کد خبر: ۶۵۰۶۱۷
تاریخ انتشار : ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۸

وزیر بهداشت پاییز سختی از نظر آنفلوآنزا و کرونا پیش بینی کرد

وزیر بهداشت با بیان اینکه عاجلانه ترین و کم خردترین نوع برخورد با کرونا، این است که تصور کنیم این ویروس تمام شده است، تاکید کرد: باید در مورد کرونا در حالت آماده باش باشیم. زیرا اگر ویروس تغییر رفتار دهد، تمام معادلات ما بهم می ریزد. برآورد می شود که در پاییز امسال، آنفلوآنزا و کرونا باهم بروز کنند و پیش بینی می شود که یکی از پاییزهای سخت را در پیش داشته باشیم.
آفتاب‌‌نیوز :

دکتر نمکی در جلسه شورای فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران ضمن قدردانی از تمامی دست اندرکارانی که با تلاش های شبانه روزی برای مبارزه و مقابله با ویروس کرونا، تلاش کردند، گفت: کرونا، تجربیات و درس آموزه های ارزنده ای را به جهانیان ارزانی داشت.

وی افزود: در مورد کلانشهر تهران، دکتر زالی و دکتر بندپی توانسته اند تاکنون مشارکت صمیمانه بین بخشی را ایجاد کنند و موفقیت هایی که در مقابله با کرونا مشاهده می کنیم گواه بر این وفاق است.

وزیر بهداشت پاییز سختی از نظر آنفلوآنزا و کرونا پیش بینی کرد

دکتر نمکی تصریح کرد: برخی می گویند، بنده وزیری بدشانس بوده ام که بدو ورودم به وزارت بهداشت، با حوادث و وقایعی همچون سیل و زلزله و اپیدمی، مواجه شدم، اما چرا از این منظر به موضوع می نگرند، چرا اینگونه نمی اندیشند که خداوند در این عمر کوتاه به بنده این توفیق را داد که امور مردم که بندگان خدا هستند را انجام دهم. کرونا، علیرغم اینکه آسیب های زیادی به ملت ها زد، موهبت هایی نیز به همراه داشت.

وی گفت: در بحران کرونا، ما در نظام سلامت از دوجهت جور کشیدیم، از یک سو جور مسائلی که برای سلامتی مردم ایجاد شده بود و از سوی دیگر جور مسائل اقتصادی کشور را کشیدیم. متاسفانه در کشور ما اقتصاد خانوار به اقتصاد کلان پیوند نخورده.اگر در دنیا اتفاقی بیفتد، اول اقتصاد کلان آسیب می بیند و بعد از مدتها، اقتصاد خانواده آسیب می بیند، اما در ایران برعکس است، یعنی با کوچکترین اتفاقی اول اقتصاد خانواده لطمه می بیند و بعد اقتصاد کلان.

دکتر نمکی در ادامه درخصوص شرایط کلانشهر تهران در مقابله با کرونا، گفت: در مبحث کرونا، تهران را باید به گونه ای متفاوت ببینیم. تهران با سایر شهرستان ها فرق دارد.

با حدس و احتمال و شاید، نمی توان بحران را اداره کرد

وی خطاب به اعضای شورای فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت: با حدس و احتمال و شاید، نمی توان بحران را اداره کرد. شیوه اداره مدیریت بحران به همین صورت است که شما انجام می دهید. یعنی ایجاد انسجام قوی بین بخشی و ترسیم دورنمایی از آینده. این شیوه را باید برای مدیریت کلانشهر تهران به عنوان یک برنامه ملی مصوب کرده و برآن پایبند باشیم و این تشکلی که برای مدیریت تهران به وجود آمده است، باید حفظ شود و با افت و نزول کرونا، آن را رها نکنید.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: عاجلانه ترین و کم خردترین نوع برخورد با کرونا، این است که تصور کنیم این ویروس تمام شده است. ویروس کرونا ویروسی متفاوت است و باید با نگاهی متفاوت به آن بنگریم. از طرف دیگر، ویروس های هم خانواده این ویروس، مانند سارس و مرس به سمت کم خطر شدن هستند. زیرا اگر هر کدام از پاتوژن ها در طول تاریخ به قوت خود باقی بمانند و انسان ها را قتل عام کنند، از نسل بشر چیزی باقی نمی ماند. ویروس ها و پاتوژن ها به مرور آرام تر می شوند. اما نمی دانیم که رفتار ویروس کووید 19 چگونه خواهد بود. در مورد کووید 19 نباید شتاب زده نظر داد، بین 4 تا 6 ماه زمان لازم است تا در مورد این موضوع با قاطعیت بیشتری سخن گفت.

دکتر نمکی تاکید کرد: باید در مورد کرونا در حالت آماده باش باشیم. زیرا اگر ویروس تغییر رفتار دهد، تمام معادلات ما بهم می ریزد. برآورد می شود که در پاییز امسال، آنفلوآنزا و کرونا باهم بروز کنند و پیش بینی می شود که یکی از پاییزهای سخت را در پیش داشته باشیم. اگر چنین شد، باید آمادگی کامل داشته باشیم.

وی در خصوص واردات واکسن آنفلوآنزا، گفت: در سال جاری، واردات واکسن آنفلوآنزا افزایش خواهد داشت تا تمامی گروه های آسیب پذیر بتوانند واکسینه شوند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: در مورد کرونا معتقد هستیم که اگر در پاییز، پیک بعدی بروز کند و جهش ژنتیک عمده ای به سمت خشونت نداشته باشد، دیگر با شرایطی که تاکنون از سر گذرانده ایم مواجه نخواهیم شد و با کرونایی آرام تر روبرو خواهیم بود. چراکه وقتی ویروس در طبیعت بچرخد، ایمنی را بالاتر می برد، دوم اینکه رفتار ویروس به سمت آرام تر شدن پیش می رود. سوم اینکه امیدواریم داروهای ضدویروس موثرتری را شناسایی کنیم. اما تا پایان سال 1400 نباید به واکسن کرونا امیدوار باشیم، زیرا تولید و ساخت واکسن پروسه ای بسیار زمانبر است. بنابراین، امیدواریم بتوانیم پاییز را به خوبی مدیریت کنیم.

دکتر نمکی در ادامه افزود: در مورد شیوه مدیریت تصور می کنم که استان البرز و استان تهران را در قالب یک پکیج درنظر بگیریم. تاثیرات البرز بر تهران و تهران بر البرز با توجه به اینکه روزانه تعداد زیادی از افراد در آنها رفت و آمد دارند، قابل توجه است. ستاد این دو استان باید یکپارچه شود، یعنی ستاد استانی را به ستاد منطقه ای تبدیل کنیم.

وی گفت: دانشگاه های علوم پزشکی استان تهران نباید جزیره ای عمل کنند و باید بنشینیم و ساختار بهداشت و درمان تهران و حومه را به صورت یکپارچه وطراحی کنیم.

وی تاکید کرد: تهران ویترین کشور در مباحث مختلف ملی است. لذا ضرورت دارد که در مورد تصمیماتی که برای آن گرفته می شود، نهایت هوشیاری را به کار گیریم.

دکتر نمکی خاطرنشان کرد: در بحران کرونا، رفتار و عمل بیمارستان های تهران به عنوان اولین تماس با بیمار، برای کشور الگو بود و برای سایر بیمارستان ها جرات ایجاد کردند و جا دارد، این وفاق و همدلی را ارج نهیم.

براساس گزارش وبدا، در این جلسه که صبح امروز و با حضور دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران و دکتر علیرضا زالی، فرمانده عملیات مدیریت مقابله با کرونا در شهر تهران، نمایندگان دستگاه های اجرایی مسئول در امر مقابله با کرونا و معاونین وزارت بهداشت، در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، گزارشی از عملکرد بخش های مختلف در ارتباط با مدیریت بیماری کرونا در شهر تهران، ارائه و درخصوص تصمیمات و راهکارهای جدید در مقابله با این بحران، بحث و تبادل نظر شد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین