کد خبر: ۶۴۰۳۳۷
تاریخ انتشار : ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۷
پدیده زباله‌گردی در این روزها که کشورمان در معرض شیوع ویروس کرونا قرار گرفته می تواند مشکلات بسیاری برای کسانی که تا کمر در سطل زباله‌ها خم می شوند به وجود آورد و خود نیز عامل انتقال این ویروس شود.
آفتاب‌‌نیوز :

در صورتی که از سوی مسوولان امر فکر اساسی برای این افراد در این شرایط نشود شاید اتفاقاتی رخ دهد که جبران آن سخت باشد.

آن چیزی که این روزها بیشتر درسطل زباله‌ها ریخته می شود همانا دستکش های یکبار مصرف، دستمال کاغذی و بطری های پلاستیکی مواد ضد عفونی است که امکان آلودگی در آنها وجود دارد.

زباله‌گردی و خطر ویروس کرونا

هر چند مردم نیز باید خودشان ظروف های بازیافتی را از دیگر زباله ها جدا کنند و در پلاستیک ضخیم در کنار سطل زباله ها قراردهند.

شماری از شهروندان براین باروند که سازمان پسماند شهرداری و دیگر اصناف مربوط در این شرایط حساس باید فکر اساسی برای زباله گردها کنند و اجازه ندهند این افراد اقدام به جمع آوری ظروف و پلاستیک های بازیافتی کنند و یا با تعطیلی گارگاه‌های مربوط قدمی بزرگ در راه مبارزه با شیوع کرونا بردارند.

زباله‌گردها هم جان و هم جان دیگران را تهدید می کنند

یکی از فروشندگان مواد غذایی و بهداشتی در این باره گفت: شرایط به گونه ای که باید فکر اساسی برای زباله گردها که هم جان خود و هم جان دیگران را تهدید می کنند، کرد.

علی بیطرف ادامه داد: بیشتر کسانی که اقدام به زباله گردی می کنند افراد کم سن وسال و بعضا میانسال هستند که برای امرار معاش اقدام به اینگونه کارها می کنند که کارشان بسیار خطرناک است .

وی اضافه کرد: تا آنجا که ببینم اجازه نمی دهم این افراد در سطل زباله ها که خود عاملی برای انتقال هر گونه ویروس هستند بگردند اما باید مسوولان امر برای این معضل فکر اساسی کنند.

بیطرف افزود: تعطیلی کارگاه‌هایی که اقدام به تولید مواد بازیافتی می کنند یکی از راهکارهای جلوگیری از انتقال کرونا است ضمن اینکه کارگرانی هم که در این کارگاه‌ها کارمی کنند در خطرابتلا به این بیماری قرار خواهند گرفت.

ساماندهی زباله‌گردان

او با بیان اینکه دراین شرایط زباله گردان باید سامان دهی شوند ، اظهار داشت: علاوه بر مسوولان، والدین این افراد هم نباید اجازه دهند فرزندان خود در این شرایط حساس زباله گردی کنند.

۴۰۰ واحد تولیدی بازیافت تعطیل شدند

رییس اتاق اصناف استان فارس دراین باره اعلام کرد: برای جلوگیری از شیوع کرونا با هماهنگی مراجع قضایی حدود ۴۰۰ واحد تولیدی مواد بازیافتی در استان فارس کار خود را تعطیل کردند.

سید محمود هاشمی ادامه داد: در صورتی که کارگاه ها از این دستورالعل سرپیچی کنند محل کار آنها پلمب خواهد شد و از آنها خواسته ایم با نصب بنر ،کارگاه های خود را تعطیل اعلام کنند.

وی اضافه کرد: در این زمینه گشت های بازرسی نیز فعال هستند تا در صورتی که خلافی مشاهده شده طبق قانون با آنها رفتار شود.

هاشمی از دادستان استان فارس تشکر کرد و گفت: دادستان استان فارس در مورد تخلف واحدی های صنفی سریعا حکم صادر می کند که این امر کار ما را در تسریع برخورد با متخلفان آسانتر می کند.

به فززندم گفته ام زباله گردی نکند

همچنین مادریکی از زباله گردها که در خودرو فردی که اقدام به جمع آوری زباله می کرد، نشسته بود گفت: به فرزندم گفته ام از این کارهایش دست بردارد و به جای زباله گردی مسافرکشی کند اما به حرفم گوش نمی کند.

آموزش لازم و سامان دهی زباله گردان

یکی از دیگر شهروندان که دانشجوست در مورد افرادی که زباله گردی می کنند گفت: این قشر آسیب پذیر برای امرار معاش مجبورند دست به چنین کارهایی بزنند اما باید در این شرایط که کرونا شایع شده این افراد را با دادن آموزش های لازم ساماندهی کرد.

فرزاد حکیم زاده ادامه داد: در صورتی که این افراد ساماندهی شوند هم خودشان از گزند بیماری مصون می مانند و هم مانع شیوع کرونا و دیگر بیماری ها می شوند.

مسوول سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز پاسخ نداد

همچنین خبرنگار با روح الله خوشبخت مسوول سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز تماس گرفت اما او پاسخ نداد.

این فرد مسوول ابتدا گفت: در آسانسور هستم و بعدا تماس بگیرید اما چندین بار زنگ زدیم پاسخی دریافت نکردیم.

او سپس پیام داد که در جلسه هستم و بعدا خودم تماس می گیرم اما هر چه انتظار کشیدیم تماس نگرفت و با این که پرسش‌هایمان را از طریق پیامک برای او ارسال کردیم پاسخی دریافت نشد و به تماس های چندین بارما هم جواب نداد.

ویروس کرونا که کووید – ۱۹ نام دارد، نخستین بار در شهر ووهان کشور چین شناسایی شد و تا کنون به ۸۴ کشور سرایت کرده، با توجه به این امر سازمان بهداشت جهانی وضعیت فوق‌العاده اعلام کرده است.

از سی‌ام بهمن‌ تا شامگاه جمعه شانزدهم اسفند۹۸ بر اساس نتایج آزمایشگاهی، ابتلای قطعی ۴۷۴۷ نفر به کووید۱۹ در کشورمان تایید شده است.استان‌هایتهران، گیلان، قم، اصفهان و مرکزی بیشترین موارد ابتلا به کووید۱۹ را داشته‌اند. تاکنون ۹۱۳ نفر ازمبتلایان، بهبود یافته و ترخیص شده‌اند و ۱۲۴ نفر بر اثر ابتلا به کووید۱۹ در کشور جان خود را از دست داده‌اند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین