کد خبر: ۶۴۹۵۱۸
تعداد نظرات: ۸۱ نظر
تاریخ انتشار : ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۷
از روضه‌خوانی عجیب کریمی تا تا نقض مصوبه ستاد مقابله با کرونا توسظ ارضی
منصور ارضی و پرهیزش از پذیرش حکم و دستور ستاد ملی مقابله با کرونا و برگزاری مراسم روضه‌خوانی‌اش، اما تنها جنجال یکی، دو روز اخیر نبود که مداحان در نقش اصلی‌اش قرار داشتند. محمود کریمی که پیش از این نیز خبرساز شده بود، برخلاف منصور ارضی از دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا پیروی کرده و در حرم خالی امام هشتم شیعیان که از شبکه‌های صداوسیما پخش زنده می‌شود، به روضه‌خوانی می‌پردازد. اما او اخیرا در جریان خواندن دعای ابوحمزه ثمالی حکایتی را طرح کرده که براساس آن، فردی با امام سوم شیعیان به صورت شرطی «تخته‌نرد» بازی کرده و باخته است.
آفتاب‌‌نیوز :

«مداحی ما عین سیاست ماست»، این عین عبارتی است که منصور ارضی سال ۸۸ و در واکنش به انتقادات مطرح شده از سوی رسانه نزدیک به شهرداری وقت تهران مطرح و از حضور مداحان در عرصه سیاست و اظهارات آنان در این حوزه دفاع کرد. حالا سال‌ها از آن روز گذشته و مداحان در ایران درست همپای کردار و گفتار و رفتار مذهبی‌شان، در عالم سیاست نیز ورود کرده و از این رو گهگداری سبب ایجاد حاشیه‌هایی می‌شوند که طرفداران و منتقدان‌شان را وادار به واکنش می‌کنند.

حاشیه پیرامون آنان بسیار است و شاید از همین رو محمود کریمی خود و سایر رفقایش را «ملامتی‌ها» می‌نامد، اما این بار موضوع فقط تقابل کلامی با مسوولان قوای انتخابی نیست بلکه برگزاری یکی از پرمخاطب‌ترین مراسم‌های ماه رمضان در مسجد ارگ تهران آن هم در شرایطی که حرم امام هشتم شیعیان و حضرت معصومه (س) در مشهد و قم تعطیل است و سایر اماکن مذهبی و فرهنگی ایران نیز برای آغاز به کار دوباره چشم انتظار دستور ستاد ملی مقابله با کرونا نشسته‌اند، انتقادات بسیاری از کاربران و اهالی فن را در پی داشته و حتی استاندار تهران و نیروی انتظامی را نیز به واکنش وا داشته است.

جنجال حاج منصور و حاج محمود

*این حاشیه‌ها، اما فقط به مجلس روضه‌خوانی برگزار شده در مسجد ارگ تهران معطوف نماند و طرح روایتی نه چندان متعارف و ناآشنا به گوش مخاطبان، سبب شد تا صداوسیمای جمهوری اسلامی و البته مداحان بار دیگر با انتقادات بسیاری از علما، دینداران، کاربران شبکه‌های اجتماعی و ناظران و کارشناسان مواجه شوند و این سوال مطرح شود که آیا اساسا نظارتی بر مداحان در ایران وجود دارد یا خیر؟ پرسشی که مرجع پاسخگویی به آن رسانه‌ها نیستند هر چند که تجربه ثابت کرده چندان نباید انتظار شفاف‌سازی را در چنین موضوعاتی از سوی نهاد‌های مسوول و حتی غیرمسوول داشت.

حاج منصور و فاصله‌گذاری هوشمند

در میان مداحان، اقدامات سیاسی نه عیب است و نه نقص، اما کمتر کسی از آنان را می‌توان تصور کرد که برای خود چنان شأن و مقامی قائل باشد که در آستانه انتخابات مختلف به انتشار لیست مورد حمایت خود بپردازد. منصور ارضی، اما در این میان با تمام مداحان متفاوت است. او سال‌های سال است که در اماکن مذهبی و به‌ویژه مسجد ارگ مشغول فعالیت است و با اکثر چهره‌ها و رجال سیاسی دارای مسوولیت در جمهوری اسلامی ارتباطات نزدیکی دارد. همین چندی پیش و در آستانه یازدهمین دوره انتخابات مجلس بود که او لیست انتخاباتی خود را بدون نام بردن از محمدباقر قالیباف، شانس اصلی ریاست مجلس منتشر کرد تا نشان دهد بعضی اختلافات قدیمی همچنان پابرجاست. اختلافاتی که سال ۸۶، یعنی سالی که ارضی در مراسم دعای عرفه حسینیه صنف لباس‌فروشان به شهردار اسبق تهران طعنه زد و او را با یکی از افراد تاریخ اسلام مقایسه کرد؛ مقایسه‌ای که هرگز هم رفع و رجوع نشد و طرفین ترجیح دادند در گذر ایام فراموشش کنند. ارضی در روز‌هایی که تمام اماکن مذهبی و مساجد ایران به دستور ستاد ملی مقابله با کرونا که مصوباتش در حکم مصوبات شورای عالی امنیت ملی است، تعطیل بود، حاضر به تعطیلی مسجد ارگ تهران که سال‌هاست محل سخنرانی و مداحی اوست، نشد. او حتی در صفحه شخصی‌اش در شبکه اجتماعی اینستاگرام، کلیپ‌هایی را منتشر کرد که افراد آزادانه و به صرف عبور از تونل‌هایی که از آنان به عنوان «تونل ضدعفونی‌کننده» نام برده، وارد مسجد شده و با «رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی هوشمند» به مدیحه‌سرایی و دعاخوانی منصور ارضی گوش می‌دهند.

انتشار این تصاویر که مصداق بارز نقض مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا بود، در شرایطی صورت گرفت که پیش از آن خبرگزاری فارس از آغاز کمپین‌هایی برای بازگشایی اماکن مذهبی در ایران خبر داده بود. مجلس عزاداری منصور ارضی به گواه فعالان مذهبی در ایران یکی از پرمخاطب‌ترین مجالس روضه‌خوانی ماه رمضان است ولی باتوجه به شرایط خاص این روز‌ها انتظار می‌رفت تعطیل یا حداقل به صورت مجازی و بدون حضور عموم جامعه برگزار شده باشد، اما نه‌تن‌ها چنین نشده، بلکه براساس اخبار منتشر شده باتوجه به تعطیلی سایر مراسم‌های مذهبی، روزبه‌روز بر جمعیت آن افزوده شده تا اینکه روز گذشته جواد حیدری، مدیرعامل موسسه قدیم‌الاحسان و از نزدیکان حاج منصور ارضی در «دردنامه‌ای» که به‌مناسبت روز معلم خطاب به منصور ارضی منتشر کرده، خبر تعطیلی مجلس روضه‌خوانی ارضی با دخالت نیروی انتظامی را نیز اعلام کرده است. استاندار تهران نیز در اظهاراتی جداگانه خبر تعطیلی این مراسم روضه را رسانه‌ای کرده است. نکته قابل‌توجه اینکه برخی فعالان رسانه‌ای در همین راستا از گلایه‌های حسن روحانی، رییس‌جمهوری از عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور به سبب برگزاری این قبیل مراسم مذهبی، آن هم در شرایط مغایر با حکم صریح ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داده و تاکید کرده‌اند که رییس‌جمهوری در یکی از جلسات رسمی دولت، به عنوان نمونه از مراسم روضه‌خوانی «منصور ارضی» نام برده است.

«حکایتِ» کریمی!

منصور ارضی و پرهیزش از پذیرش حکم و دستور ستاد ملی مقابله با کرونا و برگزاری مراسم روضه‌خوانی‌اش، اما تنها جنجال یکی، دو روز اخیر نبود که مداحان در نقش اصلی‌اش قرار داشتند. محمود کریمی که پیش از این نیز خبرساز شده بود، برخلاف منصور ارضی از دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا پیروی کرده و در حرم خالی امام هشتم شیعیان که از شبکه‌های صداوسیما پخش زنده می‌شود، به روضه‌خوانی می‌پردازد. اما او اخیرا در جریان خواندن دعای ابوحمزه ثمالی حکایتی را طرح کرده که براساس آن، فردی با امام سوم شیعیان به صورت شرطی «تخته‌نرد» بازی کرده و باخته است. روایتی خیالی و غیرمستند که طرح آن روی آنتن رسانه سراسری، واکنش‌های بسیاری از مومنان ارادتمند به اهل بیت، فعالان سیاسی اصولگرا و اصلاح‌طلب را برانگیخت و انتقادات بسیاری را متوجه او و البته سازمان صداوسیما کرد تا جایی که رییس ستاد امر به معروف و نهی از منکر که دوران انتخابات، آشکارا به تبلیغ لیست انتخاباتی اصولگرایان پرداخته بود، در توییترش در واکنش به انتقادات طرح شده، نوشت: «محمود کریمی را نهی از منکر کنید؛ اما از دایره بیرون نندازید.» مصطفی تاجزاده، اما در واکنش به روضه‌خوانی عجیب کریمی با اشاره به حمایت حاکمیت از مداحان نوشت: «وقتی نورچشمی‌ها چک سفیدامضا، بی‌هیچ نظارت و بازخواستی بگیرند و مدح حقیقت و عدالت و ذم حق‌کشی و فساد، به تملق‌گفتن از حاکمان و هتاکی دلسوزان استحاله یابد، مداحی هم در کمال بی‌خبری نسبت‌های شرم‌آور به معصومین می‌دهد و صداوسیما با پخش آن ترهات، موجب وهن دین و استهزای اعتقادات مردم می‌شود.»

محسن غرویان هم در اظهاراتی که پایگاه خبری مدارا آن را منتشر کرد، با اشاره به وظیفه مسوولان صداوسیما و آستان قدس رضوی گفت: «مسوولان صداوسیما و آستان قدس رضوی باید روی این‌گونه اظهارات کنترل داشته باشند؛ زیرا انتشار این قبیل حرف‌ها و روایات جعلی آثار بسیار بد و نامطلوبی به دنبال دارد.»

این اظهارات و انتقادات، اما سبب عقب‌نشینی محمود کریمی نشد. او ضمن عذرخواهی از کسانی که به راستی متوجه اظهارات او نشده‌اند، عمده انتقادات مطرح شده را به افرادی نسبت داد که به‌زعم این مداح سرشناس، نمی‌خواهند متوجه مساله شوند؛ از این‌رو خطاب به آنان گفت: «ما ملامتی هستیم و از این چیز‌ها و حرف‌ها زیاد شنیده‌ایم. ما اینجا قرآن هم بخوانیم، برخی ایراد می‌گیرند.»

به هر روی و به رغم آنچه آورده شد، به صراحت می‌توان اعلام کرد که ملامت‌ها و انتقادات اخیر به مداحان و کردار و گفتار آنان همان‌طور که در گذشته نیز متوقف نشد، احتمالا در آینده نیز متوقف نخواهد شد و گاه و بی‌گاه و فراخور زمان با فراز و فرود‌هایی مواجه خواهد شد ولی شاید بد نباشد در شرایط کنونی جمهوری اسلامی که به اذعان مسوولان، هزار و یک مشکل سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی به صورت روزانه در حال خودنمایی هستند، مداحان کمی بیشتر از گذشته نسبت به آنچه انجام می‌دهند و به زبان می‌آورند، دقت‌نظر به خرج دهند تا شاید، انتقادات مطرح شده به آنان و جوانان علاقه‌مند به این عرصه کمتر از گذشته شود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۸۱
جابر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
10
119
رمضان ماه عزا نیست که مداح ها روضه خوانی می کنند فقط سه روز ایام شهادت امام علی ع عزاداری است
پاسخ ها
ایرانی غیرتمند
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
آفرین پسرخوب تنهابه این نتیجه رسیدی ؟؟
صبا
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۷
رمضان ماه عزا نیست اما ماه مناجات بیشتر با خداست و مداح ها بیشتر در این ماه این سبک کارها رو می خونن. معلومه که زیاد اهل این مجالس نیستی
ناشناس
| Germany |
۲۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
ایرانی مثلا غیرتمند! خوشحالیم که وقتی ماموریتهایتان را بر ضد مردم در فضای مجازی انجام میدهید از پوشش کلمه ایران استفاده میکنید ..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
5
78
حواسمون باشه اسلام از دست منافقان مسلمان نما ذله شد حتی شما دوست عزیز حواست باشه .....
پاسخ ها
پرویز
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
از فردی که تو روز روشن روی ماشینی که ازش سبقت میگیره هفت تیر میکشه و تیر اندازی میکنه چه انتظاری دارید
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
مداح هم باید نون بخورد اگر روضه نخواند چه کند ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
10
108
اگر قرار است با صدای اینها بهشت بریم همان بهتر که نریم..
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
در هر صورت بهتر جهنم نریم
ایرانی غیرتمند
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
توراخدابیابروبهشت شماباهمون صداهای دلبرانه که گوشی میدی بهشت میری نگران نباش
ناشناس
| Germany |
۲۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
ساندیس نخوری نمیری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
4
103
واي اگر اين روايت از دهان يك اصلاح طلب بيرون مي آمد.دين به خطر ميافتاد كه هيچ، بنده خدا، حكم اعدامش را همين محمود كريمي و ارضي صادر ميكردند.
پاسخ ها
ایرانی غیرتمند
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
کجای کاری همین آقایان اصلاح طلب تومطبوعات وسایتاشون چه توهین های که نکردن ،بهتر یه کم مطالعه داشته باشی تابهفمی دنیاچه خبر؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
کمترین حکمش
ممنوع التصویر کردن تمام اصلاح طلبان بود
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۷
یکم روزنامه های زنجیره ای در دوران خاتمی رو مطالعه کن بعد می فهمی توهین یعنی چی ؟
بی نام
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
آیت الله محمدهادی یوسفی غروی درباره حکایتی که چند روز پیش یک مداح بیان کرد و واکنش ها و انتقادات بسیاری به دنبال داشت، اظهار کرد: حکایتی که این مداح مطرح کرد، صحت نداشته و بی اساس بوده است و اینکه مداح ادعا کرد که حضرت زهرا(س) به فردی شراب خوار و قمار باز بیان کردند با فرزند من قمار نکن، قصه ای عوامانه است و صحت ندارد. یوسفی غروی با بیان اینکه در بی اساس بودن و صحت نداشتن این داستان هیچ شکی نیست، گفت: نکته مهمی که نباید در این میان نادیده گرفته شود این است که این نوع داستان ها قطعاً مناسب یک مداح آن هم در حرم مطهر یک امام معصوم نیست، اما متأسفانه مراتب معرفت ها بسیار متفاوت شده است.
ناشناس
|
Canada
|
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
5
66
هر زمانی ،شخصی اشتباه بزرگی مرتکب بشه و به واسطه این اشتباه مواخذه نشه باعث میشه اون فرد کار اشتباهش رو درست فرض کنه و نه تنها اون کار رو تکرار کنه بلکه به درستیه کاری که انجام میده ایمان پیدا کنه و کارهای اشتباه بیشتری رو انجام بده . مشکل دقیقا همینه . وقتی از اول این افراد به واسطه گفته های غلطشون مواخذه نمیشن همین میشه که میبینیم .
پاسخ ها
a-s
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
کسانی را که دانسته ویا ندانسته در طول تاریخ اسلام به ساحت مقدس اهل بیت علیهم السلام خدشه وارد کرده ومی کنند ......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
5
61
خوب بودبرای این مداحها هم یک مدرکی اجباری میشد همین جناب کجا درس خونده وچه مدرکی دارد،!؟
پاسخ ها
قمی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
دانشکده مداحی اطلاع رسانی مستمر . , بعداز اخبار اولیه طراحی و... نشد . که اثار انواع موسیقی را بشناسند .....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
3
33
اگر دیدید مروزیشان را هم از طریق کار و فعالیت اقتصادی مثل همه مردم دیگر میگذرانند میتوان پای منبرشان رفت
پدرام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
3
67
دین وسیله ارتزاق بعضی ها شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
3
29
اشکال عمده به خود ما بر می گردد فکر می کنیم فقط عده ای خاص می توانند آن را بخوانند و تفسیر کنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
44
9
اشتباهات این مداحان معروف باعث شده تاج زاده و علویان بلبل زبان بشند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
با این تعبیر و تفسیرت
ناشناس
|
United States
|
۱۴:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
0
22
... روزی معلوم خواهد شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
6
39
به نظر من علت اصلی جولان دادن این حضرات در وادی دین ودینداری این حقیقت مسلم است گه کسی درقد وقامت مطهری طالقانی بهشتی باهنر وامثال این بزرگان را پرورش نداده اند ........
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۴:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
5
54
مقصر خود مردم هستند که اطراف اینها هستند!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
آفرین خوب که خودت جزء مردم نمی دونی
ناشناس
| Germany |
۲۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
اینا مردمی هستند که علاقه عجیبی به آب انگور پاکتی دارند...
M
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
3
24
سلام قطعا مداحیشون مشکل داشت وباید تذکر جدی بهشون داده می شد
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
0
6
مرداد 97
عباس حیدر زاده
پیر غلام اهل بیت(ع) با بیان اینکه ضعیف بودن پایه های اعتقادی و اخلاقی مداح باعث بسیاری از آسیب های اعتقادی می شود افزود: بسیاری از مراکز آموزش مداحی در کشور تنها به جنبه مهارت آموزی و آموزش دستگاه های موسیقی و فنون مداحی پرداخته و نسبت به تقویت اعتقادی و اخلاقی جوانان علاقه مند به مداحی غافل هستند.
نکته مولف :
ایران متخصص موسیقی درمانی و کارشناس تولید اثار فاخر
موثر بر بالندگی و عزت افزایی شنوند می باشد ..
که نواهای سنتی از ان محرومند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
4
46
معلوم نیست که چطور این نوحه خوان ها به این مقام رسیدند ....
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۲۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
معلوم نیست؟!
خخخخخخخخخخخخ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
3
35
یعنی حضرات مراجع تقلید نمی خوان توضیح بدن؟ الان وقتشه که به وظیفه شون عمل کنند
پاسخ ها
واحدی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
مداح ها شاگردان ممتاز حوزه هستند ، و آنچه که سر کلاس آموخته اند را بعنوان درس پس میدهند
شیدا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
عجب
ناشناس
|
United States
|
۱۹:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
4
30
چرا مراجع ساكتند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
10
2
به جای فرافکنی یک سری به هیات محمود کریمی بزنند ۹۹ درصد جوان آنهم جوانان پرشور و انقلابی و مومن
محمود کریمی مقدس نیست و می توان برای اصلاح روند ایشان را نقد کرد اما آشفتگی اصلاح طلبان قلابی از رویکرد جوانان به دینداری است
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۲۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
نوشابه خور نیستم،تخته هم بلد نیستم
ذاکر اهل بیت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
16
1
علت نقص بیشتر در مداحی بانوان این است که قشر بانوان به نسبت مردان عمر آموزشی کوتاه‌تری داشته‌اند و مدت زیادی از آغاز آموزش منسجم به بانوان مداح نمی‌گذرد اما در آینده نه چندان دور بانوان مداح و آموزش دیده‌ای داریم که می‌توانند در حد علما فعال باشند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
8
19
چرا باید تو ایران به دنیا می اومدم ؟؟؟؟؟
پاسخ ها
ایرانی غیرتمند
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
راستش بگودوست داشتی کجابه دنیامی آمدی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
برو خدا رو شكر كن تواتيوپى متولد نشدى
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
1
24
جامعه مداح ها الان به مثابه یک حزب سیاسی عمل می کنند در انتخابات لیست می دهند و میتینگ انتخاباتی و حتی نوحه به نفع کاندید خاص. و باز متاسفانه غالبا افراد بی سواد و کم سوادی در بین آنها هست که با بیان مطالب خلاف واقع گاها نه تنها باعث وهن دین و مذهب گردیده بلکه سوژه طنز در جامعه می گردند یکی از اولین متفکرینی که بر علیه این قشر اعلام برائت و انتقاد کرد شهید مطهری بود ایشان در مجموعه سخنرانی و کتاب تحریفهای عاشورا و حماسه حسینی به وضوح مطالب خلاف واقع مداحان را به چالش می کشد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
3
18
مداحی زمان خاصی دارد ماه مهمانی خدا که گریه کردن ندارد
پاسخ ها
ایرانی غیرتمند
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
عزیزدلم عباداتون قبول حضرت حق ماه مبارک رمضان ماه استغفارازگناهان طلب ببخش ازخدابه نظرجنابعالی بایدباگریه باشه یاخنده؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
ماه رمضان ماه میهمانی خداست و گریه معنایی ندارد. انسان در تمام لحظات باید طلب بخشش گناهان از خداوند را باید داشته باشد و آیا باید دائما در حال گریه باشد؟
ناشناس
| Germany |
۲۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
ایشون میخنده و ضمن خنده آب از لب و لوچش میریزه.گریه چنده؟
بی نام
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
از نظر مداحان هر زمانی را میشه بررسی کرد اما فقط خدا عالمه پشت پرده چه خبره
هموطن
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
ماه رمضان ماه خودسازیه مال بهتر شدنه نه الزاما خطاکاران
ناشناس
|
United States
|
۰۸:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
16
4
ایشالا که مساجد بازشه
پاسخ ها
ایرانی غیرتمند
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
ایشالا بازمیشه
ناشناس
| Germany |
۲۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
در میخانه ببستند خدایا مپسند
که در خانه تزویر و ریا بگشایند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
3
21
وقتی یه عده ناآگاه به امور حقیقی دین، تریبون دار میشوند ............... همین میشود که شده !!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
14
3
شما چرا از هیچی بهانه میسازید
ایرانی غیرتمند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
1
4
واقعاکه ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
3
19
اصلا مداح کیست که برایش اینهمه تریبون و وقت گذاشت
نا‌شناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
3
1
مدافع اهل بیت علیهم السلام بودن حذب و جناح نمیشناسه چه خوب که‌ عادل باشیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
7
5
چرا سلبریتی ها هرکاری میکنن وکسی چیزی نمیگه ولی مداح نتونه چرا؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۷
چون سلبريتي ها نظريه پردازي نمي كنند
احمد
|
Germany
|
۲۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
0
11
سلام
وظیفه ما هست که در این ایام کرونا تمام مواردی که وزارت بهداشت و ستاد مقابله با کرونا تصمیم گرفته اند رو اجرا کنیم

عدم مسافرت رعایت فاصله اجتماعی تعطیلی اماکن ورزشی مذهبی هرچه که باشه باید انجام بدیم

هر فردی هم که انجام نداد باید مورد برخورد قرار بگیره

پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۲۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
ایشون فرد نیست ...
مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
3
17
قرآن در سوره یاسین آیه 21 میفرماید:
اتبعو من لا یسئلکم اجرا ًو هم مهتدون --- از کسانی تبعیت کنید که از شما مزد نخواهند و هدایت شده باشند.

نمیگویم همه اشون ولی اغلب پول ندهی نه منبر میروند و نه مداحی و روضه.
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
21
1
وقتی همه مکانها باز و فعال شده چرا نباید حرم ها ومسجد باز شوند.
عشق فقط یک کلام منصور علیه السلام
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۷
منصور فقط منصور حلاج
ناشناس
|
United States
|
۱۹:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
0
8
تزرع و زاري براي رضاي خداوند با جو دادن و هيجاني شدن براي غير خدا خيلي تفاوت داره . رعايت ميزان و عدالت و انصاف در گفتار دستور كار مسلمانه . از گفته هاي بزرگان دينه كه گقتند ما را نه بيشتر از آنچه هستيم ببينيد نه كمتر . يعني حب ائمه نبايد باعث بشه كه بي احتياط بشيم و خداي ناكرده در ورطه افراط بيفتيم . كاري كه بعضي از مداحان به آن زياد توجه ندارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
1
9
امامان نیاز به مداح ندارند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۷
درست است . الحمدلله رب العالمين
سیدعلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۷
10
3
باسلام وعرض قبولی طاعات و عبادات کلیه مسلمانان جهان.خدمت دوستان عزیزم عرض کنم در دنیا انسانها عقاید مختلفی دارند که همین باعث تشکیل افکار و جناح های مختلف در این کره خاکی گردیده است و دوستان بدانند چه اصلاح طلب چه اصولگرا اگر چنین سخنانی مطرح میکردند بازهم باعث انتقاد عده ای قرار می گرفتند.دوستان گرامی کسی که اهل دل باشه و عاشق اهل بیت (ع)مطمئن متوجه منظور حاج محمود کریمی گردیده ولی کسی که اهل دل و فن نباشه مطمئنا متوجه نخواهد گردید چه برسد به افرادی که کلا قصد دارند مردم را گمراه و از اهل بیت (ع)دورنمایند.بنده طی حدود ۴۰ ساله عمرم درکنار افراد سیاسی و مذهبی از جناح ها و دیدگاه های مختلف بوده ام و دیده ام چگونه از آب گل آلود ماهی میگیرند چه اصلاح طلب و چه اصولگرا.چه ملی مذهبی و... همه سیاستمداران ماهی گیرند و دنبال فرصت پس چشمانتان را باز کنید اگر مداحی اشتباه کرد به پای نظام و مسئولین و... نگذارید.بااحساسات تصمیم نگیرید و فریب برخی را نخورید.بنده فهمیدم حاج محمود چه منظوری داشته ولی به عنوان یک ذاکر خود نیز براین معتقدم در زمامی که دشمن و یا عده ای فرصت طلب و... درکمین هستند تا از کوچکترین خطایی ضد اسلام حرکتی انجام دهند باید بادقت بیشتری مطالب را انتخاب کرد.دوستان یادتان نرود ملاک دین اهل بیت(ع)و کتاب آسمانی مان قرآن و پیامبر بزرگوار و مهربانی هاست نه مداحان و علما و... پس اگر خطایی به غیراز معصوم سرزد که قابل بخشش هست منصفانه گذشت کنیم.بنده درجلسات برخی سیاسیون در دهه بخصوص۷۰ بوده ام که چگونه درجلسات روشنفکرانه .... خود جسارت کنند.بازهم میگویم چشمانتان را بازکنید.آب به آسیاب دشمن دین نریزید و اتحاد مسلمین خار چشم دشمنان است.متحد و باگذشت باشید در این ماه خوبی ها... یاعلی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۷
عزيزم اول گفتي همه سياستمداران ماهي گيرند . بعد گفتي اشتباه را پاي مسئولين نگذاريد يعني چي مسئولين جزو سياستمداران نيستند .بنظرت دو جمله متناقض هم نيستند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
انحراف و اشتباه و خطا در مسائل مادی شاید بتواند قابل اصلاح و بعضا چشمپوشی باشد، اما انحراف و کجروی در مسائل دینی و اصرار بر ادامه و توجیه اشتباه که باعث دور شدن آدمها از انسانیت و انسان بودن میشود نابخشودنی است (خصوصا اینکه چنان تریبون را چسبیده باشند که دیگر با هیچ تینر و پاک کننده ای نتوان جدایشان کرد و جایشان را مومنین واقعی داد)
هموطن
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
اخی یعنی فقط شما اهل دل و فن هستین و فقط شما تونستین منظور محمود کریمی بفهمین اون وقت شما چطوری به این مقام خود شیفتگی رسیدین...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۷
11
4
چجور بازار و پارک و .. باز شده فقط هیآت کرونا انتشار میده.. !!! هیآت کجای شما رو هدف گرفته ک اینجور می کنید ...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
دقیقا ولی متاسفانه ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
0
3
آیا واقعا این ابزاری که ایشان نام بردند آن زمان اصلا اختراع شده بود یا نه.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
0
11
اون ازتیراندازی چندسال پیش .این هم ازمداحی بدایشون... بدبختی مملکت مااینه که چندتامداح معروف همش باید بیایند جلوی تلویزیون... اینقدرمداحان بااخلاص وخوش صدا ومعنوی درگوشه وکناراین مملکت هستند ولی متاسفانه گمنامند.چرانباید ازاین گونه افراددررادیو وتلویزیون استفاده شود.دردعای ندبه همش همین 5-6 مداح معروف.درماه رمضان همینطور.درمحرم درطول سال...نه خوندنشون به مداحان میاد نه شعرشون.خدامیداند درقدیم مداحان بااخلاص مثل حاج محمدمرزوق ...موذن زاده اردبیلی ... تواین چندسال مداحی مانند جناب کریم خوانی وقتی اینها میگفتند السلام علیک یااباعبداله درودیوار هم باآنها زمزمه می کردند....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
0
8
اگر این مداحان راست مگویند وبا خدا هستند چرا در روستاهای دور افتاده و بدون جلب توجه مسیولین مداحی نمی کنند که فقط برای خدا یاشد نه جلب توجه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۰
0
9
انصافا تو چهره بعضی ها که دقیق میشی میبینی که با همه آنچه که شب و روز در باره دین و ... میگن و میخوان مثلا خودشون رو با دیانت نشون بدن، اما نه تنها ذره ای نور ایمان تو چهره شون نیافتاده بلکه یه جورایی سایه ای از تاریکی و سیاهی تو صورتشون رخنمون داره.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
0
5
مردان پر حاشيه اى كه در حريمى كاملاً امن هر كارى دوست دارند مى كنند وهر چه دوست دارند مى گويند وهرگز هم پاسخگو نيستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
0
0
این آقایان هم فقط بخاطر پر کردن جیبشان دعوا دارن والا دین و دنیای مردم براشون اهمیتی نداره
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین