کد خبر: ۶۴۵۸۰۰
تاریخ انتشار : ۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۲
رئیس مجتمع بیمارستانی امام خمینی، گفت: قضاوت برای مدیریت کرونا ویروس زود است، چون هنوز در بحران این بیماری به سر می‌بریم.
آفتاب‌‌نیوز :

خسرو صادق نیت، افزود: اتفاق مهمی که در بحران کرونا در بیمارستان امام خمینی رخ داد همراهی و همدلی همه اساتید، پرستاران و دیگر کارکنان در کنار هم بود. ما از همان روز اول تاکنون حتی تعطیلات نوروز تقریباً همه روزه جلسات بحران را با حضور ۳۰ تا ۵۰ تن از اساتید پیشکسوت و رؤسای بخش‌ها برگزار کردیم و حضور داوطلبانه اساتید و راهنمایی‌ها و همراهی آنها در ارائه بهترین راهکارها، باعث حصول بهترین نتایج می‌شد. به عنوان مثال اگر قرار بود بخشی تعطیل و تبدیل به بخش بستری بیماران مبتلا به کرونا شود هیچ مقاومتی از سوی رئیس بخش نداشتیم بلکه خود اساتید برای ویزیت بیماران مبتلا به کرونا در بخش خود همراهی کردند و به همین دلیل بخش‌های جدید به خوبی اداره شدند و اگر قرار بود بخشی به ICU تبدیل شود همه همکاری می‌کردند و این اتفاق بزرگ (تبدیل بخش عادی به ICU) در کمترین زمان و به بهترین وجه صورت می‌گرفت.

رئیس بزرگ‌ترین بیمارستان کشور: هنوز در بحران کرونا هستیم

رئیس مجتمع بیمارستانی امام خمینی، تاکید کرد: اگر روزهای اول، ترس و وحشت از واگیری بیماری کرونا بین پرسنل برخی بیمارستان‌ها و خانواده‌هایشان وجود داشت، در بیمارستان امام به علت حضور اساتید پیشکسوت مجتمع در صف اول ارائه خدمت، در کنار دستیاران و پرستاران، این نگرانی به بهترین نحو کاهش یافت و جو حاکم به جای ترس و عدم حضور، به حضور داوطلبانه پرستاران، دستیاران، کارورزان و دیگر کارکنان بیمارستان تبدیل شد. حضور اساتید پیشکسوت و جو دلسوزانه در زمان وقوع بحران‌ها اتفاق جدیدی نبود، سال‌های سال این مجتمع در بحران‌های مختلف از جنگ گرفته تا زلزله و دیگر حوادث ناگوار دلسوزانه در خدمت مردم بوده است.

وی ادامه داد: شاید هنوز برای قضاوت مدیریت بیماری زود است، چون هنوز در دل بحرانیم و هر روز با تحلیل اتفاقات روزهای قبل برای روزهای آتی برنامه ریزی می‌کنیم. مهم‌ترین کوشش ما این است که از بیماری و از نیازهای مردم مبتلا به کرونا عقب نمانیم و خدماتمان را برای روزهای آتی آماده کنیم که اگر بیماری سخت‌تر شد، اگر مراجعات بیشتر شد، خدمات ما دچار نقص نشود، سعی کردیم از قبل وضعیت را پیش بینی کنیم و راهکارش را با خرد جمعی پیدا کنیم و از کمک همه اساتید از گروه‌ها و رشته‌های مختلف استفاده کردیم.

صادق نیت گفت: من اگر دوباره به روزهای اول کرونا برگردم از همین روش استفاده می‌کنم؛ یعنی از اساتید و همه کسانی که می‌توانند کمک کنند دعوت به همکاری می‌کنم و از راهنمایی و کمکشان با آغوش باز استقبال می‌کنم.

وی ادامه داد: یکی از چیزهایی که من فکر می‌کنم بهتر بود تا در این بحران انجام شود، هماهنگی و همراهی همه مسئولان در سطوح بالاتر بود. عدالت در همراهی و تأمین نیازهای بیمارستان‌ها می‌توانست تمامی ظرفیت واقعی همه بیمارستان را با حداکثر توان مورد استفاده قرار دهد. به عنوان مثال من شاهد بودم یک بیمارستان به خاطر مراجعه زیاد و ظرفیت کم نمی‌توانست خدمات مطلوب به مردم ارائه کند و یک بیمارستان ظرفیت‌های زیادی داشت که مورد استفاده قرار نمی‌گرفت. اگر هماهنگی بهتری صورت می‌گرفت استیصال و ناراحتی مراجعین کمتر می‌شد و می‌توانستیم خدمات بهتری به مردم ارائه کنیم.

صادق نیت گفت: در مجموع مدیریت خوبی در سطح کلان انجام شد. من در سطح کشور نمی‌توانم قضاوت کنم ولی در سطح استان تهران کار وزارتخانه و دانشگاه ارزشمند و قابل دفاع بود. البته نواقصی هم وجود داشت که در بحران‌ها بروز برخی اشکالات طبیعی است و با بررسی و پیگیری می‌تواند کاهش پیدا کند. یکی از نقاط ارزشمند در مدیریت این بحران وجود معاون درمان وزارت بهداشت بود که قاطع، دلسوز و پیگیر بحران را مدیریت کرد و اگر این تلاش‌ها نبود ما موفقیت‌های یک ماه و نیم اخیر را نمی‌داشتیم. از طرفی ستاد دانشگاه هم در اوج بحران به دور از هیاهو، استرس و کارهای عجولانه توانست موضوع را باقدرت و دلسوزی به خوبی مدیریت کند و پشتیبانی خوبی هم از بیمارستان‌ها کرد. این همدلی و همراهی ستاد سبب شد بیمارستان‌های خط مقدم کرونا بتوانند در عین تأمین سلامت کارکنان، خدمات خوبی به مردم بدهند.

وی افزود: این در حالی است که بر اساس برخی از اخبار رسیده، کشورهای پیشرفته‌ای چون ایتالیا، اسپانیا، آمریکا و فرانسه نه از کارکنان درمانی خود به خوبی حفاظت کردند و نه پاسخگوی خوبی برای مراجعین بودند. در کنار دلسوزی و فداکاری سلحشورانه پزشکان، پرستاران و همه کادر بیمارستان‌ها، همراهی و پشتکار جدی سطوح بالای مدیریت دانشگاه و وزارت بهداشت تکمیل کننده این حماسه بود. به نظرم این بحران توانست توانایی کادر درمان را نشان دهد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین