کد خبر: ۶۴۱۱۸۷
تاریخ انتشار : ۲۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۸
نماینده آمریکا در سازمان های بین المللی مستقر در وین روز چهارشنبه ایران را به عدم همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی متهم کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

نماینده آمریکا در نهادهای سازمان ملل در وین ایران را به عدم همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی متهم کرد.

«جکی ولکات» این ادعا را در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به منظور بررسی گزارش مدیر کل آژانس در خصوص اجرای تعهدات ایران ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ مطرح کرد.

ادعای تازه آمریکا ایران

او گفت: ما با نگرانی فزاینده ای گزارش دبیر کل در خصوص اجرای تعهدات پادمانی در ایران را دنبال می‌کنیم. موجب تاسف است که چنین گزارشی که اولین گزارش در نوع خود بعد از سال ۲۰۱۵ است یک بار دیگر ضروری است، اما خودداری ایران از پرداختن به سوالات اساسی پادمانی به چنین پاسخی نیاز دارد.

ولکات افزود: در شرایطی که ایران همکاری نمی کند روشن است که چاره‌ای برای مدیر کل باقی نمی ماند غیر از اینکه شورای حکام را متوجه این موضوعات اساسی نماید.

وی ادامه داد: ماهیت مسائل پادمانی گزارش‌شده به ما و عدم پاسخگویی و همکاری ایران با آژانس طی ماه‌های گذشته نگرانی‌های بسیار جدی را در خصوص پایبندی ایران به تعهدات پادمانی این کشور مطرح می کند.

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین امروز چهارشنبه در پیامی توئیتری نوشت: شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی لحظاتی پیش بررسی گزارش راستی‌آزمایی درباره ایران را تکمیل کرد و نکاتی را از این سند یادداشت کرد.

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در این خصوص اعلام کرد: اکنون شورای حکام بررسی گزارش‌ها درباره کاربرد پادمان ها در کره شمالی، سوریه و ایران را آغاز کرده است (گزارش ممانعت از دسترسی به دو سایت در ایران).

این درحالیست که «رافائل گروسی» رئیس جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سخنانی مدعی شده بود که از ایران خواسته است تا درباره «مکان اعلام نشده» در تهران که در آنجا سال گذشته ذرات اورانیوم پیدا شده بود، شفاف سازی کند.

گروسی همچنین مدعی شده بود که ایران باید تصمیم بگیرد تا با روشی شفاف‌تر با آژانس برای ارائه توضیحات لازم همکاری کند.

در مقابل ادعای آژانس، ایران تصریح کرد که چنین درخواست‌هایی باید بر مبنای دلایل شفاف و اصول مطابق با اسناد مرتبط آژانس باشند، که درخصوص دو درخواست اخیر برای دسترسی تکمیلی، صدق نمی‌کند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین