کد خبر: ۶۴۹۴۷۸
تاریخ انتشار : ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۸
فناوران پارک علم‌ و فناوری دانشگاه تربیت مدرس با استاده از دستگاهی موفق به آنالیز مواد و محلول‌ها شدند تا الکل تقلبی را از نوع اصلی آن تشخیص دهد.
آفتاب‌‌نیوز :

یکی از مهمترین توصیه های کادر بهداشت و سلامت در جریان همه گیری ویروسکرونا، گندزدایی سطوح بود که این توصیه بهداشتی تقاضا را برای خرید و استفاده محلول های ضدعفونی کننده از جمله فرآورده هایی بر پایه الکل اتیلیک (اتانول) تا حد قابل توجهی افزایش داد.

در این میان افراد سودجو و قاچاقچیان با سو استفاده از خلاء ایجاد شده در کنار نیاز مبرم و تقاضای زیاد مردم برای خرید موادضدعفونی کننده، دست به عرضه الکل های تقلبی زدند که دسترسی آسان شهروندان به این قبیل مواد تقلبی آسیب هایی به همراه داشت.

برخی سودجویان الکل صنعتی را با وایتکس ترکیب کرده و پس از اینکه رنگ آن به سفید تبدیل شد، آن را به عنوان اتانول عرضه می کنند.

پایگاه اطلاع دانشگاه تربیت مدرس امروز شنبه در این خصوص اعلام کرد: از مهم‌ترین نگرانی ها در روزهای شیوع ویروس کرونا برای تولیدکنندگان مواد ضدعفونی‌کننده، سنجش نوع و درصد الکل مصرفی است و از همین رو آنالیز آن‌ها برای تشخیص الکل‌های تقلبی یا تعیین خلوص بسیار مهم است.

یکی از شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه با برخورداری از دستگاه‌های GC GCmass LCMass ICP IC، در حال فعالیت درخصوص آنالیز همه داروها، سموم، فلزات سنگین، آنیون‌ها و متابولیت‌های دارویی است.
دستگاه GC-Mass کاربرد گسترده‌ای در صنایع داروسازی، کشاورزی، پتروشیمی و غیره به‌منظور جداسازی و شناسایی ترکیبات ناشناخته با نقطه‌جوش پایین دارد. از موارد کاربرد این دستگاه می‌توان به جداسازی و شناسایی ترکیبات فرار مانند هیدروکربن‌ها، استرها، الکل‌ها و اسانس‌ها، تعیین وزن مولکولی و طیف جرمی ترکیبات و تعیین میزان خلوص مواد اشاره کرد.

از موارد کاربرد این دستگاه می‌توان به جداسازی و شناسایی ترکیبات فرار مانند هیدروکربن‌ها، استرها، الکل‌ها و اسانس‌ها، تعیین وزن مولکولی و طیف جرمی ترکیبات و تعیین میزان خلوص مواد اشاره کرد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین