کد خبر: ۶۴۰۸۳۵
تاریخ انتشار : ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۴
یک متخصص تغذیه، ویروس کرونا را یک حریف قوی دانست که در مقابل دستگاه ایمنی ضعیف پیروز می شود و اضافه کرد: اگر کمبود وزن یا سابقه کاهش وزن ناگهانی نداریم و اصول تغذیه سالم چهار وعده ای را رعایت می کنیم، می توانیم نگران دستگاه ایمنی بدنمان در مقابل کرونا نباشیم.
آفتاب‌‌نیوز :

دکتر سید محسن مداح، متخصص تغذیه با اشاره به نقش تغذیه در عملکرد دستگاه ایمنی بدن، اظهار کرد: فرد سالم فردی است که تغذیه سالم داشته باشد و تغذیه سالم عملکرد دستگاه ایمنی بدن را تقویت می کند.

وی با بیان اینکه افراد با دستگاه ایمنی ضعیف تر نه تنها برای ویروس کرونا، بلکه برای همه بیماری های عفونی میزبان مناسبی محسوب می شوند، تصریح کرد: افرادی که تغذیه سالم ندارند دچار کمبودهای غذایی می شوند که ممکن است دستگاه ایمنی را تضعیف کند.

این متخصص تغذیه، وظیفه یک دستگاه ایمنی سالم را مقابله با بیماری های عفونی دانست و تصریح کرد: دستگاه ایمنی بدن با تغذیه قوی نمی شود، اما تغذیه نادرست دستگاه ایمنی را ضعیف می کند. از جمله افرادی که دستگاه ایمنی بدن آنان دچار مشکل می شود، افراد کم وزن و نحیف هستند.

مداح با تاکید بر لزوم جلوگیری از کاهش وزن و ریزنقشی، گفت: نحیفی توام با سالمندی خطرآفرین است و استعداد ابتلا به بیماری های عفونی را افزایش می دهد. در ایامی که با اپیدمی کروناویروس مواجه هستیم، فرصت حل مشکلات تغذیه ای افراد با شرایط مذکور وجود ندارد و لذا قرنطینه خانگی و پرهیز از خروج از منزل توصیه می شود.

وی فرمول نمایه توده بدن را بهترین شاخص برای سنجش لاغری و چاقی دانست و عنوان کرد: اگر نسبت وزن(کیلوگرم) به مجذور قد(متر) عدد کمتر از ۱۸.۵ باشد، فرد لاغر و اگر بیشتر از ۱۹ باشد، فرد متناسب است، اما بالاتر از ۲۵ نشان دهنده چاقی است.

۵۰ درصد انرژی بدن باید توسط غلات تامین شود

این متخصص تغذیه، با بیان اینکه سالمندان نباید از نظر وزنی ضعیف باشند، اضافه کرد: کم وزنی، سن بالا و در معرض میکروب و ویروس بودن از جمله عوامل لازم برای میزبانی از بیماری های عفونی است.

وی بدن انسان را نیازمند دریافت روزانه ۳۴ عنصر شامل ویتامین ها و مواد معدنی دانست و ادامه داد: ویتامین ها به ویژه A، C و «روی» نیاز دستگاه ایمنی بدن را تامین می کند. این در حالی است که کمبود برخی از ویتامین ها در افزایش بخت عفونت های ریوی نقش دارند و به عنوان مثال کمبود «روی» بر تعداد گلبول های سفید اثر می گذارد.

مداح یادآور شد: برخی از افراد وزن خوبی دارند، اما افراد فربه ممکن است لزوما تغذیه سالم نداشته باشند و اضافه وزن خود را با مواد خوراکی متفرقه و غیر ضروری تامین کنند و کمبود برخی از عناصر در آنان وجود داشته باشد.

این متخصص تغذیه، یک تغذیه سالم در طول روز را شامل دو واحد میوه، چهار لیوان سالاد یا سبزی خوردن، دو لیوان لبنیات کم چرب و سه عدد گردوی کامل دانست و یادآور شد: مصرف غذای گوشتی دو تا سه بار در هفته کفایت می کند.

وی با بیان اینکه ۵۰ درصد انرژی بدن باید توسط غلات تامین شود، گفت: وجود غلات در چهار وعده غذایی صبحانه، نهار، عصرانه و شام لازم است تا دستگاه ایمنی خوبی داشته باشیم.

کمبود ویتامین D موجب تضعیف عملکرد دستگاه ایمنی می شود

مداح، کاهش وزن ناخواسته را موجب تحلیل قوای دستگاه ایمنی بدن دانست و متذکر شد: افراد به واسطه برخی از بیماری ها همچون دیابت گاهی وزن کم می کنند، در صورتی که وزن ظاهری و بنیه خوبی دارند. برخی از افراد نیز با رژیم گرفتن سرخود و حذف وعده های اصلی با عجله وزن کم می کنند؛ چنین افرادی اگرچه از وزن بالا به وزن مناسب می رسند، اما این کاهش وزن غیر اصولی دستگاه ایمنی آنان را تضعیف می کند.

این متخصص تغذیه، با بیان اینکه اضافه وزن باید تحت نظر کارشناس تغذیه و به آرامی صورت گیرد، تصریح کرد: افرادی که دچار اضافه وزن هستند، در فرایند کاهش وزن باید از ویتامین های تقویتی مناسب استفاده کنند تا دستگاه ایمنی آنان تحت تاثیر قرار نگیرد.

وی با تاکید بر اینکه تمام نیازهای بدن ترجیحا باید از راه غذا و به صورت طبیعی تامین شود، خاطرنشان کرد: برخی از افراد نیازمند مکمل های D، آهن و کلسیم هستند. ویتامین D تنها ویتامینی است که در مواد غذایی وجود ندارد و باید از طریق تابش آفتاب بر سطح پوست تامین شود؛ البته آفتاب همیشه نیست و ما گاها پوشش داریم لذا باید از مکمل استفاده کنیم.

مداح، کمبود ویتامین D را موجب تضعیف عملکرد دستگاه ایمنی دانست و متذکر شد: بانوان در سنین باروری به ویژگی دوران قاعدگی باید آهن مصرف کنند، اما مصرف خودسرانه ویتامین ها از جمله آهن توصیه نمی شود و باید براساس آزمایش باشد. همچنین مصرف پایین لبنیات موجب کمبود کلسیم در بدن می شود و لذا باید قرص کلیسم مصرف کنیم.

این متخصص تغذیه، با بیان اینکه کرونا از راه خوراکی موجب انتقال ویروس به بدن انسان نمی شود، گفت: اسید معده ویروس ها را از بین می برد، اما باید مراقب باشیم کرونا از طریق تماس با غذای آلوده به این ویروس به چشم و بینی ما نرسد لذا شست و شوی دست ها در هنگام تهیه مواد غذایی مورد تاکید است.

خطر مصرف الکل صنعتی به جای الکل طبی

وی استفاده از قرص جوشان برای تقویت دستگاه ایمنی را در افراد با تغذیه سالم بی اثر دانست و عنوان کرد: توانایی دستگاه ایمنی در افراد مختلف یکسان نیست و برخی از افراد خیلی زود تحت تاثیر بیماری ها قرار می گیرند لذا بهترین راهکار این است که در معرض بیماری نباشیم.

مداح، ویروس کرونا را یک حریف قوی دانست که در مقابل دستگاه ایمنی ضعیف پیروز می شود و اضافه کرد: اگر کمبود وزن یا سابقه کاهش وزن ناگهانی نداریم و اصول تغذیه سالم چهار وعده ای را رعایت می کنیم، می توانیم نگران دستگاه ایمنی بدنمان در مقابل کرونا نباشیم. ورزش نیز برای تقویت دستگاه ایمنی بسیار خوب است؛ البته ورزش های سنگین بدن را ضعیف می کند، اما داشتن یک فعالیت بدنی متوسط کمک کننده دستگاه ایمنی است.

وی همچنین اضطراب و استرس، کشیدن سیگار و مصرف بی رویه مشروبات الکلی را موجب تضعیف دستگاه ایمنی بدن دانست و خاطرنشان کرد: مصرف الکل صنعتی موجب مسمومیت، کوری و نهایتا مرگ می شود. متاسفانه برخی از افراد سودجو از فرصت شیوع کرونا برای فروش الکل صنعتی به جای الکل طبی به مردم استفاده می کنند که بسیار خطرناک است.

این متخصص تغذیه، با بیان اینکه تقویت دستگاه ایمنی به ما در مقابل بدخیمی ها مصونیت می بخشد، گفت: داستان ویروس کرونا پایان می یابد، اما همیشه باید با تغذیه مناسب، ورزش و خواب کافی دستگاه ایمنی خودمان را قوی، پا بر جا و ایده آل نگه داریم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین