کد خبر: ۶۴۷۰۴۳
تعداد نظرات: ۵۰ نظر
تاریخ انتشار : ۲۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۲
مستأجرانی که مقیم هستند، فعلاً نمی‌خواهند این ریسک را بپذیرند. به نظر می‌رسد در این موارد، صاحب‌خانه‌ها هم با بالا نبردن قیمت، تمدید را برای آنها تسهیل کرده‌اند.
آفتاب‌‌نیوز :

یک کارشناس بازار مسکن معتقد است: عاملی که می‌تواند در جهت منفی و کاهش قیمت اجاره عمل کند، این است که توقف فعالیت‌های اقتصادی در تهران به حدی برسد که بسیاری از مهاجران کسب‌وکاری به این نتیجه برسند که به شهرهای مبدأ خود بازگردند. در این صورت، تقاضا برای اجاره مسکن و به دنبال آن، قیمت‌ها کاهش خواهد یافت.

بسیاری از مشاورین املاک از تعطیلی کامل کسب‌وکار خود در این شرایط می‌گویند. به گفته آنها، علاوه بر اینکه اتحادیه املاک حکم این تعطیلی را به دفاتر مشاور ابلاغ کرده، از سوی دیگر، صاحب‌خانه‌ها هم در شرایط کنونی حاضر نیستند متقاضیان به‌منظور بازدید، به خانه‌هایشان وارد شوند.

همچنین مستأجرانی که مقیم هستند، فعلاً نمی‌خواهند این ریسک را بپذیرند. به نظر می‌رسد در این موارد، صاحب‌خانه‌ها هم با بالا نبردن قیمت، تمدید را برای آنها تسهیل کرده‌اند.

با این حال، پیگیری خبرنگار ما حاکی از استمرار فعالیت بسیاری از مشاورین املاک در فضای مجازی و به‌صورت تلفنی است. مدیر یکی از این دفاتر می‌گفت از طریق شبکه‌های اجتماعی مشتری پیدا کرده و با تلفن برای بازدید راهنمایی می‌کنند و در نهایت در صورت مورد پسند واقع شدن ملک، قرارداد را در همان خانه مورد معامله تنظیم و مهر می‌کنند. با این حال، وی می‌گوید که میزان معاملات به ۱۰ درصد میزان سال گذشته رسیده است. در میان مشاورانی که اغلب از کاهش شدید معاملات صحبت می‌کردند، تنها یک نفر بود که اتفاقاً برعکس معتقد بود تعداد معاملات خرید و فروش و نه اجاره، نسبت به فروردین سال گذشته بسیار بالاتر رفته است. او می‌گفت که بعد از تعطیلات نوروز تعداد معاملات به حدی بوده که مشاوران املاک را مجبور کرده به‌صورت شیفتی (دو روز سرکار، یک روز تعطیل) سر کار بیایند.

به گفته وی، این اتفاق احتمالاً به یکی از این دلایل رخ داده است: یا به خاطر نگرانی و ترس از آینده کرونا و تلاش برای حفظ ارزش پول خود بوده، یا جبران کاهش تقاضای اسفندماه که الان در حال بروز است. به بیان دیگر، در اسفندماه سال پیش که با ابتدای شیوع کرونا همزمان شد، تقاضاها به دلیل رعایت مراقبت‌های فردی کاهش یافت، اما حالا با گذشت زمان و نبود چشم‌اندازی روشن برای پایان این وضعیت و همچنین کسب دانش درباره ماهیت بیماری و روش‌های انتقال و خودمراقبتی، متقاضیان راه‌هایی برای معامله بدون دردسر یافته و این تقاضای انباشت شده ماه گذشته را اکنون وارد بازار کرده‌اند.

تفاوت این دو استدلال را شاید بتوان در ماهیت و نوع تقاضاهای آنها دانست. رفتار نوع اول مشخصاً از نوع تقاضای سرمایه‌ای است، ولی رفتار دوم احتمالاً مصرفی باشد. می‌دانیم که تقاضاهای سرمایه‌ای و سوداگرانه یکی از عوامل مهم تلاطم و افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن ایران بوده است.

عرضه و تقاضای مسکن در شوک کرونا

برای اینکه تحلیل معناداری از گفته‌های بالا داشته باشیم، نظرات یکی از کارشناسان حوزه مسکن را جویا شدیم. مهدی سلطان‌محمدی اظهار کرد: برای توضیح این امر اول باید مشخص کنیم که با چه وضعیتی روبه‌رو هستیم. ‌در حوزه عرضه، مشخصاً پدیده کرونا تأثیر منفی داشته، به این شکل که ساخت‌وسازها تا حدی متوقف شده یا در بخش‌هایی هم که تعطیل نشده‌اند، سرعتشان کاهش یافته است. اینکه این روند به حالت عادی برخواهد گشت یا خیر به زمان نیاز دارد و به همین دلیل، دولت فعلاً با احتیاط، بخش‌هایی از اقتصاد را بازگشایی می‌کند و بعید هم نیست که در آینده نزدیک یک عقب‌گرد ضروری باشد. به این ترتیب، نمی‌توان زیاد مطمئن شد که به سمت گشایش فعالیت‌های اقتصادی حرکت می‌کنیم. بنابراین عرضه مسکن تحت تأثیر قرار خواهد گرفت و اگر هم فعالیت‌های ساخت‌وساز آغاز شود، قطعاً به‌اندازه سال گذشته نخواهد بود.

وی افزود: مسئله دوم به بخش تقاضا مربوط می‌شود. کرونا به‌طور طبیعی تقاضا را هم کاهش می‌دهد. دلیل آن هم این است که این حادثه تولید ناخالص داخلی و به‌تبع آن، درآمد خانوارها و توان آنها را برای خرید مسکن پایین خواهد آورد. اما نباید فراموش کرد که در بخش مسکن همیشه تقاضاهای سوداگرانه وجود دارد. تقاضای سوداگرانه در وضعیت تورمی جذابیت بیشتری هم پیدا می‌کند؛ به‌ویژه زمانی که این افزایش تورم همراه با کاهش نرخ تورم همراه باشد. الان یکی از مقاطعی است که با چنین وضعیتی روبه‌رو هستیم. میزان تورم سال گذشته طبق دو گزارش‌های نهاد آماری کشور ۳۴ و ۴۱ درصد بوده است. پیش‌بینی همه این است که چون دولت ناگزیر است در سال پیش‌ رو به دلیل کسری بودجه، از بانک مرکزی استقراض کند، با یک وضعیت تورمی مواجه خواهیم بود. از سوی دیگر، بانک مرکزی سیستم بانکی را نمی‌تواند مجاب کند که نرخ بهره بالاتری را پرداخت کنند، بنابراین جذابیت سپرده‌گذاری برای مردم کاهش پیدا می‌کند و صاحبان سرمایه تلاش می‌کنند دارایی نقد خود را به بخشی ببرند که حداقل ارزش آن حفظ شود.

این کارشناس مسکن با بیان اینکه یکی از این بخش‌ها بازار سرمایه بوده که در سال گذشته هم رونق چشمگیری داشت، افزود: ولی هیچ رشدی نمی‌تواند لاینقطع و دائمی باشد و خواه و ناخواه هر بازاری در جایی متوقف می‌شود و همین امر هم نگرانی را در خود بازار ایجاد می‌کند؛ بنابراین بخشی از این تقاضا به سمت مسکن خواهد رفت. به گفته سلطان‌محمدی به‌طور سنتی بسیاری بازار مذکور را به‌عنوان سپر تورمی می‌شناسند، در حالی که بازار بورس بازاری حرفه‌ای است و مانند نمونه‌های غربی از عمق بالایی برخوردار نیست و بسیاری از خانوارها ترجیح می‌دهند که دارایی خود را در جایی سرمایه‌گذاری کنند که به‌راحتی دچار تلاطم نشود. با توجه به اینکه نرخ بهره هم پایین است، این تهدید وجود دارد که سرمایه‌ها به سمت مسکن حرکت کنند. بنابراین افزایش تقاضایی از این ناحیه خواهیم داشت که وقتی آن را با کاهش عرضه در نظر بگیریم، تهدید مقداری جدی‌تر می‌شود.

وی در ادامه افزود: در سال‌های عادی هم نمی‌توان نبض بازار را در فروردین و اردیبهشت‌ماه به دست آورد که مشخص شود بازار به چه سمتی حرکت خواهد کرد و مقداری طول می‌کشد که بازار خود را پیدا کند. اکنون نیز بسیاری حاضر نیستند که به بازدید خانه بروند یا برعکس کسی به بازدید خانه‌شان بیاید. اما اصولاً انتظار نداریم که مسکن در سال جدید با جهش قیمتی مواجه شود، اما به این معنی نخواهد بود که افزایش قیمت نخواهیم داشت. زیرا وقتی تورم داریم، طبیعتاً بخش مسکن هم از آن متأثر می‌شود. اینکه فعال شدن بخش ساخت‌وساز به کدام سمت می‌رود، تبعات بیماری و وضعیت بازار بورس، پارامترهایی هستند که می‌تواند روی بازار مسکن تأثیر بگذارند.

شرط کاهش اجاره‎‌بها

وی درباره بازار اجاره در وضعیت کرونا و امکان کاهش معاملات آن و کاهش قیمت توضیح داد: میزان رشد قیمت اجاره علی‌رغم اینکه طی دو سال گذشته بسیار زیاد بوده، هنوز نتوانسته همپای رشد قیمت خرید و فروش رشد کند. با توجه به اینکه رشد قیمت مسکن و تورم طی سال گذشته بالا بوده و همین‌طور تورم انتظاری امسال هم افزایشی است، پیش‌بینی این است که قیمت اجاره تا حدی افزایش یابد. اما عاملی که می‌تواند در جهت منفی و کاهش قیمت اجاره عمل کند، این است که توقف فعالیت‌های اقتصادی در تهران به حدی برسد که بسیاری از مهاجران کسب‌وکاری به این نتیجه برسند که به شهرهای مبدأ خود بازگردند. در این صورت، تقاضا برای اجاره مسکن و به دنبال آن، قیمت‌ها کاهش خواهد یافت.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۵۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۸
5
16
کرونا حتما شرایط کل زندگی ونگرشها را تغییر خواهد وداد
همین امروز تجمل گرایی به زیر صفر رفته وقتی قرار نیست زندگی اجتماعی مانند گذشته باشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۸
5
36
چرا این مزخرفات رو منتشر می کنید؟؟؟
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۸
3
35
قیمت‌های مسکن را بالا نبرید، نکنید این کارهارو.
A.t
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۸
2
38
با این سخنان تنها باعث تورم در بخش مسکن میشوید واقعا جای تاسفه در دنیایی که روزانه چندین هزار نفر در اثر بیماری جان خود را از دست میدهند کارشناسان ما با این نظرات اشتباه به نفع سفته بازان و سوداگران مسکن صحبت میکنند.
پاسخ ها
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
یکی افتخارات این است که ازبدبختی مردم پول درآورند این کارشناسان هم کیج کننده درماندگان هستند
کتی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
7
26
به زودی عده زیادی به سمت روستاهایشان بر می گردن به دلیل دوری از کرونا و بیکاری
پاسخ ها
ماد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
حتی شما؟!
۱۲
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
5
40
هیچ کالایی مثل قبلا تقاضا ندارد دیگه چشم هم چشمی نیست ،کرونا واقعا بهترین است از کرونا تقاضامندم مهمان دلالان وسفته بازان بماند ،کرونا ناجی فقراست کارش عالیست،خرید به صفر رسیده ومردم به سر آمده اند ،وبعضی ها میخان قیمت ها را نگهدارن ولی نمیشه حباب تورم به این تازگیها میترکه ،باید چند ماه دیگه صبر کرد ،با توکل به خدای بزرگ
پاسخ ها
حمیدکرباسچی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
ازآنجاکه اکثریت قریب به اتفاق کارشناسان دولتی وخصوصی وخصولتی حوزه مسکن باپول های بادآورده وبه ناحق خودواردعرصه دلالی وسوداگری اقتصادازجمله مسکن شده اندبه این راحتی اجازه نمیدهنداین بازارروی آسایش وآرامش ببیند ، مدیران هم هم که نوعاًهیچی بارشان نیست واتکایشان به گزارشات وراهکارهای همین کارشناسان است
محسن داوودی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
4
37
در این وضعیت بیماری خطرناک ، داشتن نقدینگی بهتر از مسکن و زمین به عنوان سرمایه است ،یه مشت سوداگر فقط میخواهند قیمت زمین و مسکن را بالا ببرند
روز
|
United States
|
۰۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
0
3
هه هیچی پایین نیومده خونه ۶۰ میلیونی یهو شد ۴۰۰میلیون دوباره بر نمیگرده که اخرش ۵ میلیون بیاد پایین مردم بدبخت شدن رفت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
0
4
امسال وسال قبل بارشهای برف وباران خوب ومفیدبوده بهترین کاراینه که دولت وام به روستاییان بدهد برای کشاورزی تا روستاییان برگردن به روستاهاوشهرها بماندبرای شهریها هم ایجادکارمیشه هم خانه های خال زیاد می شه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
1
1
این امر طبیعی است و به زودی قیمت مسکن و تمامی کالا های اساسی بالا و بالاتر خواهد رفت
وضعیت قرمز برای تمامی کالاهای اساسی در پیش رو است
موسی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
0
1
خرید مسکن دیگه به چه درد میخوره وقتی پول تو جیب نداری هر روز هم تعطیل کسب کار داریم فقط نقدینگی به هیچ بازاری نمیشه وارد شد چون دیگه کسی نمیتونه با این مبلغ ها طرف مسکن بره
هادی خدادادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
0
2
فواره چو بالا رود سرنگون شود انشاالله قیمتها ریزش کند
کورش
|
Australia
|
۰۷:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
0
0
کارشناس عزیز متشکریم از این راه حل استثنایی (توقف فعالیتهای اقتصادی در تهران)مکه فعالیت هم وجود داره که همین رو هم باید قطع کرد،شاید بهتر در هر همه نقاط از کشور فعالیت اقتصادی رونق دهیم تا مهاجرت بخاطر یافتن شغل کمتر باشه.اونهم با وجود شما کارشناسایی عزیز حتمآ شدنی.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
0
1
دقیقا ، ایشون خیلی واضح فهماندن که نه دولت و نه دست اندرکاران خصوصی ، علاقه ای برای حل مشکلات ندارند و همه چیز باید یه جورایی یا درست شه یا باهاش کنار اومد! مارا به شماها امید نیست شر مرسانید!
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
0
0
بیشتر به جوک شبیه تا تحلیل
تو همین ایام ڪرونا دارن تو روستا های شمال چراغ خاموش زمین می خرند اونوقت شما اینو می گید ؟
لابد از چیزی خبر ندارید
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
0
1
باید عرضه زیاد شود مسکن ملی را توسعه بدند تا جلوی رشد قیمت گرفته شود در غیر این صورت همین آشه و همین کاسه
کارشناس.اقتصادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
0
0
سلام.واژه.مسکن.ارزان.میشود.کاملا.درست.است.با.شیوع.ویروس.کرونا.و.رکود.معاملات.کاملا.....مشهود.است.واغلب.برای.مهاجرت.مسکن.خود.را.به.فروش.گذاشتن.اما.مشتری.خرید.مسکن.وجود.ندارد.و.از.طرفی.حبابی.بودن.مسکن.باعث.شده..قدرت.خرید.کم.شود.تا.جاییکه.معاملات.مسکن.از.اسفند.و.فروردین.نشان.استارد.عقب.گرد.گرانی.وحباب.است.که.بتدریج.قیمت.و.ارزان.شدن.قیمت.مسکن.را.اشکار.کرده.وهم.اکنون.پولها.بسوی....بازار.سرمایه.یعنی.بازار.بورس.سرازیر.شده.وبهترین.راه.جلوگیری.از.کاهش.ریال.همان.بازار.بورس.است.که.باید.مسولین.برای.جهش.تولید.واقتصاد.واعتماد.بیشتر.مردم.به.بورس.هدایت.شوند..وسلام.
ناشناس
|
Korea, Republic of
|
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
0
0
فقط اون دلال که میگه روزانه سه شیفت مجبورن کار کنن
تقی احمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
0
1
باسلام چرا قیمت مسکن رابیهود وبی دلیل بالا میبرید تقاضا میکنم مسولین محترم نظارتی بر بنگاه های املاک و قیمت های مسکونی کشور بکندمامستجران وکارگران مگر چقدر درآمد داریم متشکرم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
0
3
نفرین و آه مستاجران را برای خود نخرید از کجا میدانید که تا سال دیگر زنده باشید برای چه کسی جمع میکنید
Keyvan
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
1
4
قیمت مسکن بطور قطع پایین خواهد امد زیرا اولا نیاز مسکن در جامعه اشباع شده وعرضه بدون تقاضا مانده حداقل دور واطراف محل سکونتمان مشاهده می کنیم تعداد بیشماری اپارتمان خالی از سکنه وجود دارد بنا براین باز گرمی عده ای تحت عناوین کارشناس که بعضا ابزار تبلیغاتی هستند تاثیر چندانی ندارد
یعقوب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
0
1
دولت خودش میخواد مسکن بره بالا همه برن شهر خودشان ولی دولت این درک نمیکن وقتی مسکن در تهران بالا می‌ره شهرستان هاهم همانطور ولی شهرستان ها ن کار هست ن در آمد باید قیمت مسکن در شهرستان ها پایین باشه که مردم برن متاسفانه یه مشت پشت میز نشستن هیج کاری بلد نیستن جز خون ملت به شیشه کردن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
0
0
انشااله اون سوداگران .....
حسامی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
0
0
به نظر من همه باید نقدینگی که احتیاج ندارن و یا برای مسکن پس انداز کردن رو تو بورس سرمایه گذاری کنن هم باعث رشد اقتصاد و تولید میشه و هم اینکه سرمایه از مسکن خارج میشه و تقاضا وقتی بیاد پایین کم کم قیمتها شکسته میشه
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
0
1
کی میره روستا اونجا رو سیل بره ونجا مگه بیکاری نیست مگه آدم تو روستا خرج نداره خونه نمیخواد
کارشناس.اقتصادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
0
0
سلام.تهران.بزرگ.پرجمعیترین.شهر.و.الوده.ترین.شهر.شناخته.میشود.وبا.شیوع.کرونا.وتورم.بسیاری.از.شهروندان.شهرستانی.ساکن.در.تهران.با.هزینه.های.اجاره.بها.و.وتورم.وشیوع.بیماری.در.صورت.حمایت.دولت.مایل.به.برگشت.به.شهرستان.های.خود.هستند.تا.از.زندگی.بهتری.بر.خودار.شوند..و.از.طرفی.کارکنان.دولت.هم.از.حمایت.انتقال....برخودارشوند.از.شر.الودگی.وترافیک.خلاص.میشوند.و.بقول.گفتی.به.شهر.مادری.وپدری.بر.گردند.در.صورت.تمایل.و.انتخاب.خودشان.یا.علی.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
0
0
اره بیاین با این افکار مردم به خاک بنشونید که شاید مردم به شهرخودشون برگردن خسته نباشین از این تدبیر تون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
0
4
آیا می دانید خانواده های زیادی هستند که قادر به خریدن یک عدد بستنی برای فرزندشان که با حسرت تمام از جلوی بقالی میگذرد را نیستند؟؟؟!!!
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
1
0
با توجه به شروع طرح مسکن ملی که یه عده از متقاضیان مسکن به دنبال مسکن ملی رفتن و رکود ناشی از کرونا احتمالا باید قیمتا کاهش پیدا کنه
مم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
1
0
سلام واقعا کرونا باید قیمتها را بشکنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
2
0
تمام مستاجرانی که قصد خرید خونه وآپارتمان دارند رو پیشنهاد میکنم که دراولین فرصت برای خرید اقدان کنن چون این شرایط کاملا به نفع ایشان خواهد بود وتجربه نشون داده که تورم درحوزه مسکن وزمین دراقتصاد ایران همیشه بالاست واین رکود تورمی مقطعی است واطمینان میدم درشش ماهه دوم سال باافزایش قیمت دراین حوزه مواجهه خواهیم بود
فرهاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
0
1
تا چند وقت دیگه مردم به این نتیجه می رسند هرکی بره شهر خودش زندگی کنه قیمت مسکن در تهران میاد پایین
پاسخ ها
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۲
به همین خیال باشین , تا وقتی 50 درصد گردش مالی کشور در تهران است کسی به شهرستان بر نمی گرده
عصبانی
|
United States
|
۲۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
0
0
به اون کارشناس بگید که شهرستانیا با هر شرایطی کار میکنن با کم شدن کار تهرانیای که هیج جایی ندارن برن باید چکار کنن. همین مسئله برای کلان شهرای دیگه هم صدق میکنه ......
اوا براون
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
0
1
اره جون خودت
پشت گوش تو دیدی
ارزونی خونه هم مردم میبینن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
2
0
سلام به تو چه که مسکن ارزان میشه....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
3
0
سلام به تو چه که مسکن ارزان می شود...برو زندگیتو بکن..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
2
0
سلام به من چه به تو چه بهتر است از صد تا به تو چه مسکن ارزان می شود..
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
2
1
کارشناس بدون نام نظرش هیچ ارزشی نداره
ارزش این خبر کاملا صفره
فاطمه بهمن شیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
0
3
واقعا خیلی سخته با یه مریض دیابتی خونه اجازه بالاست کجا باید بریم زندگی کنیم اخه خیلی بی انصافه قیمتها رو بردند بالا
۱۴
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
0
1
فقط خدامیتونه یه جواب حسابی به دلالها وسفته بازها وسوداگران مسکن بده .خون مردمو تو شیشه کردن واصلا بهشون رحم نمیکنن
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
0
1
باوضعیت کنونی رکود در بازار مسکن که بواسط کروناحداقل تا آخر سال هست بی پولی مردم بیکاری وخیلی دلائل دیگه مسکن با افت شدید قیمت روبرو خواهد بود همین امشب کارشناس هم گفت البته خریداری که نیست اما اگر هم هست فعلا بهترین راه گذاشتن تو بانک وبورسه که درآمد زا باشه ونخریدن مسکن تا نا امید شدن سفته بازها ودلالها تا قیمتها افت پیدا کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
0
2
انشالله قیمت مسکن پایین بیادکه همه بتواننددرمملکت اسلامیمان خانه دارشوندوشبها خانواده هادرخانه های خودشان به سرببرندوخانه بدوش وکارتون خوابی نداشته باشیم .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
0
3
انشائ الله این اتفاق می افته و دلالان مسکن به خاک سیاه می شینند
خداوکیلی نونی که توی خون مردم زده بشه خوردن داره؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
0
4
به نظرمن هیچ اتفاق خاصی نمی افتد نه ارزانی می شود ونه پس از اتمام کرونا تجملات کم می شود ونه ما افکارمان تغییر می کند ولی به نظرمن هر کس که در شهرهای بزرگ خانه وکار درستی ندارد به شهرش برگرددمی تواند راحتتر زندگی کند هوا بهتری را استنشاق کند ترافیک خسته کننده را نداشته باشد این همه بد اخلاقیدر در وخیابان را نبیند زندگی هم که اکثر مرد م در خانه ای کوچک مخصوصادر حاشیه دارند صدبرابر بدتر است از زندگی در شهر یا روستا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
0
1
مسکن وارد یک رکود عمیق شده است گول دلالها را هم نیاید خورد سفته بازها که پولشون را روی خرید ملک درگیر کردن دنبال این هستند که تحریک کاذب تقاضا غیر موثر را راه بیندازان ولی سخت در اشتباه هستند حالاحالا ها مسکن از رکود عمیق خارج نمی شه کرونا هم قوز بالاتر از قوز شده
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۲
0
0
عزیزان از همین اول بهار مصالح ساختمانی 30 درصد گران شده , بهمین ترتیب مسکن و... حداقل معادل نرخ تورم گران می شوند
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین