کد خبر: ۶۴۹۰۲۱
تاریخ انتشار : ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۹
رئیس ائتلاف دولت قانون عراق تاکید کرد این ائتلاف درخواست نخست‌وزیر مکلف برای مشارکت در دولتش و برعهده گرفتن یک پست وزارتی را رد کرده است.
آفتاب‌‌نیوز :

به نقل از خبرگزاری عراقی "واع"، نوری مالکی، رئیس ائتلاف دولت قانون گفت: فضای رسانه‌ها شاهد اظهاراتی غیرمسئولانه و اخباری نادرست درباره تشکیل دولت است. اینجا باید تأکید کنیم که ائتلاف دولت قانون با همکاری دیگران برای تشکیل دولتی متعهد که نماینده واقعی برای منافع عراق و قادر به حل بحران‌ها باشد تلاش می‌کند. ما درخواستی را از مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر مکلف برای شرکت در دولتش دریافت کردیم اما آن را رد کردیم.

مالکی گفت: آنچه برای ما مهم است این است که دولتی قوی و مقتدر داشته باشیم که به مسئولیت‌های خود در قانون اساسی عمل کند. به اندازه‌ای که تشکیل دولت برایمان مهم است داشتن پست و وزارتخانه برایمان مهم نیست. ما با شرکای خود برای تحقق این مأموریت سخت همکاری می‌کنیم. ما هیچ نامزدی را برای هیچ پست و وزارتخانه‌ای مطرح نکرده‌ایم.

مالکی: درخواست الکاظمی برای مشارکت در دولت آتی عراق را رد کردیم

از سوی دیگر حیدر العبادی، رئیس ائتلاف النصر عراق احتمال داد که الکاظمی در مأموریتش درباره تشکیل دولت موفق باشد.

وی گفت: اتخاذ تصمیمات نادرست از سوی رهبران سیاسی در دوره‌های مختلف این فرصت را به وجود آورد که بغداد به میدان نزاع‌های منطقه‌ای و بین المللی تبدیل شود.

وی افزود: فشار خارجی به ویژه درباره تشکیل دولت در زمان کنونی به دلیل مشغول بودن جهان به مقابله با کرونا بسیار کمتر از گذشته است. اکنون فرصت طلایی برای فراکسیون‌های سیاسی جهت تشکیل دولت بدون مداخله‌های خارجی وجود دارد.

العبادی گفت: الکاظمی شخصی موفق و به ارزش‌های شغلی پایبند است. به ویژه بعد از تعیینش به عنوان مدیر دستگاه اطلاعات در سال ۲۰۱۵ در کارش موفق عمل کرده است. در آن دوره سهمیه‌بندی و نزاع حزبی حکمفرما بود اما او توانست این پست را برعهده بگیرد.

العبادی افزود: الکاظمی به مذاکرات خود با فراکسیون‌های سیاسی ادامه می‌دهد و کابینه وزارتی خود را به آن‌ها معرفی کرده است. لیست اسامی کابینه وی که در رسانه‌ها منتشر شده بخشی از آن درست و بخشی نادرست است.

العبادی گفت: روند انتخابات ایجاب می‌کند فراکسیون‌ها دولت را تشکیل دهند. دلیل اینکه فراکسیون‌ها با نامزدی نخست‌وزیر در انتخابات سراسری مخالفند این است که این دولت موقت است و مقدمه‌ای برای برگزاری انتخابات زودهنگام است. الکاظمی تأکید کرد می‌خواهد نخست‌وزیر دولت انتقالی باشد و قصد ندارد حزب یا جریان سیاسی مشخصی را تشکیل دهد.

وی درباره ریاضت اقتصادی در دوره نخست‌وزیری‌اش گفت: ما با چالش‌های بزرگی از جمله جنگ علیه تروریسم و کاهش قیمت نفت مواجه بودیم. تدابیر ریاضت اقتصادی به مقابله با فساد کمک کرد.

وی گفت که در دوره نخست‌وزیری‌اش اصلاحات مالی و اداری انجام داده و حقوق روسای سه‌گانه را کاهش داد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین