کد خبر: ۶۵۱۸۱۱
تاریخ انتشار : ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۸

دولت در تبعید تبت: چین در قبال ربودن "پانچن لاما" پاسخگو باشد

دولت خودخوانده تبتی‌های ساکن تبعید به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد ناپدید شدن پسری که از او به عنوان دومین چهره رده بالای بودایی‌های تبت یاد می‌شود، خواستار پاسخگویی چین در قبال محل دقیق حضور وی شد.
دولت در تبعید تبت: چین در قبال ربودن
آفتاب‌‌نیوز :

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، پارلمان تبت، واقع در شمال هند که به "کاشاگ" مشهور است اعلام کرد، این پسر که به عنوان "پانچن لامای یازدهم" معرفی شده است، در سال ۱۹۹۵ به همراه خانواده‌اش در سن شش سالگی ربوده شد و همچنان به عنوان تنها فرد مشروع برای داشتن این عنوان به رسمیت شناخته می‌شود.

چین که تبت را بخشی از خاک خود می‌داند، یک پسر دیگر به نام "گیالتسن نوربو" را برای این سمت معرفی کرده و گمان برده می‌شود که او تحت کنترل مستقیم دولت در خاک خود چین زندگی می‌کند و به ندرت در انظار عمومی ظاهر شده است.

پارلمان "کاشاگ" در بیانیه‌ای اعلام داشت: اقدام چین در ربودن پانچن لاما و انکار قهرآمیز هویت مذهبی و حق او برای انجام اعمالش در صومعه خود نه فقط نقض آزادی مذهبی به حساب می‌آید بلکه در عین حال نقض فاحش حقوق بشر نیز محسوب می‌شود.

در ادامه بیانیه مذکور آمده است: اگر قرار به درست بودن ادعای چین در خصوص برخورداری تبتی‌ها در خود تبت از آزادی مذهبی باشد، باید پکن اطلاعاتی قابل بررسی در قبال خوب بودن حال و مکان حضور پانچن لامای یازدهم را به همراه یک سری اطلاعات دیگر ارائه کند. مناقشه اصلی مربوط به قدرت سیاسی و آیین‌های رمزی مربوط به معرفی پانچن لاما است؛ شخصی که او را تناسخ شده نفر قبلی می‌دانند.

دالایی لاما، رهبر معنوی تبتی‌ها که بعد از قیامی ناکام در سال ۱۹۵۹ علیه حکومت چین به تبعید خودخواسته فرار کرد، پانچن اصلی به نام "گدهون چوئکیی نیاما" را با کمک لاماهای تبتی مسلط به خوانش علائم و نشانه‌ها معرفی کرد.

چین ادعا می‌کند فرد حلول پیدا کرده تنها از طریق برداشت قرعه از داخل یک گلدان طلایی می‌تواند انتخاب شود؛ متدی که پکن از آن برای انتخاب نامزد خودش تحت کنترل شدید حاکمیت حزب کمونیست استفاده می‌کند.

به صورت سنتی پانچن لاما معمولا به عنوان یک مرشد و دستیار دالایی لاما، عالی‌ترین رهبر بودایی‌های تبت که هم‌اکنون ۸۴ سال دارد خدمت می‌کند. پکن دالایی لاما را متهم به استقلال‌طلبی برای تبت کرده است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین