که همواره از سوی مارین لوپن، رهبر جناح راست افراطی فرانسه از بابت مسائل مربوط به ادغام مسلمانان در جامعه فرانسه مورد حمله قرار گرفته، همچنین اظهار کرد به یک روند دیگر که طی آن دانشجویان فرانسوی از سوی مدرسان حقوق‌بگیر دولتهای خارجی آموزش می‌بینند پایان می‌دهد.

فرانسه با ۹ کشور شامل الجزایر، مراکش، تونس و ترکیه توافقاتی را دارد که به موجب آنها دولتهای آنها می‌توانند مدرسانی را به فرانسه اعزام کنند تا در مدارس این کشوربه آموزش زبان به دانشجویانی که اصالتا متعلق به این کشورها هستند، بپردازند.

مکرون در ادامه صحبتهایش خاطر نشان کرد، به توافقی دست پیدا کرده تا به این سیستم اعزام مدرس از تمامی این کشورها به جز ترکیه پایان دهد.

وی افزود: من اجازه نخواهم داد هیچ کشوری، صرف نظر از این که کدام کشور باشد جدایی طلبی را تحریک کند. شما نمی‌توانید در خاک فرانسه قوانین ترکیه را داشته باشید. چنین اتفاقی نمی‌تواند بیفتد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین