کد خبر: ۶۴۱۲۲۰
تاریخ انتشار : ۲۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۱
آمار قربانیان ناشی از مسمومیت‌های الکلی در کشور افزایش یافت
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با هشدار نسبت به مصرف الکل متانول یا همان الکل صنعتی به تصور نقش ضدعفونی‌کننده آن برای مقابله با ویروس کرونا اعلام کرد: «الکل متانول به دلیل سمی‌بودنش در تماس با پوست، جذب بدن می‌شود و متناسب با میزان جذب پوستی، عوارضی همچون کوری، مسمومیت کلیوی و مرگ را به دنبال دارد.» معاونت دادستان کرج: مجموعاً ‏٤هزار لیتر مشروبات الکلی شامل ۲۸۰۰لیتر مشروب الکلی تقلبی با مارک یکی از شرکت‌های ‏تولید نوشیدنی مطرح کشور و ۱۲۰۰ لیتر الکل تقلبی کشف و ضبط شده است
آفتاب‌‌نیوز :

آمار قربانیان مسمومیت الکلی در کشور رو به فزونی گذاشته است. از شهرهای مختلف خبر می‌رسد که تعداد زیادی از شهروندان با علایم مسمومیت شدید مصرف الکل در مراکز درمانی بستری شده‌اند. هر روز تعداد جدیدی از قربانیان مصرف مشروبات تقلبی از سوی مسئولان اعلام می‌شود. تازه‌ترین آمار در این‌باره مربوط به استان مازندران است. مدیرکل پزشکی‌قانونی این استان صبح چهارشنبه به خبرنگاران گفت طی چند روز گذشته ١٢ نفر به دلیل مصرف الکل صنعتی جان‌شان را از دست داده‌اند. مسئولان دانشگاه علوم پزشکی اهواز تعداد جانباختگان مصرف مشروبات تقلبی در این شهر را ۴٠ نفر اعلام کردند. در همین چند روز اخیر سه نفر در اردبیل جان باختند و یک نفر مرگ‌مغزی شد، تعداد کشته‌شدگان استان البرز هم به ١۵ نفر رسید.

پیش از این هم سه نفر در پایتخت به دلیل مصرف الکل فوت کردند. در کرمانشاه هم یک نفر به دلیل مصرف الکل تقلبی جانش را از دست داد. این آمار نگران‌کننده از قربانیان الکل درحالی از گوشه و کنار کشور منتشرمی‌شود که تعداد زیادی از مسموم‌شدگان همچنان روی تخت بیمارستان بستری‌اند که برخی از آنها حال‌شان وخیم است. مسئولان بهداشت و درمان هم می‌گویند برخی از افراد بستری‌شده دچار نقص یا ازکارافتادگی کلیه شده‌ و تعدادی از آنها هم بینایی‌شان را از دست داده‌اند. این روند نگران‌کننده تقریبا از روزهای پایانی هفته گذشته شروع شد. ابتدا چند مورد مسمومیت در اهواز و تهران بود، اما رفته‌رفته به تعداد مراجعه‌کنندگان و قربانیان افزوده شد. حالا با نگاهی به آمار رسمی منتشرشده در اینباره می‌توان گفت از روزهای ابتدایی اسفند تاکنون دست‌کم 81 نفر در کل کشور به دلیل مصرف مشروب تقلبی جان‌شان را از دست دادند. آماری که در صورت ادامه این روند می‌تواند حتی پابه‌پای ویروس کرونا قربانی بگیرد.

فرار از کرونا با الکل مرگبار/ ۸۱ نفر مرگ نوشیدند

براساس اعلام مدیرکل پزشکی قانونی مازندران از ابتدای اسفندماه تاکنون ۱۲ نفر در این استان بر اثر مصرف الکل جان خود را از دست دادند. به گفته علی عباسی ١١ نفر از این قربانیان مرد و یک نفر از آنها زن هستند. این تعداد درحالی به دلیل مصرف الکل جان‌شان را از دست دادند که براساس گفته عباسی در مدت مشابه سال قبل هیچ گونه فوتی به دلیل مسمومیت الکلی در سطح استان ثبت نشده بود. او می‌گوید در گزارش‌های پزشکی‌قانونی مرگ چندین نفر بر اثر مصرف مشروبات الکلی پلمپ‌شده هم وجود دارد و در هشداری جدی به شهروندان گفت: «هیچ گونه مشروبات الکلی استانداردی در کشور وجود ندارد و حتی مشروبات الکلی پلمپ‌شده نیز در اغلب موارد در کارگاه‌های زیرزمینی تهیه و پلمپ می‌شود، بنابراین به خانواده‌ها هشدارمی‌دهیم مراقب فرزندان، نوجوانان و جوانان خود باشند و توصیه‌ها و هشدار‌های لازم را به آنان ابلاغ کنند.»

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران هم با هشدار نسبت به مصرف الکل متانول یا همان الکل صنعتی به تصور نقش ضدعفونی‌کننده آن برای مقابله با ویروس کرونا اعلام کرد: «الکل متانول به دلیل سمی‌بودنش در تماس با پوست، جذب بدن می‌شود و متناسب با میزان جذب پوستی، عوارضی همچون کوری، مسمومیت کلیوی و مرگ را به دنبال دارد.» به گفته روحانی‌زاده استفاده از الکل متانول برای ضدعفونی منجر به افزایش مراجعه شمار زیادی از بیماران مسموم به الکل به مراکز بیمارستانی شده، به طوری که موارد متعددی از عوارض مسمومیت ناشی از مصرف الکل از جمله کوری، الزام به دیالیز و موارد منجر به مرگ نیز در بین مراجعه‌کنندگان گزارش شده است. این درحالی است که پزشکان بارها اعلام کردند مصرف الکل در جلوگیری از ابتلا به کرونا هیچ تأثیری ندارد. اما آشفته بازار مواد ضدعفونی‌کننده هم در بروز این موج جدید از مسمومیت‌های الکلی ثأثیر زیادی دارد. رئیس مرکز بهداشت مازندران می‌گوید افزایش تقاضای مردمی برای استفاده از محلول‌های ضدعفونی‌کننده منجر به سوءاستفاده عده‌ای فرصت‌طلب شده و این افراد با اضافه‌کردن سفیدکننده به الکل‌های صنعتی رنگی، محلولی بی‌رنگ و بدون نشان را به عنوان الکل طبی به بازار عرضه می‌کنند که باعث افزایش درصد موارد مسمومیت‌ها شده است.

این دقیقا همان اتفاقی است که دو برادر به نام‌های سیامک و سیاوش را راهی بیمارستان کرده است. ظاهرا این دو پسر جوان چند روز پیش در چالوس چند لیتر الکل سفید به دست‌شان می‌رسد، آنها به تصور اینکه این محلول همان الکل طبی است، مقداری از آن را به صورت خوراکی مصرف می‌کنند، اما چند ساعت بعد با حالت تهوع و سرگیجه شدید به بیمارستان منتقل‌می‌شوند. اینها را یکی از دوستان نزدیک آنها به «شهروند» می‌گوید. به گفته او سیامک در بیمارستان نوشهر بستری است و تا الان چندبار دیالیز شده، اما حال سیاوش رو به بهبود است: «دکترها به ما گفتند به احتمال زیاد یکی از کلیه‌های سیامک از کار افتاده است و آنها در تلاش هستند تا حداقل کلیه دیگرش را حفظ کنند. اما سیاوش چون مقدار کمتری از این الکل سمی را مصرف کرده بود، الان حالش بهتر است و تا دو روز آینده از بیمارستان مرخص می‌شود. حالا با این وضع که بیمارستان‌ها آلوده است و منبع انتقال کرونا اعلام شده، این دو نفر باید در بیمارستان باشند.»

اما اوضاع خوزستان همچنان نگران‌کننده است. تعداد کشته‌شدگان مسمومیت الکلی در این استان به ۴۶ نفر رسیده است. این خبر را علی احسان‌پور، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز اعلام کرد و گفت: «تاکنون بیش از ۵٠٠ نفر در مراکز درمانی اهواز به دلیل مصرف الکل تقلبی به بیمارستان‌های این استان مراجعه کرده‌ و تحت مداوا قرار گرفته‌اند.»

ابول نژادیان، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز هم بیشترین آمار قربانیان را مربوط به شهر اهواز اعلام کرد: «به جز دو نفر که در شهر رامهرمز جان‌شان را از دست دادند، بقیه کشته‌شدگان ناشی از مصرف الکل در شهر اهواز بود.» او همچنین درباره سن و سال قربانیان الکل سمی در این استان گفت: «میانگین سنی این افراد مسموم ۳۴ سال است که کم‌سن‌ترین فوتی‌ها پانزده ساله و مسن‌ترین آنها هفتادودو ساله است. یک نفر از جانباختگان زن و مابقی مرد بوده‌اند.»

اوضاع در کرج هم وخیم است معاون دادستان کرج از فوت ١۵ نفر در این استان به دلیل مصرف الکل خبر داد. به گفته محمد آقایاری ۴هزار لیتر مشروبات الکلی تقلبی در کرج کشف شده و ٣ نفر نیز در این رابطه بازداشت شده‌اند. او در توضیح اقدامات قضائی انجام شده در راستای برخورد با عوامل تهیه و توزیع الکل‌های تقلبی گفت:« از همان لحظات نخست دریافت گزارش، ‏دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان دستور قاطع برای شناسایی و بازداشت عوامل دخیل را به ‏معاونت دادستانی صادر کرد ‎‎.در این عملیات که تاکنون منجر به بازداشت سه نفر شده مجموعاً ‏۴هزار لیتر مشروبات الکلی شامل ۲۸۰۰لیتر مشروب الکلی تقلبی با مارک یکی از شرکت‌های ‏تولید نوشیدنی مطرح کشور و ۱۲۰۰ لیتر الکل تقلبی کشف و ضبط شده است.‏»

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین