کد خبر: ۶۴۹۹۵۲
تاریخ انتشار : ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۱
فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران گفت: آمارها تفاوت قابل توجهی را نسبت به ۴۸ ساعت گذشته نشان نمی‌دهد و شرایط پایتخت در زمینه کرونا شکننده و بی ثبات است که با تقلیل ملاحظات بهداشتی، شکل جدیدی از آن بروز خواهد کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

به گزارش روز سه شنبه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، علیرضا زالی در مراسم اهدای کمک‌های بهداشتی بانک پاسارگاد به دانشگاه‌های علوم پزشکی استان تهران، گفت: همبستگی اجتماعی، پیوستگی انسجام آفرین گروه‌های مردمی و ظهور ایده‌های نوآورانه و خلاقانه از بخش های شیرین همه گیری بیماری کرونا در کشور بود.

وی گفت: بانک پاسارگاد در تمام رخدادهای غیرمنتظره بسیار کارساز بوده است. البته ما در این رخداد نوین بیولوپزیک شاهد الگوی متفاوتی از بروز حوادث غیرمترقبه هستیم که جلوه سخت افزاری آن بیشتر نمود پیدا کرده است.

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا افزود: کووید-۱۹ تجربه جدیدی از تکانه نوین رخداد غیرمترقبه است که ماهیت متفاوتی نسبت به گذشته دارد و تجربه درون کشوری نیز دراین زمینه اندک است. ا نقش سازمانهای مختلف حامی و پشتیبان هم الگوی متفاوی را به خود می‌گیرد.

زالی با قدردانی از جامعه بهداشت و درمان کشور که جان خود را به خطر انداخته‌اند، گفت: کادر پزشکی این بار هم همچون سایر آزمون‌ها، سرافراز در میدان حضور دارند و امروز در اقصی نقاط کشور تابلوی نوینی از رشادت در خدمت رسانی را به تصویر کشیدند.

وی افزود: همکاران کادر درمان کارنامه خوب و قابل دفاعی در مواجهه و تقابل با این بیماری دارند. از طرفی تاثیر این بیماری بر زندگی مردم نسبت به سایر اپیدمی ها استمرار بیشتری خواهد داشت.

زالی با تاکید به مسئولیت پذیری اجتماعی در جامعه تصریح کرد: دستگاه‌ها به میزان مشارکت خود می‌توانند رتبه بندی شوند و معیارهای سنجش در فصل جدید مدیریتی کشور بعد از بحران کرونا، در بخش‌های عمومی، خصوصی، دولتی و نهادهای مردمی شکل متفاوتی به خود بگیرند.

به گفته فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران، مرکز پایش سلامت که توسط شرکت نسیم سلامت پاسارگاه راه اندازی شده است، الگوی خوبی برای پایش، تطبیق مستندات، راهنمایی افراد و طراحی زمینه‌های تشخیصی و درمانی برای نهادهای عمومی پرخطر به شمار می رود.

زالی از پیشنهاد طراحی گرنت های پژوهشی در حوزه فناوری های نوین با حمایت بانک پاسارگاد استقبال کرد و گفت: تشنگی لازم برای اخذ این گرنت‌ها در بخش‌های دانشگاهی وجود دارد و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برای همکاری در این زمینه آماده است.

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران درباره نیاز دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به تجهیزات حفاظتی از جمله ماسک، گان و شیلد اظهار کرد: مقادیر متنابهی ماسک و لباس های ویژه خط مقدم ارائه خدمات به بیماران کرونایی در اختیار دانشگاههای علوم پزشکی قرار خواهد گرفت و تا کنون با کمک وزارت بهداشت و تلاش های دانشگاه های علوم پزشکی در سراسر کشور شاهد وضعیت نسبتا مطلوب تری نسبت به روزهای نخست در زمینه تامین وسایل حفاظتی هستیم.

وی ادامه داد: با توجه به استمرار این بیماری و ادامه مراجعات به بخش های مختلف درمانی، تیم‌های بهداشتی و درمانی همچنان نیازمند استفاده از وسایل حفاظتی خواهند بود.

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا با اشاره به اقدام بانک پاسارگاد برای پایش کارکنان گفت: اقداماتی که در زمینه بیماریابی، تنظیم شیوه نامه‌ها و همچنین حمایت و هدایتهای مورد لزوم بهداشتی و درمانی برای کارکنان این بانک انجام شده است، می تواند الگوی بسیار مناسبی برای صیانت از نیروی انسانی در برابر کرونا باشد.

تخصیص تسهیلات مالی برای حمایت از پژوهش های مربوط به کرونا

زالی درباره توافق های انجام شده با گروه مالی پاسارگاداظهار داشت: این پژوهش‌ها در زمینه‌های داروهای جدید، روش های نوین، تست های غربالگری، انجام تست های جدید تشخیصی، مداخلات درمانی از جمله کار جدی و سختکوشانه در زمینه تهیه واکسن خواهد بود.

وی ادامه داد: اگر پروپزال و مجموعه پیشنهادهای عملیاتی علمی از مجموعه مراکز تحقیقاتی کشور حاصل شود حتما از حمایت مالی بانک پاسارگاد بهره مند خواهند شد.

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا، افزود: این اقدامات اثرات بسیار مفید و روحیه بخشی برای تیم‌های درمانی و بهداشتی دارد و می‌تواند الگوی بسیار مناسبی برای دستگاه های اداری و اجرایی نیز باشد تا این مدل نوین مدیریتی در زمینه پشتیبانی از تیم های پزشکی کشور در سایر دستگاه ها نیز تسری یابد.

زالی درباره اقدامات حمایت گرانه بانک پاسارگاد در زمینه مقابله با کرونا با اشاره به راه اندازی شش ایستگاه در شهرستان قم با کمک تله مدسین در روزهای آغاز بحران کرونا، گفت: در روزهای نخست بحران کرونا با بهره گیری از ظرفیت های پزشکی از راه دورتجربه موفقی صورت گرفت و باعث کاهش بخش عمده‌ای از مراجعات به بیمارستان های قم در روزهای پرتراکم شد.

وی با اشاره به ابداع دستگاهی برای سنجش پارامترهایی از قبیل نوار قلب، علائم تنفسی، صدای ریوی، معاینات بالینی و قابلیت مخابره بخشی از تصاویر برای معاینه بصری توسط پزشک، گفت: خوشبختانه این دستگاه هم در مرکز پایش بانک و هم در قم تجربه موفقی بود.

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا درباره کامل رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی در برخی از اماکن عمومی اظهار کرد: مکان هایی از جمله مراکز پیشخوان و مراکز تعویض پلاک محل مراجعه حجم زیادی از افراد است و عملا در آن ها امکان فاصله گذاری اجتماعی وجود ندارد.

ضرورت بازنگری در پروتکل های بهداشتی برخی مشاغل

وی با بیان اینکه پروتکل هایی که برای این مراکز صادر شده در تناسب با جمعیت نیست، افزود: باید پروتکل ها سختگیرانه تر شده و تغییر یابد، همچنین باید در فرایند نوبت دهی مراجعین دستورالعمل های جدید تدوین شود.

زالی با اشاره به ثبت حدود ۴۵۰ هزار شغل ثبت در مجموعه استان تهران برای تعهد به پروتکل‌ها، یادآور شد: با توجه به گستره جغرافیایی استان تهران این بالاترین میزان در کشور است و این وضعیت با بسیاری از استان‌ها نیز قابلیت قیاس ندارد اما به دلیل اهمیت بالا بودن تراکم جمعیتی در استان تهران جدی گرفتن پروتکل ها توسط صاحبان مشاغل ضروری است.

وی ادامه داد: رعایت پروتکل های بهداشتی در تهران معدل حدود ۶۲ درصدی دارد. این درحالی است که متوسط کشوری بین ۸۰ تا ۸۵ درصد است.

زالی یادآور شد: از روز گذشته با اقدامات معاونت های بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی تهران برنامه های نظارتی دوره‌ای افزایش یافته و تیم های بیشتری در این مورد نظارت می کنند، البته ضرورتا عدم اجرای پروتکل های بهداشتی به معنای نافرمانی نیست بلکه در برخی موارد احتیاج به آموزش بیشتر وجود دارد.

وی تاکید کرد: مردم باید موضوع کرونا را جدی بگیرند، کرونا کاملا جدی است و هرگونه اشتباه در این باره می تواند مخاطره آمیز و جدی باشد.

قاسمی، مدیرعامل بانک پاسارگاد نیز در این دیدار از راه اندازی ۷ شهرک سلامت در ۷ نقطه از کشور که شامل بیمارستان هزار تخت خوابی، دو هتل به منظور پشتیبانی از بیمارستان و دانشکده علوم پزشکی توسط شرکت نسیم سلامت پاسارگاد خبر داد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین