کد خبر: ۶۳۸۸۴۰
تعداد نظرات: ۱۱ نظر
تاریخ انتشار : ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۳
بازتاب شیوع کرونا در ایران در رسانه‌های بین المللی؛

ویروس کرونا چه تاثیری بر اقتصاد ایران خواهد گذاشت؟

ساوث چاینا مورنینگ پست: تحریم امریکا باعث بدتر شدن وضعیت شیوع کرونا در ایران می شود/ نیوزویک: تحریم ها کار ایران را برای مقابله با کرونا دشوارتر می کند؛ ممکن است بار دیگر شاهد اعتراض خیابانی در ایران این بار در اعتراض به ضعف دولت در مقابله با شیوع کرونا باشیم
آفتاب‌‌نیوز :

سرویس اقتصادی- روزنامه "ساوث چاینا مورنینگ پست" در مطلبی با اشاره به تاثیر منفی تحریم امریکا بر روی بدتر شدن وضعیت شیوع ویروس کرونا در ایران و چین می‌نویسد: "باید از امریکا خواسته شود تا محدودیت‌های تحریمی علیه ایران را لغو کند تا چین و ایران و کشور‌های دوست آن دو کشور بتوانند کمک‌های اضطراری و ضروری را تامین کنند.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ کارشناسان هشدار می‌دهند وضعیت واقعی شیوع کرونا در ایران بدتر از آن چیزی است که مقام‌های دولتی بیان می‌کنند و ایران با بحرانی یشردوستانه مواجه است. منشاء ویروس کرونا در ایران از شهر قم بوده است. گفته شده صدهانفر نفر در آن شهر قرنطینه شده‌اند. علیرغم آنکه منشاء بیماری از چین بوده، آمار تلفات انسانی درباره ابتلا به این ویروس در ایران به طرز چشمگیری رو به افزایش است.

بازتاب شیوع کرونا در ایران در رسانه‌های بین المللی؛ کرونا چه تاثیری بر اقتصاد ایران خواهد گذاشت؟

"چن شی" کارشناس مسائل بهداشتی در مدرسه عمومی ییل می‌گوید شیوع کرونا در ایران و سایر کشور‌های آسیایی نگران کننده است. او ادعا کرده است: اطلاعات زیادی درباره نوع قرنطینه و تعداد افراد قرنطینه شده از سوی ایران اعلام نمی‌شود". کارشناسان چینی می‌گویند اقتصاد ایران و سیستم بهداشت و درمان آن کشور به دلیل تحریم‌های امریکا از دهه ۸۰ میلادی و تشدید شده در دوره ترامپ به این سو آسیب دیده و ممکن است توان مقابله با شیوع کرونا را نداشته باشد.

"هوا لیمینگ" سفیر سابق چین در ایران می‌گوید: "اگرچه وضعیت شیوع کرونا در ایران به وخامت چین نیست، اما کارکنان درمانی ایران نیز برای مواجهه با موارد این‌چنینی آمادگی لازم را نداشته‌اند. در این میان ضروری است که چین در این بحران به ایران کمک کند و کمک‌های لازم را ارسال کند. چین باید تجربه قرنطینه‌سازی خود را با ایران به اشتراک گذارد. امریکا نیز باید تحریم‌ها را لغو کند. اکنون که امریکا رفتاری خصمانه علیه ایران دارد چین نباید خود را از ایران دور کند".

نشریه "نیوزویک" نیز در گزارشی با مضمونی مشابه اشاره می‌کند که تحریم‌های امریکا علیه ایران باعث دشواری مقابله ایران با کرونا می‌شود.

این نشریه می‌نویسد: "تحریم‌های امریکا کار را برای مقابله ایران با شیوع ویروس کرونا سخت‌تر می‌کند. وزارت خارجه امریکا پاسخی به پرسش "نیوزویک" درباره احتمال معافیت‌های تحریمی امریکا برای ایران به منظور کمک به مقابله با شیوع ویروس کرونا توسط آن کشور نداده است".

شبکه خبری "بلومبرگ" در گزارشی با اشاره به پیامد‌های شیوع ویروس کرونا برای اقتصاد ایران می‌نویسد: "ایران اکنون یکی از اصلی‌ترین مراکز شیوع ویروس کرونا در خارج از چین است. مقام‌های رسمی حدود 400 مورد ابتلا به این ویروس را گزارش کرده‌اند و دستکم 34 نفر بر اثر ابتلا به آن جان خود را از دست داده‌اند. 

ویروس کرونا چه تاثیری بر اقتصاد ایران خواهد گذاشت؟

همسایگان ایران از جمله بازار‌های عمده صادراتی ایران یعنی عراق و ترکیه مرز‌های خود را بسته‌اند و سفر‌های هوایی را از ایران لغو کرده‌اند. این محدودیت‌ها می‌توانند ماه‌ها باقی بمانند و اقتصاد ایران که نشانه‌هایی از بهبود را پس از ۱۸ ماه رکود عمیق ناشی از تحریم‌های ترامپ آشکار ساخته بود، در معرض خطری جدی‌تر قرار دهد. در سه ماه گذشته بخش غیرنفتی ایران توانست رشدی ۰.۹ درصدی داشته باشد و قدری باعث بهبود وضعیت اقتصاد ایران شود. اقتصاد ایران در بخش صادرات غیرنفتی از انعطاف‌پذیری برخوردار شده بود که به طور میانگین ماهانه ارزشی ۳.۵ میلیارد دلاری را شامل می‌شد. صادرات ماهانه به عراق به طور میانگین در سال گذشته حدود ۶۵۰ میلیون دلار بود و میانگین صادرات به ترکیه در همان بازه زمانی ۴۰۰ میلیون دلار.

اکنون بخاطر ویروس کرونا، صادرات غیرنفتی ایران دیگر قادر به دسترسی به بازار‌های منطقه‌ای نیستند. نگرانی‌های اقتصادی در حال حاضر دامن بازار‌های ارز خارجی را در ایران گرفته است. ریال ایران حدود ۷ درصد از ارزش خود را از دست داده است چرا که در ۱۹ فوریه مقام‌های ایرانی دو مورد ابتلا به کرونا را در سراسر آن کشور اعلام کردند. به این موضوع اضافه شدن ایران به فهرست سیاه اف‌ای تی اف را نیز اضافه کنید. باید منتظر بی‌ثباتی بیش‌تر در بازار‌های ارزی و رشد نرخ تورم باشیم. بازرگانان ایرانی برای فروش سنتی کالا‌های خود در تعطیلات نوروزی پیش‌رو که از ۲۰ مارس آغاز می‌شود و تا دو هفته ادامه دارد، حساب می‌کردند. اکنون شک و تردید در این‌باره وجود دارد. شیوع ویروس کرونا سبب می‌شود افراد از انجام سفر‌های غیرضروری و خرید و معاملات خودداری کرده و روند نزولی اقتصاد ایران تشدید شود. در ساده‌ترین مورد تقاضا برای خدمات شستشوی فرش که بخشی از تمیز کردن خانه در ایران در ایام بهاری در میان خانواده‌های ایرانی است که پیش از تعطیلات نوروز آن را انجام می‌دهند تا ۴۰ درصد کاهش یافته است.

این شبکه خبری در ادامه می‌نویسد:"در اوایل شیوع بیماری به نظر می‌رسید مقام‌های ایرانی نگران حفظ روابط دیپلماتیک و تجاری خود با چین هستند. هنگامی که سایر کشور‌ها پرواز‌های‌شان را به چین لغو می‌کردند، دو کشور روابط تجاری دوجانبه‌شان را حفظ کردند. واقعیت آن است که ایران صادرکننده اصلی مواد بهداشتی به چین بود و برج آزادی تهران برای اعلام همبستگی با مردم کرونازده در ووهان روشن شد. به نظر می‌رسد حفظ رابطه با چین برای ایران در صدر اولویت‌ها بوده است.

"علی شریعتی" یکی از اعضای اتاق بازرگانی ایران در توئیتی نوشته بود. ما برای منافع ملی‌مان پرواز‌های ماهان ایران به چین را حفظ کردیم و دو میلیون ماسک برای آنان فرستادیم. اکنون ما خود کرونا داریم و هیچ ماسکی وجود ندارد. آیا زیبا نیست"؟! "پدرام سلطانی" یکی از معاونان رئیس اتاق بازرگانی این وضعیت را نتیجه شکست سیاست "وابستگی نامتعادل اقتصاد ایران به چین" توصیف کرده است. او گفته مقام‌های ایرانی درک نکردند که ویروس تاثیراتی فراتر از چین خواهد داشت. ایران در اقدامی اشتباه برای حفظ روابط تجاری خود با چین یک بحران تمام عیار بهداشت عمومی را وارد کرده است. این اشتباه همزمان شده با بی‌اعتمادی شهروندان ایرانی".

ویروس کرونا چه تاثیری بر اقتصاد ایران خواهد گذاشت؟

"عباس عبدی" جامعه شناس و تحلیلگر مسائل سیاسی می‌گوید دور ماندن مردم از محل کار و منابع درآمدی به دلیل ویروس کرونا می‌تواند برای رابطه دولت و جامعه مضر باشد. او اشاره می‌کند محدودیت در استفاده از وسائل نقلیه عمومی، تعطیلی بازار‌ها و مراکز خرید و قرنطینه‌هایی که سبب می‌شود مردم از محل کار خود دور شوند، باعث می‌شود تا مهار بحران اقتصادی دشوارتر شود. در حال حاضر دولت ایران در تلاش برای پیدا کردن چندین راه حل است".

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
انتشار یافته: ۱۱
حسین
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
26
4
این چند روزه فقط اخبار نامید کننده میگذاری واقعا که.......
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
0
32
مگه اقتصادی هم مونده که ازش حرف میزنید ؟؟؟؟
یارب
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
22
0
این شایعه کرونا برای اقتصاد ایران موثر است.
کیانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
0
16
چرا دولت ماسک و الکل توزیع نمی کند؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
6
8
همش کار کار آمریکاست!!! ؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
0
11
باید مسئولین کشور خیلی دقیق و واضح پاسخ بدن که چطور ایران که همسایه کشور چین نیست و در حالی که میان کشورهایی که بعضا از لحاظ بهداشتی شرایط بسیار بدتری نسبت به ایران دارند قرار گرفته ایم به چنین مصیبتی گرفتار شده.
ذاکر اهل بیت
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
0
3
دقت شود مقدسات و اقتصاد اسیب دیده .
پاسخ ها
گیلانی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
همه چیز قابل پیش بینی
است .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
7
2
بلد نیستید امید بدید به مردم .... ید الله فوق ایدیهم انشاله مثل تمام تاریخ
هادی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
3
3
اقتصاد ایران درونزا شده به همین دلیل تاثیر چندانی از اینطورمسایل نمی بیند اگرخودمون جو ندیم
پیشاور زاده
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
0
1
اقتصاد نحیف محصول بیماری ویروسی لجبازی در جهان .
ویروس کرونا هم به مشکلات مالی کشور اضافه شد .
خدا به خیر رضایت دهد .
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین