کد خبر: ۶۴۴۸۸۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۱۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۱
مدیر واحد ساماندهی طرح‌ها و محدوده‌های ترافیکی شهرداری تهران از توقف رزرو ورود به محدوده طرح ترافیک تا٢٠ فروردین خبر داد.
آفتاب‌‌نیوز :

عمار سعیدیانفر در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا با اعلام آغاز اجرای طرح ترافیک از فردا ١۶ فروردین ماه گفت: ساعت اجرای طرح به دلیل شیوع کرونا از ساعت ۸ تا ۱۷ هست و سه ساعت و نیم کاهش پیدا کرده است.

وی با تاکید براینکه در طرح ترافیک سال٩٩ حتما شهروندان باید از قبل، ورود خود را رزرو کنند، اظهار کرد: البته براساس تصمیم اخذ شده تا ٢٠ فروردین که دولت شرایط ویژه به علت کرونا اعلام کرده است رزرو اجباری نیست.

آغاز طرح ترافیک از ساعت ٨ فردا / لغو موقتی رزرو ورود به محدوده تا٢٠ فروردین

سعیدیان فر همچنین در مورد طرح ترافیک جانبازان و معلولین و بیماران خاص عنوان کرد: با توجه به شرایط ویژه پیش آمده به خاطر شیوع کرونا و تأخیر در تخصیص سهمیه های ۹۹ توسط ارگان های ذیربط، تا تخصیص سهمیه‌های مذکور در سال جاری ، سهمیه های سال ۹۸ این افراد برای تردد در طرح ترافیک سال ۹۹ دارای اعتبار می باشد.

ترافیک در سال جاری/ از جریمه برای رزرو بلا استفاده تا تکلیف طرح در روزهای پنجشنبه

خبرگزاری فارس نیز نوشته است: طرح ترافیک سال جدید از شنبه 16 فروردین اجرایی می‌شود که این طرح نسبت به سال پیش با تغییراتی همراه شده، از جمله رزروی شدن آن، که مباحث و سوالات مختلفی درباره آن مطرح است.

شهروندان زیادی روزانه به دلایل مختلف وارد محدوده طرح ترافیک و کاهش آلودگی هوا می‌شوند و بر همین اساس سؤالات بسیاری در این زمینه مطرح است.

درباره جزئیات طرح جدید ترافیک در سال 99 و پرسش برخی از مخاطبین با عمار سعیدیان‌فر، مدیر واحد ساماندهی محدوده‌ها و طرح‌های ترافیکی شهرداری تهران به صورت مجازی به بحث و گفت‌وگو نشستیم که جزئیات آن به شرح ذیل است:

ساعات طرح ترافیک در سال جدید به چه صورت است؟

بر اساس مصوبه شورای ترافیک شهر تهران ساعت اجرای طرح ترافیک برای سال 99 از 6:30 صبح تا ساعت 19 بعدازظهر در نیمه اول سال تعیین شده است ولی به دلیل بروز ویروس کرونا و جهت پیشگیری از شیوع این بیماری بر اساس تصمیم شورای ترافیک تهران ساعت طرح برای سال جدید تغییر کرد و فعلاً از ساعت 8 صبح تا 17 بعدازظهر اجرایی می‌شود که در واقع حدود سه ساعت و نیم از زمان طرح کاهش یافته تا تسهیل تردد با وسایل نقلیه شخصی صورت پذیرد.

نرخ طرح ترافیک برای سال 99 چه میزان است؟

این مسأله به عوامل مختلفی از جمله نوع معاینه فنی خودرو، زمان تردد و ورود و خروج به محدوده طرح ترافیک بستگی دارد.

نرخ عوارض ورود و خروج به حلقه اول و دوم طرح ترافیک

در صورتی که وسیله نقلیه چندین بار توسط دوربین در یک روز مشاهده شود و اولین ورود و آخرین خروج ملاک محاسبه باشد ورود بعد از ساعت 10 و خروج قبل از ساعت 16 با معاینه فنی برتر در محدوده طرح ترافیک 164 هزار و 640 ریال خواهد بود و میزان پرداخت به ازای هر روز در محدوده کنترل آلودگی هوا 82 هزار و 320 ریال در نظر گرفته می‌شود. همچنین اگر ورود قبل از ساعت 10 و خروج قبل از ساعت 16 باشد همچنین خودرو دارای معاینه فنی برتر باشد میزان پرداخت به ازای هر روز در محدوده طرح ترافیک 235 هزار و 200 ریال و در محدوده کنترل آلودگی هوا 117 هزار و 600 ریال خواهد بود.

در صورتی که ورود قبل از ساعت 10 و خروج بعد از ساعت 16 باشد با معاینه فنی برتر نرخ طرح در محدوده حلقه اول 352 هزار و 800 و در محدوده کنترل آلودگی هوا 176 هزار و 400 ریال است که اگر خودرو فاقد معاینه فنی برتر باشد این میزان در محدوده طرح ترافیک 504 هزار ریال و در محدوده کنترل آلودگی هوا 252 هزار ریال است. همچنین اگر ورود بعد از ساعت 10 و خروج بعد از ساعت 16 باشد با معاینه فنی برتر در محدوده طرح ترافیک عوارض 235 هزار و 200 ریال و در محدوده کنترل آلودگی هوا 117 هزار و 600 ریال خواهد بود که در همین شرایط با خودروی فاقد معاینه فنی برتر 236 هزار ریال در حلقه اول و 168 هزار ریال در حلقه دوم عوارض لحاظ می‌شود.

همچنین اگر وسیله نقلیه یک‌بار توسط دوربین‌ها در یک روز مشاهده شود یعنی فقط خروج یا ورود به محدوده های دوگانه در زمان طرح ترافیک یا کنترل آلودگی هوا داشته باشد، اگر تردد قبل از ساعت 10 باشد با معاینه فنی برتر در محدوده طرح ترافیک عوارض 235 هزار و 200 ریال و در محدوده کنترل آلودگی هوا 117 هزار و 600 ریال است که برای خودروی فاقد معاینه فنی برتر عوارض با این شرایط 236 هزار ریال در حلقه اول و 168 هزار ریال در حلقه دوم یا محدوده کنترل آلودگی هوا خواهد بود و اگر بعد از ساعت 10 و قبل از ساعت 16 تردد انجام گیرد با معاینه فنی برتر عوارض ورود به طرح ترافیک 164 هزار و 640 ریال و در محدوده طرح ترافیک 82 هزار و 320 ریال در نظر گرفته می‌شود و با خودروی فاقد معاینه فنی برتر با همین شرایط 235 هزار و 200 ریال در حلقه اول و 117 هزار و 600 ریال در حلقه دوم نرخ طرح خواهد بود.

همچنین اگر تردد بعد از ساعت 16 باشد با خودرویی با معاینه فنی برتر در حلقه اول 235 هزار و 200 و در حلقه دوم 117 هزار و 600 ریال از رانندگان اخذ می‌شود و برای خودروی فاقد معاینه فنی برتر این میزان 336 هزار ریال در محدوده طرح ترافیک و 168 هزار ریال در محدوده کنترل آلودگی هوا خواهد بود.

روزهای پنج‌شنبه طرح ترافیک اجرا می‌شود؟

طرح ترافیک از ساعت 6:30 تا 19 روزهای هفته به جز روزهای پنج‌شنبه و تعطیلات رسمی در محدوده طرح ترافیک اجرا می‌شود. طرح کنترل آلودگی هوا نیز از ساعت 6:30 تا 19 از روز شنبه تا چهارشنبه و از ساعت 6:30 تا 13 در روز پنج‌شنبه به جز تعطیلات رسمی اجرا خواهد شد که البته تغییر ساعات به دلیل شیوع کرونا این زمان را دستخوش تغییر کرده است.

افزایش 5 درصدی تخفیف معاینه فنی برتر

میزان تخفیف برای رانندگان در صورت دارابودن معاینه فنی برتر به صورت کلی چند درصد است؟

میزان تخفیف برای خودروهایی که دارای معاینه فنی برتر هستند امسال 5 درصد افزایش داشته است و از 25 درصد به 30 درصد تخفیف افزایش یافته است.در سال 99 برای افرادی که معاینه فنی برتر دارند 13.5 درصد افزایش تعرفه طرح ترافیک و طرح کاهش آلودگی هوا داشته‌ایم و برای رانندگان با خودروی معاینه فنی عادی 21 درصد افزایش تعرفه طرح ترافیک و طرح کاهش آلودگی هوا نسبت به سال 98 ایجاد شده است.

20 روز تردد رایگان ماندگار شد

آیا 20 روز تردد رایگان تهرانی ها در محدوده طرح کاهش آلودگی هوا همچنان برای رانندگان در سال 99 اجرایی می‌شود؟

20 روز تردد رایگان برای پلاک‌های تهران و 15 روز تردد رایگان برای پلاک‌های شهرستان در طرح کاهش آلودگی هوا و در هر فصل در نظر گرفته شده است و این موضوع مشابه سال 98 بوده و هیچ تغییری نداشته است.

همچنین رانندگان تا زمانی که 20 روز تردد رایگان خود را در محدوده کاهش آلودگی هوا استفاده نکرده‌اند نیازی به رزرو ندارند ولی پس از اتمام این روزها برای ورود به طرح باید حتماً رزرو انجام گیرد.

رزرو بلااستفاده طرح، جریمه دارد

رانندگان در صورت رزروکردن طرح اگر وارد محدوده‌های ترافیکی شوند برای پیشگیری از خسارت مالی چه اقدامی باید انجام دهند؟

قابلیت لغو رزرو تا 6 صبح روزی که رزرو انجام گرفته امکانپذیر است ولی اگر لغو رزرو انجام نگیرد و راننده احیاناً وارد طرح نشود مبلغ 5600 تومان از حساب آن برداشت خواهد شد زیرا یک سهمیه روزانه را اشغال کرده است.

حداقل موجودی در حساب شهروندی

حداقل موجودی برای رزرو روزانه چقدر است؟

حداقل موجودی برای رزرو روزانه طرح ترافیک 50 هزار و 400 تومان و برای رزرو در محدوده آلودگی هوا 25 هزار و 200 تومان است که البته از آنجایی که نرخ عوارض طرح ترافیک در ساعت اوج و غیراوج متفاوت است و نوع معاینه فنی برتر و عادی نیز در آن تأثیرگذار است پس از تردد خودروی رانندگان جزئیات بررسی و در صورت تردد در زمان غیر اوج و یا دارا بودن معاینه فنی برتر مابقی به حساب شهروند بازمی‌گردد.

زمان انصراف رزرو طرح

انصراف از طرح تا چه زمانی امکانپذیر است و اگر راننده‌ای بدون رزرو طرح وارد شد چه اقدامی باید انجام دهد؟

انصراف تا قبل ازساعت 6 صبح هر روز امکانپذیر است و اگر شهروندی وارد طرح شود و قبل از آن رزرو انجام نداده باشد تا ساعت 24 همان روز می‌تواند رزرو را انجام دهد البته اگر سهمیه‌ روزانه در آن روز تکمیل نشده باشد و به سقف تعداد سهمیه روزانه نرسیده باشد.

درآمدشهرداری از طرح معلوم نیست

پیش‌بینی می‌کنید درآمد حاصل از طرح با روش رزرو شدن چه میزان باشد؟

در حال حاضر پیش‌بینی درآمد امکانپذیر نیست و از آنجایی که بیماری کرونا نیز شیوع یافته است بسیاری از موضوعات و رفتار ترافیکی شهروندان دستخوش تغییر شده و درآمد شهرداری از طرح ترافیک اکنون غیرقابل پیش‌بینی است.

رأی پلیس راهور مثبت بود

پلیس راهور تهران با نحوه اجرای طرح ترافیک در سال جدید به صورت صد درصدی موافق است؟

 بله، در مورد نحوه اجرای طرح در حلقه اول و دوم بررسی‌های لازم انجام گرفته، و در جلسات شورای ترافیک شهر تهران تعامل سازنده فی مابین شهرداری، پلیس راهور، استانداری و وزارت کشور نیز انجام شده و نقطه‌نظرات و پیشنهادات برای اصلاحات در شورای ترافیک تهران مطرح، بررسی و اعمال شده است.

آنچه ساکنان محدوده طرح ترافیک باید بدانند

نحوه اجرای طرح برای ساکنین محدوده طرح ترافیک و کاهش آلودگی هوا به چه صورت است؟

مالکان باید عوارض نوسازی و پسماند، عوارض خودرو و بدهی عوارض طرح ترافیک را به صورت غیرحضوری پرداخت کنند و و در صورت پرداخت موارد مذکور به صورت خودکارو بدون مراجعه به دفاتر طرح ساکنین با همین شرایط به آنها تعلق می‌گیرد و تمدید خواهد شد. همچنین مستأجرانی که سال 98 از تسهیلات ساکنین بهره‌مند شده‌اند باید مشابه مالکان دیون خود را پرداخت نمایند البته تا زمانی که اجاره‌نامه آنها اعتبار داشته باشد و زمانی که اعتبار اجاره‌نامه به اتمام رسد برای تمدید تسهیلات طرح ساکنین می بایست اجاره‌نامه جدید یا تمدید اجاره نامه قبلی را را به دفاتر خدمات الکترونیک شهر تهران جهت احراز ارائه کنند.

ساکنان محدوده طرح که تاکنون از تسهیلات مربوطه استفاده نکرده‌اند و برای بار نخست قصد استفاده از طرح ساکنین را دارند باید به دفاتر خدمات الکترونیک شهرداری مراجعه و مدارک لازم را ارائه و ثبت‌نام کنند.

امسال برای ساکنین طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا، شورای ترافیک شهر تهران تسهیلاتی در نظر گرفته است و سال پیش قبل از ساعت 8:30 صبح ساکنین یک خروج رایگان و بعد از ساعت 17 یک ورود رایگان داشتند و بین ساعت 8:30 تا 17 نیز نرخ تعرفه برای آنها نیم‌بها بود که امسال این ساعات تغییر کرده و 8:30 صبح به 9 صبح و 17 به ساعت 16 تغییر یافته است. البته رزرو روزانه برای ساکنین طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا نیز الزامی است.

جریمه در کمین رانندگان است

اگر راننده‌ای به صورت غیرمجاز وارد طرح شد آیا علاوه بر جریمه پلیس باید عوارض را نیز بپردازد؟

 بله، اگر راننده‌ای غیرمجاز وارد طرح ترافیک و یا طرح کاهش آلودگی هوا شد غیر از اینکه ملزم به پرداخت عوارض است جریمه پلیس نیز برای آن افزوده می‌شود و موظف به پرداخت هر دو عوارض و جریمه است.

تنها یک رزرو برای هر دو طرح ترافیک و کاهش

رزرو چگونه انجام می شود؟

 رزو از طریق سامانه تهران من انجام می شود و در صورتی‌که برای یک روز مشخص، برای ورود به محدوده طرح ترافیک رزرو انجام شد، دیگر نیازی به رزرو محدوده کنترل آلودگی هوا نیست. همچنین محاسبه مبلغ مسدودی رزرو براساس ضریب معاینه فنی خودرو و نوع محدوده ترافیکی (طرح ترافیک یا کنترل آلودگی هوا) انجام شده است و بدیهی است مبلغ مازاد پس از تردد و محاسبه صورت‌حساب نهایی به حساب شهروندی فرذ مسترد خواهد شد.

رزرو سالیانه نداریم

آیا امکان رزرو سالیانه طرح ترافیک وجود دارد؟

خیر، امکان رزرو سالیانه نیست و نهایتاً بازه زمانی برای رزرو هفتگی است و چهارشنبه هر هفته ساعت 12 ، رزرو برای هفته آتی امکانپذیر است.

خروج از طرح ترافیک هم خرج دارد

آیا برای خروج از طرح ترافیک نیز باید رزرو انجام گیرد؟

بله، فردی که از طرح خارج می‌شود یک بار تردد در طرح داشته و طبق جداول مربوطه هزینه طرح را باید بپردازد.

کیف پول شهروندیتان را شارژ کنید

اگر شهروندان در حساب کارت شهروندی موجودی داشته باشند آیا از تخفیف بهره‌مند می‌شوند؟

بله در صورتی که شهروندان هنگام تردد در محدوده در حساب‌شان شارژ داشته باشند 20 درصد تخفیف خواهند داشت. همچنین باید توجه داشت که رانندگان مانند سال 98 فرصت یک ماهه برای دریافت 20 درصد تخفیف و پرداخت عوارض ندارند.

آخرین مهلت ثبت نام طرح ترافیک اهالی رسانه

جلسات شورای ترافیک چه زمان‌هایی برگزار می‌شود؟

با توجه به فراخور موضوعات در شورای کارشناسی ترافیک جلسات شورای ترافیک تهران برگزار می‌شود که گاهی در ماه چندین جلسه برگزار می‌شود؟

مهلت ثبت‌نام طرح ترافیک خبرنگاران تا چه زمانی است؟

اهالی رسانه تا 20 فروردین فرصت ثبت‌نام در طرح ترافیک را دارند که تا پایان اسفند حدود 4600 نفر جهت استفاده از سهمیه طرح ترافیک و تخفیف آن ثبت‌نام کرده بودند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
0
0
"اگر لغو رزرو انجام نگیرد و راننده احیاناً وارد طرح نشود مبلغ 5600 تومان از حساب آن برداشت خواهد شد زیرا یک سهمیه روزانه را اشغال کرده است."
معنای این تفکر این است که مسئولین به فکر آلودگی نیستند که اگر کسی رزرو کرد و یک سهمیه را اشغال کرد ولی نیامد چه بهتر که یک خودرو امروز کمتر وارد محدوده شد و هم عامل کاهش آلودگی بود و هم عامل کاهش ترافیک!!!!! بلکه تنها به فکر این هستند که چرا تو رزرو کردی و نیامدی و ما را از درآمد بیشتر محروم کردی!!!!!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین