کد خبر: ۶۵۱۵۱۵
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۱

رییس بانک مرکزی هدف‌گذاری تورم را تبیین کرد

عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی در یادداشتی نکاتی را در مورد هدف‌گذاری تورم مطرح است.
آفتاب‌‌نیوز :

عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی در یادداشتی نکاتی را در مورد هدف‌گذاری تورم مطرح است.

رییس بانک مرکزی هدف‌گذاری تورم را تبیین کرد

متن این یادداشت که روز جمعه انتشار یافته، به شرح ذیل است:

1 - ریشه تورم بالا، به عنوان گره اصلی اقتصاد کشور در طول چند دهه گذشته، سلطه سیاست‌های مالی و پولی نمودن کسری بودجه و اتکای مستمر بر سیاست های انبساطی پولی برای رشد اقتصادی بوده است.

2 - در دوره‌ های فراوانی منابع ارزی، دولتها به انبساط‌ بودجه مبتنی بر منابع ارزی و سرکوب تورم، با دخالت در بازار ارز و افزایش عرضه، به کمک واردات، روی آورده‌ و در مواقع افت درآمدهای ارزی به روش های مستقیم و غیرمستقیم به منابع بانکی متوسل شده‌اند.

اینگونه روش ها، نه تنها پایدار نبوده، بلکه مشکلات بسیار زیادی، از جمله تحلیل منابع ارزی و تضعیف تولید ملی و نوسانات شدید چرخه های تجاری را به دنبال داشته است.

3 - پس از تغییر در سیاست ‌های ارزی، پولی و مالی کشور، به همراه انباشت منابع لازم برای ادامه سیاست کنترل و ثبات سازی در بازار ارز، که از دو سال پیش آغاز شده است و با طراحی و توسعه ابزارهای عملیاتی کردن سیاستهای جدیدپولی، امروز بانک مرکزی، آماده است که سیاست «هدف‌ گذاری تورم» را به اجرا بگذارد.

4 - در قالب این سیاست، قطب‌نمای اصلی سیاست های پولی و ارزی بانک مرکزی، «تورم هدف» خواهد بود و برای رسیدن به آن، از ابزار مدیریت نرخ سود در بازار باز استفاده خواهد شد. همانگونه که قبلاً گفته بودم، نرخ سود سیاستی کوتاه مدت در دالان نرخ سود بازار باز، یک هدف میانی برای تحقق هدف خواهد بود.

5 - موفقیت و اثربخشی این سیاست، در گرو اقدام دولت در انتشار هر چه سریعتر اوراق بدهی برای جبران کسری بودجه، جهت ضدسیکلی کردن بودجه و البته تلاش بیشتر برای کاهش کسری بودجه است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۶
0
0
واقعا این آدم فکر می کند شق القمر می کند این بدیهی ترین و وظیفه اولیه هر بانک مرکزی را تازه کشف کرده
ناشناس
|
France
|
۰۸:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
0
0
يعني چي .يعني تا حالا افتضاح بوده قراره از اين ببعد درست بشه . مشكل اينجاست كه اين آقايون راه رو نشون مي دن ولي از هدف صحبتي نمي كنن . آقاي رئيس كل به چي ميخواي برسي . مي توني ارزش پولو بالا ببري يا نه . پول ملي مريض شده . بي ثباته . مي توني درمانش كني . اينقدر حرف تحويل مرد نديد
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین