کد خبر: ۶۴۸۷۱۲
تاریخ انتشار : ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۳
مسئول دفتر مامایی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تاکید کرد: مادران باردار در سه ماهه اول و سوم بارداری از روزه گرفتن اجتناب کنند.
آفتاب‌‌نیوز :

شیوا کاظمی با اشاره به شروع ماه مبارک رمضان، در خصوص شرایط روزه داری مادران باردار گفت: روزه داری برای مادران باردار طبق استناد به آیات قرآن کریم واجب نیست و ترجیح ما هم بر این است که مادران باردار از روزه گرفتن خودداری کنند.

وی تاکید کرد: مادران باردار در دو مقطع سه ماهه اول و سه ماهه سوم بارداری به هیچ وجه نباید روزه بگیرند، چرا که در این دوران نیاز جنین افزایش یافته و مادر باید تغذیه مناسب و کافی در طول روز داشته باشد.

وی افزود: در سه ماهه اول و به ویژه هشت هفته نخست بارداری، مغز و اندام‌های جنین در حال شکل گیری است و تغذیه مناسب مادر در این دوران اهمیت حیاتی دارد.

کاظمی تصریح کرد: همچنین در سه ماهه سوم بارداری مغز تکامل بیشتری می یابد و چنانچه قند خون مادر کم شود، ماده‌ای به نام "کتون" افزایش می یابد که این ماده می تواند تاثیر منفی بر روی مغز جنین و روند تکامل آن داشته باشد. افزایش این ماده احتمال زایمان زودرس را نیز افزایش می دهد، بنابراین مادران باردار باید در این دو مقطع به طور جد از گرفتن روزه خودداری کنند.

مسئول دفتر مامایی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه افزود: مادرانی که در سه ماهه دوم بارداری هستند و تمایل به گرفتن روزه دارند، پیش از اقدام برای روزه داری باید از سلامت جسمانی خود تحت نظر پزشک مطمئن شوند.

وی افزود: روزه داری برای مادرانی که در سه ماهه دوم بارداری هستند و دارای بیماریهایی از جمله دیابت، بیماری قلبی، فشار خون و برخی بیماریهای خاص دیگر- که نیاز به مصرف روزانه دارو دارد- هستند نیز ممنوع است و این مادران باید از روزه گرفتن اجتناب کنند.

کاظمی خاطرنشان کرد: سایر مادران باردار که سلامت جسمانی داشته و در سه ماهه دوم بارداری هستند و تمایل به گرفتن روزه دارند هم باید حتما پیش از اقدام به روزه داری با پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کنند.

این مسئول خاطرنشان کرد: در مجموع توصیه ما این است که مادران باردار از روزه گرفتن خودداری کنند.

مسئول دفتر مامایی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه در خصوص روزه داری مادران شیرده نیز عنوان کرد: این دسته از مادران نیز طبق گفته قرآن کریم از گرفتن روزه منع شده اند و توصیه ما نیز همین است که ترجیحا این دسته از مادران در دو سال شیردهی و به ویژه در شش ماهه اول شیردهی که نوزاد غذایی جز شیرمادر ندارد، از گرفتن روزه خودداری کنند.

وی افزود: اگر مادران شیرده اصرار بر روزه داری دارند باید با پزشک خود مشورت کرده و حتما بعد از شش ماهه اول شیردهی این کار را انجام دهند که کودک آنها در کنار شیرمادر قابلیت استفاده از خوراکی های دیگر را داشته باشد.

کاظمی تصریح کرد: در زمان روزه داری نیز مادران شیرده باید تغذیه مناسب را در فاصله افطار تا سحر داشته و به میزان کافی آب و مایعات مفید مانند شیر بنوشند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین